Depresję trzeba leczyć | Ochoroba.pl
16.06.2024 Dziś imieniny Aliny, Anety, Benona


Psychologia

Depresję trzeba leczyć

depresja1.jpg

Według ocen objawy depresyjne występują u co najmniej 8 proc. mieszkańców naszego kraju. Zbyt rzadkie rozpoznawanie depresji bierze się stąd, że przybiera nieraz maskę innych chorób.

Depresja jest dolegliwością równie uciążliwą dla chorego, jak i jego otoczenia. Konsekwencją jej trwania jest realna możliwość wyobcowania chorego nawet z najbliższego, rodzinnego mu grona. Stan ten uniemożliwia jemu aktywność towarzyską i zawodową. W drastycznych przypadkach szczególnie nasilona depresja może być nawet przyczyną samobójstwa.

Depresję trzeba leczyć. Aby jednak do tego mogło dojść, ktoś bliski choremu musi (po zauważeniu niepokojących objawów) przeprowadzić z nim wnikliwą rozmowę. Sam zainteresowany zazwyczaj nie przyznaje się do swoich cierpień przypisując je nieraz jakimś wyimaginowanym chorobom.

Objawami depresji dającymi się zaobserwować są: trwałe obniżenie nastroju (a więc przygnębienie i smutek), poczucie lęku (nieuzasadnione obawy i niepokój), zanik aktywności (spowolnienie psychoruchowe i apatia), myśli samobójcze (zniechęcenie do życia, które rodzi przekonanie, że ?życie nie ma sensu").

Inne jej objawy to: poczucie winy, niska samoocena i skłonność do samooskarżania się, poczucie beznadziejności, braku perspektyw, ahedonia (czyli niemożność cieszenia się i czerpania radości), zaburzenia snu (bezsenność, trudność zasypiania, wczesne budzenie się), zaburzenia apetytu, oziębłość płciowa, zmniejszona wydolność zawodowa, brak zainteresowań, zaniedbanie stroju, brak koncentracji uwagi, osłabienie pamięci i inne.

Wyrazem depresji mogą też być bóle głowy, brzucha oraz inne bóle (nie ustępujące nawet po podaniu środków przeciwbólowych).

Depresja może także być przyczyną wielu zaburzeń wegetatywnych (takich jak suchość w ustach, zaparcie, spadki ciśnienia, bradykardia, czyli spowolnienie czynności serca).

Istnieją skuteczne leki przeciwko depresji pozwalające nie tylko usunąć jej objawy, ale i przywrócić choremu aktywne życie. Jest to jednak ostateczność. Wcześniej należy starać się nie dopuszczać do zupełnego wyizolowania się od życia osoby cierpiącej na tę dolegliwość. Przyjacielskie pocieszenia i rady typu weź się w garść" przy stanach głębokich depresji nie pomogą. Należy raczej skorzystać z porady lekarza psychiatry.

Przy łagodnych stanach depresyjnych może pomóc kuracja ziołowa. Badania kliniczne wykazały, że wyciągi dziurawca mają bardzo korzystne działanie w przypadkach łagodnych i umiarkowanych depresji. Warto ich spróbować.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT