Anoreksja | Ochoroba.pl
18.04.2025 Dziś imieniny Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy


Anoreksja

Anorexia nervosa (inaczej jadłowstręt psychiczny) to choroba, która dotyka coraz więcej nastolatek, młodych kobiet, a ostatnio także kobiet po trzydziestce i starszych oraz mężczyzn. 

Objawy

Osoba chora odchudza się różnymi, groźnymi dla zdrowia metodami takimi jak:

  • głodzenie się,
  • obsesyjne ćwiczenie,
  • stosowanie środków przeczyszczających,
  • unikanie określonych potraw uważanych za kaloryczne,
  • wywoływanie wymiotów po posiłkach.

Jej masa ciała jest dużo niższa od zalecanej, a mimo to, na skutek zaburzenia postrzegania własnego ciała, anorektyczka twierdzi, że jest za gruba.  Jej nastrój i samoocena danego dnia zależą od tego, ile waży. Dodatkowo u kobiet często dochodzi do zatrzymania miesiączki (mówimy o tym, gdy nie wystąpią 3 kolejne cykle menstruacyjne). U mężczyzn następuje zaś spadek popędu seksualnego. 

Jadłowstręt psychiczny można podejrzewać u osoby, która:

  • unika wspólnych posiłków z innymi członkami rodziny,
  • chowa lub wyrzuca jedzenie,
  • jest stale rozdrażniona czy przygnębiona.

Poza tym osoba chora odczuwa zimno, na jej twarzy może pojawić się meszek, często ma słabe, wypadające włosy, szarą cerę i łamliwe paznokcie.

Przyczyny

Przyczyny anoreksji nie są dokładnie poznane, ale uważa się, że najbardziej istotny jest tu nie czynnik organiczny, lecz kulturowy (wpływ propagowanego w mediach wzorca sylwetki) Wskazuje się też na znaczenie sytuacji rodzinnej, podkreślając, że nieprawidłowe relacje w tym środowisku mogą przyczyniać się czy też podtrzymywać rozwój anoreksji. Poza tym anorektycy to zwykle osoby bardzo ambitne, inteligentne, perfekcjonistyczne i pragnące mieć poczucie kontroli nad życiem, m.in. nad ilością spożywanego jedzenia.

Zagrożenia

Anoreksja jest chorobą psychiczną, która najczęściej spośród wszystkich innych zaburzeń psychicznych prowadzi do śmierci. Następuje ona w wyniku nadmiernego wygłodzenia organizmu, niedoboru elektrolitów i innych składników odżywczych. Innymi skutkami anoreksji mogą być osteoporoza, bezpłodność, choroby serca, uszkodzenie nerek, zatrzymanie wzrostu (u dziewczynek w okresie dojrzewania) i anemia.

Leczenie

Leczenie anoreksji jest trudne i długotrwałe. Gdy masa ciała osoby chorej spada do niebezpiecznie niskiego poziomu, konieczna jest hospitalizacja. Jednak nie wystarcza samo odżywienie organizmu. Niezbędna jest również pomoc psychiatry lub psychologa. Uważa się, że najlepsze (jak dotąd) wyniki w leczeniu anoreksji daje terapia rodzinna (razem z pacjentką w terapii bierze udział najbliższa rodzina).

 



Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT