Depresja jesienno-zimowa - radzi psycholog | Ochoroba.pl
16.06.2024 Dziś imieniny Aliny, Anety, Benona


Psychologia

Depresja jesienno-zimowa - radzi psycholog

kobieta w jesieni

Termin "depresja jesienna" zrobił w ostatnich latach zawrotną karierę. Wprawdzie depresja sezonowa nie jest tym samym, czym depresja kliniczna. Nie znaczy to jednak, że należy ją lekceważyć.


Autor: Monika Dreger, psycholog

Z obniżonym nastrojem spotykamy się w wielu sytuacjach. Ostatnio coraz częściej mówi się o depresji jesiennej. Objawy tej depresji są podobne do objawów depresji klinicznej - obniżony nastrój, zmęczenie i rozdrażnienie. W tym jednak przypadku pojawia się również niechęć do pracy czy aktywności towarzyskiej.

Depresja kliniczna to coś innego niż przejściowe pogorszenie nastroju. Jej powszechnie znanym objawom - smutkowi i spadkowi energii - towarzyszą takie symptomy jak trudności z myśleniem, skupieniem uwagi i podejmowaniem decyzji, pesymizm, niezdolność do wyrażania myśli i emocji, zmiana apetytu, szybka utrata masy ciała lub przybranie na wadze, zaburzenia snu, polegające na przykład na zbyt wczesnym budzeniu się lub na istnieniu znacznie zwiększonej potrzeby spania, spowolnienie reakcji fizycznych i/lub słownych, poczucie winy lub braku własnej wartości, uczucie stałego zmęczenia , a nawet myśli samobójcze. Depresję kliniczną czasem trudno jest rozpoznać. Może być ona maskowana przez objawy lęku i niepokoju, zaburzenia snu i zaburzenia żołądkowo-jelitowe, jak też nieswoisty, przewlekły ból.

Depresję jesienną możemy rozpoznać obserwując jej przebieg. Pojawia się nagle, na jesieni, ale zdarza się, że rozpocznie się już po powrocie z wakacji, szczególnie, gdy urlop był zbyt krótki i organizm nie zdołał odpowiednio wypocząć. Nasila się ona pod wpływem myśli o powrocie do pracy.

Depresji kliniczna rozwija się stopniowo. Jej przyczyną często jest trudna sytuacja życiowa. Ponadto skłonność do depresji może być dziedziczona, wtedy nie ma żadnego szczególnego powodu obniżenia nastroju lub smutku, a choroba może rozwinąć się także wtedy, gdy życie toczy się zwykłym trybem. W przypadku depresji klinicznej jesień i wiosna są tylko porami roku, które nasilają objawy choroby. Choroba zaś może utrzymywać się tygodniami, a nawet miesiącami.

Inaczej jest w przypadku depresji jesiennej. Często ustępuje ona sama. Złe samopoczucie powinno zaniepokoić, gdy objaw nie ustępują przez dwa tygodnie. Wtedy należy zasięgnąć porady specjalisty. Zdarza się bowiem, że takie obniżenie nastroju przeradza się w depresję kliniczną. Która nie leczona wpływa zarówno na zdrowie fizyczne, jak i na samopoczucie, myślenie i zachowanie człowieka w kontakcie z innymi ludźmi. Jest to coś więcej niż tylko długotrwałe odczuwanie smutku. W wielu przypadkach prowadzi do zobojętnienia, uczucia pustki, poczucia braku własnej wartości i apatii, a także do utraty zdolności do czerpania przyjemności z codziennych zajęć oraz do niezwykle nasilonej drażliwości.

 

Monika Dreger - psycholog

Warszawska Grupa Psychologiczna

Ul.. Czerska 18 lok. 130

Tel. 022 204 88 89

"Nie pozwól, aby CHANDRA JESIENNA była pierwsza!"

Warsztaty rozwoju osobistego - informacje: www.wgp.org.pl

 

Terapia małżeńska Warszawa | Poradnia psychologiczna Warszawa |Psycholog Saska KępaNa ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT