Czerwony dla leniwych | Ochoroba.pl
01.06.2020 Dziś imieniny Gracji, Jakuba, Konrada


Artykuły

Czerwony dla leniwych

czerwony róża samopoczucie kolory

Zielony, żółty, czerwony. Każdy z nas ma swoje ulubione kolory. Nie wszyscy wiedzą, że odpowiednie kolory wpływają również na nasze samopoczucie. 

Każdy z nas ma swoje ulubione kolory. Sympatia do określonych barw nie zawsze ma związek z naszym gustem. Kolory wpływają bowiem na samopoczucie. Które z nich przynoszą jaki efekt? Zachęcam do lektury poniższych przykładów wpływu barw na nasze samopoczucie:

  • Osobom znużonym, zestresowanym, ulgę przynosi przebywanie wśród zieleni drzew, krzewów i traw. Zaobserwowano, że przebywanie w takim środowisku może przynieść spadek ciśnienia tętniczego krwi.
  • Kolory zielony i żółty stwarzają dobry nastrój do pracy, sprzyjają koncentracji uwagi, ułatwiają zapamiętywanie. Stwierdzono, że lepsze wyniki w uczeniu uzyskiwane są w klasach, gdzie ławki pomalowane są na zielono, a na ciemnozielonych tablicach pisze się żółtą, bądź pomarańczową kredą.
  • Czerwień działa pobudzająco na organizm człowieka, powoduje wzrost ciśnienia tętniczego, kojarzy się z ogniem i krwią. Ludzie o skłonnościach do niskiego ciśnienia tętniczego mogą potrzebować takiego kolorystycznego dopingu. Jego naturalnymi ? dostarczycielami" są czerwone barwy wiosennych kwiatów. Osoby oglądające na wiosennym spacerze kwiaty o barwach jaskrawych mogą odczuwać u siebie większą chęć do pracy, a pomiary potwierdzają wzrost ciśnienia tętniczego krwi.
  • Gdybyśmy ściany pomieszczenia, w którym przebywamy, pomalowali na czerwono - przekonamy się wkrótce, że dłuższe przebywanie w nim męczy, dlatego dla dobrego samopoczucia tak ważne są odpowiednie kolory naszego najbliższego otoczenia.

Dr. Leszek Marek Krześniak


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT