Depresja młodzieńcza ściśle wiąże się z okresem adolescencji, czyli dorastania. Wybuchy złości, wagarowanie, ucieczki z domu, bunt to tylko niektóre z jej objawów.
Duże znaczenie w życiu dorastającej młodej osoby ma konfrontacja własnych możliwości z tym, czego sama oczekuje wobec siebie oraz z wymaganiami otoczenia. Towarzyszy temu niepewność, czy w nadchodzącym okresie sprawdzi się i podoła wszystkim aspektom towarzyszącym dorosłości.
Objawy depresji młodzieńczej
Szacuje się, że 10 - 15 % młodzieży cierpi na depresję młodzieńczą. Świadczyć może o tym fakt, że liczba samobójstw ciągle rośnie. Objawy depresji młodzieńczej mają dużo wspólnego z objawami depresji występującej u dorosłych.
Występują tu, zarazem maskując objawy choroby: wybuchy złości, znudzenie i zmęczenie, zachowania buntownicze (m.in. ucieczki z domu), częste wagarowanie, zachowania autodestrukcyjne (krzywdzące wobec własnej osoby) czy buntownicze. Jednak najczęściej depresji towarzyszą trudności w nauce, zrywanie kontaktów z rówieśnikami, znaczne pogorszenie kontaktów z członkami rodziny, a także zamknięcie się w sobie?.
Rozróżnienia w przebiegu depresji można dokonać na podstawie towarzyszących jej objawów.
Leczenie depresji młodzieńczej
W leczeniu kluczowa rolę odgrywa psychoterapia np. rodzinna, indywidualna, grupowa. Znacznie mniejszą rolę przypisuje się lekom antydepresyjnym.
Okres dorastania i jego specyficzne problemy wywierają istotny wpływ na wszystkie zaburzenia psychiczne, które się w tym czasie pojawiają. Jednak i inne czynniki mają tu istotny wpływ, zwłaszcza predyspozycja biologiczna, odgrywa znaczącą rolę.
Trzeba pamiętać, że dla okresu dorastania najważniejsze jest życie i funkcjonowanie rodziny, gdyż młody człowiek czerpie wzory do naśladowania od członków rodziny, wśród nich powinien także odnaleźć oparcie. Dlatego największa odpowiedzialność spoczywa na rodzicach, opiekunach i najbliższych.
Elżbieta Wiechowska
Piśmiennictwo:
1) Carr Alan, (2004), "Depresja i próby samobójcze młodzieży", Gdańskie Wydawnictwo Naukowe
2) Namysłowska Irena, (2004) "Psychiatria dzieci i młodzieży", Wydawnictwo Lekarskie PZWL
3) Szymańska Zofia (1967) " Psychiatria wieku dziecięcego i młodzieży", PWN
Terapia małżeńska Warszawa | Poradnia zdrowia psychicznego Warszawa | Psycholog Saska Kępa | poradnia psychologiczna Warszawa