Przygnębienie, drażliwość, obniżone poczucie własnej wartości, zaburzenia uwagi i koncentracji, problemy z zasypianiem, brak apetytu, oziębłość seksualna to tylko niektóre z objawów depresji.
Depresja jest chorobą, która dotyka dziś od 13-20% populacji światowej. Cierpią na nią osoby w każdym wieku, choć szczyt zachorowań przypada pomiędzy 35 a 55 rokiem życia. Choroba może przyjmować różny poziom nasilenia. Niezwykle ważnym wydaje się szybkie rozpoznanie jej objawów i podjęcie terapii we wczesnym stadium, ponieważ nieleczona depresja może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i psychiki.
W leczeniu lekkich postaci depresji stosuje się preparaty pochodzenia roślinnego, oparte na wyciągach alkoholowych z ziela dziurawca, Herba hyperici. Są one szczególnie zalecane w początkowym stadium depresji, także przy zmianach nastroju towarzyszącym klimakterium, w stanach niepokoju, w stanach lękowych.
Główną, ale nie jedyną, substancją czynną zawartą w tego typu wyciągach jest hyperycyna. Preparaty zawierające wyciąg z dziurawca łagodzą zaburzenia snu, zmniejszają objawy ogólnego zmęczenia, stany apatii. Kilkutygodniowa terapia hyperycyną wpływa na poprawę zdolności koncentracji i ogólną poprawę samopoczucia. Działanie terapeutyczne dostrzegalne jest po 3 tygodniach kuracji.
Choć preparaty zawierające hyperycynę są lekami OTC, czyli dostępnymi w aptekach i sklepach zielarskich bez recepty, trzeba sobie zdawać sprawę, że nie są one przeznaczone dla wszystkich. Decydując się na stosowanie preparatów z dziurawca przy jednoczesnym przyjmowaniu innych leków, np. przeciwzakrzepowych, przeciwwirusowych albo doustnych środków antykoncepcyjnych, powinniśmy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż dziurawiec może zmniejszać lub nasilać ich działanie. Podczas stosowania preparatów z dziurawca zawierających hyperycynę należy unikać ekspozycji na promienie słoneczne, ponieważ jest ona substancją fotouczulającą i może powodować pojawienie się na skórze trwałych przebarwień, a także prowadzić do zapalenia spojówek. Hyperycyna nie rozpuszcza się w wodzie, więc nie występuje w naparach z ziela dziurawca zalecanych i tradycyjnie stosowanych w schorzeniach gastrycznych.
Pamiętajmy, że stosowanie wyciągów z dziurawca, może przynosić korzystne efekty w walce z depresją w jej początkowym stadium, ale decyzja o podjęciu kuracji powinna być poprzedzona konsultacją ze specjalistą, np. doświadczonym farmaceutą.
Magdalena Zabłocka
Biotechnolog
Piśmiennictwo:
Brinkmann, H., Wibmeyer, K., Gehrmann, B. (2007). Fitoterapia. Wyd. Medpharm
Janiec, W., (2003). Kompedium farmakologii. Wyd. Lek. PZWL
Lamer-Zarawska ,E., Kowal-Gierczak B., Niedworok J. (2007). Fitoterapia i leki roślinne. Wyd. Lek. PZWL