Obniżona przemiana materii często jest wynikiem stosowania bardzo restrykcyjnych diet. W krótkim czasie pozwalają one zmniejszyć masę ciała, jednak potem czeka nas efekt jojo i długotrwałe skutki, czyli obniżenie metabolizmu.
Zwiększenie przemiany materii można osiągnąć na kilka sposobów ? postaram się krótko je opisać:
*zwiększenie liczby posiłków (kiedy zjadamy 4 ? 5 posiłków w ciągu dnia, to organizm na bieżąco spala kolejne porcje pożywienia, bo wie, że niedługo otrzyma następną dawkę energii)
*jedzenie śniadań (śniadanie pozwala naszemu organizmowi przejść z ?trybu nocnego?, kiedy przemiana materii była znacznie obniżona, na ?tryb dzienny?)
*zwiększenie ilości dostarczanej energii (przy zwiększonej podaży kalorii nasz ustrój staje się bardziej ?rozrzutny? ? z tego powodu wskazane jest by osoby stosujące dietę redukcyjną zwiększały okresowo ilość dostarczanej energii. Oczywiście długotrwałe przyjmowanie większej ilości kalorii uniemożliwi zmniejszanie masy ciała, dlatego tę technikę warto skonsultować z dietetykiem lub lekarzem).
*odpowiednia kompozycja diety pod względem makroskładników (spożycie białka powoduje zwiększone wydatki energetyczne na jego trawienie. Nie wolno zapominać także o węglowodanach ? kiedy w diecie jest ich zbyt mało spowolniona zostaje praca tarczycy, która reguluje tempo naszego metabolizmu. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że zbyt duża podaż węglowodanów także nie jest korzystna, powoduje odkładanie się nadmiaru energii w postaci tkanki tłuszczowej.
*zamiana żywności przetworzonej na naturalną (im mniej dany produkt jest przetworzony, tym więcej pracy i energii musi włożyć nasz organizm w jego strawienie)
*wprowadzenie do jadłospisu produktów zawierających substancje o działaniu termogenicznym (podnoszącym temperaturę ciała, zwiekszającym przemianę materii): naturalne termogeniki znajdują w ostrej papryce, pieprzu cayenne i tureckim, imbirze.
Natomiast herbaty: czarna, czerwona i przede wszystkim zielona zawierają duże ilości katechin, które wspomagają działanie termogeniczne innych substancji.
*aktywność fizyczna (zwłaszcza trening interwałowy, czyli taki, w którym intensywne ćwiczenia przeplatają się z tymi o niewielkiej intensywności)
Pozdrawiam,
Anna Szczygłowska, dietetyk
Czyli powinno się jeść 4-5 posiłków? I wszystkie tak samo duże objętościowo?
Bardzo istotny jest rozkład posiłków w ciągu dnia.
Zawsze głównym posiłkiem powinien być obiad, nico mniejszymi śniadanie i kolacja a najmniejszymi drugie śniadanie i podwieczorek.
Jeśli decydujemy się na zjadanie 5 posiłków rozkład energetyczny naszej diety przedstawia się następująco: (pokazuje to które posiłki są największe):
- śniadanie 25-30%
- II śniadanie 5-10%
- obiad 35-40%
-podwieczorek 5-10%
-kolacja 15-20%
Kawa i zielona herbata zwiększają przemianę materii. Może spróbuj?
To że kawa i herbata zielona zwiększają przemianę materii jest to prawda, ale tylko częściowa. Zwiększenie spalania obserwuje się głównie w pierwszych dniach spożycia, im dłużej i częściej jednak konsumuje się te napoje, tym ich wpływ na tempo przemiany materii jest mniejszy.
Ale to nie znaczy, że trzeba rezygnować np. z picia zielonej herbaty, która ma korzystny wpływ na nasz organizm.
Można stosować obie używki w rozsądnych ilościach, ale bez pokładania w nich nadziei, że dzięki nim w cudowny sposób zaczniemy chudnąć.
W przyśpieszeniu przemiany materii istotne są też inne czynniki.
Jedną z technik przyspieszenia przemiany materii jest unikanie stresu. Stres powoduje uwalnianie hormonu zwanego kortyzolem który spowalnia metabolizm i redukuje masę mięśniową. Niestety unikanie stresu w dzisiejszym świecie, jest troszkę mało wykonalne.
Drugi istotny element naszego życia codziennego to sen - sen sprzyja regeneracji i budowie mięśni, przez co przyczynia się do szybszej przemiany materii. Badania dowodzą iż dzięki temu osoby śpiące minimum siedem godzin na dobę mają mniejszą tendencję do tycia niż osoby śpiące zdecydowanie mniej.
Doris,
zielona herbata sama w sobie nie zwiększa przemiany materii, ale zawiera katechiny, czyli substancje, które podtrzymują działanie składników termogenicznych (zwiększających szybkość metabolizmu).
Jak wspomniała Diana - warto pijać zieloną herbatę z wielu powodów, jednym z nich jest wspomaganie oczyszczania organizmu z uwalniających się z tkani tłuszczowej toksyn (niezbędna do tego jest odpowiednia ilość płynów).
Anna Szczygłowska, dietetyk
A czy są może jakieś zioła wpływające korzystnie na przemianę materii?
Zioła wpływające na przemianę materii, będą to zioła które wspomagają nasze trawienie a także te które pomagają oczyścić nasz organizm.
Napary z liści melisy, ziela dziurawca, kwiatu lawendy, kwiatu lipy i kwiatu rumianku. Wymienione rośliny korzystnie poza korzystnym wpływem na procesy związane z trawieniem i przemiana materii łagodzą również napięcia emocjonalne, pomagają w budowaniu dystansu do naszych reakcji.
A także:
Mniszek lekarski: odtruwa wątrobę (zwłaszcza po kuracjach antybiotykowych), pomaga w niewydolności nerek, wspomaga trawienie. Napar z mniszka można stosować jako kurację oczyszczającą. Dwie szklanki dziennie rano i wieczorem, może być też sok - dwie łyżeczki dziennie, liście można wykorzystać do sałatki.
Łopian większy:Działa odtruwająco, przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu, zwiększa wydzielanie żółci. Napary świetnie działają na cerę i włosy. Sok (jedna łyżka) z niewielka ilością wody lub soku owocowego trzy raz dziennie.
Pokrzywa: To najlepsze zioło na poprawę metabolizmu. Działa moczopędnie, oczyszcza z toksyn, uzupełnia dietę w potrzebne związki mineralne, poprawia trawienie i przyswajanie pokarmów. Poprawia kondycję włosów, zmniejsza potliwość. Napar z pokrzywy można pić kilka razy dziennie.
Fiołek trójbarwny (inaczej "bratek"): To najpopularniejszy środek oczyszczający krew. Pomaga przy kłopotach z cerą, usuwaniu szkodliwych produktów przemiany materii. Usprawnia przemianę materii dzięki rutynie przedłużającej działanie wit.C i prawidłowe funkcjonowanie naczyń włosowatych. Pij można 3 razy dziennie przez kilka tygodni tylko świeżo przygotowany napar.
Jednak kuracje tymi ziołami należy stosować z umiarem i rozsądnie, cyklicznie by wyciągnąć maksymalne korzyści. Środki te to zupełnie co innego niż preparaty przeczyszczające, które działają jednorazowo i nie wpływają na przemianę materii.
Osoby zainteresowane wpływem ziół na przemianę materii zachęcam do śledzenia wątku:
Zioła a przemiana materii
Pozdrawiam,
Anna Szczygłowska, dietetyk
Stosowałam restrykcyjną dietę (kopenhaską) i za drugim razem nie przyniosła efektów. Skoro moja przemiana materii jest spowolniona, to jak mogę ją zwiększyć?
---------------------
Reklama - czytaj dalej poniżej