Witaj Madeleine,
informacje o tym w jakim stopniu wchłaniają się składniki suplementów diety posiada tak naprawdę tylko ich producent.
Niezależne badania dowodzą, że na ogół witaminy i składniki mineralne z suplementów przyswajane są gorzej niż z żywności, ale istnieją tez wyjątki, np. kwas foliowy ( z suplementów wykorzystywany jest w blisko 100%, a jego biodostępność w produktach żywnościowych to ok. 50%)
Wybierając suplement, najlepiej po wcześniejszej konsultacji z dietetykiem lub lekarzem powinnaś zwrócić uwagę na jego skład i dawkę witamin bądź składników mineralnych w jednej tabletce.
Suplementuj ten składnik, którego brakuje w Twoim organizmie (np. żelazo w przypadku anemii wynikającej z jego niedoboru), a nie wszystkie.
Jeśli dawka suplementu jest bardzo wysoka (często dawki wyrażone są zarówno w jednostce masy, jak i w procentach) może być przyczyną nadmiernej podaży suplementowanych składników u osób, których dieta jest urozmaicona, a rezerwy ich organizmu prawidłowe.
Madeleine, pamiętaj, że jeśli przyjmujesz jakieś leki (nawet dostępne bez recepty), konieczne jest poinformowanie o tym lekarza doradzającego wybór suplementu.
Preparaty witaminowo-mineralne mogą wchodzić w interakcje z lekami i osłabiać lub wzmacniać ich działanie albo powodować niepożądane skutki.
Pozdrawiam,
Anna Szczygłowska, dietetyk
Jeśli nie masz konkretnej potrzeby i zalecanego suplementu przez lekarza lub dietetyka to lepiej nie wybieraj go sama. Lepiej jest przegryźć trochę więcej warzyw i owców, niz napychanie się suplementami:)
Suplementy diety nie są potrzebne zdrowym osobom stosującym zróżnicowaną dietę, która dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych we właściwych proporcjach.
Od reguły są oczywiście wyjątki, jak wspomniany w jednym z tematów na forum kwas foliowy:
Suplementacja diety kwasem foliowym
Są jednak takie sytuacje, gdy powinno się suplementować dietę różnymi składnikami.
Suplementację zaleca się m.in. w niektórych chorobach, w niedoborach składników pokarmowych, kobietom w ciąży i w okresie laktacji, osobom starszym, jeśli ich dieta nie dostarcza właściwych ilości pożądanych składników, sportowcom.
Pozdrawiam,
Anna Szczygłowska, dietetyk
moja koleżanka często pije multiwitaminę z żelazem lub łyka samo żelazo? czy aby przypadkiem jej to nie zaszkodzi? ona twierdz, że wszystkie kobiety powinny uzupełniać żelazo, bo co miesiąc go tracimy z miesiączką. Jak to jest?
W zasadzie nie ma wskazań do suplementacji witaminami czy innymi składnikami, jeśli nasza dieta jest zróżnicowana, tzn zawiera produkty z różnych grup produktów. Jeśli chodzi o dodatkowe uzupełnianie strat żelaza, nie ma takiej potrzeby. Z krwią miesięczną tracimy taką ilość żelaza, która jest uzupełniana z rezerw zawartych w organizmie. Więc nie ma potrzeby dodatkowej suplementacji preparatami żelaza.
Na uwagę zasługuje fakt, że długotrwałe podawanie preparatów zawierających żelazo zwiększa ryzyko wystąpienia nietolerancji glukozy, nadciśnienie a nawet spowodować odkładanie żelaza w narządach, powodując zastoinową niewydolność serca i marskość wątroby.
Właśnie z żelazem jest też taki problem, że przy przyjmowaniu większych dawek pojawiają się zaparcia.
Miałam taki problem w ciąży, z resztą lekarz uprzedził, że tak może się zdarzyć.
Niestety, do tej pory zaparcia czasem jeszcze się zdarzają ,chociaz żelaza już nie biorę.
Jeśli masz problem z zaparciami zaglądnij do tematu o zaparciach a także możesz przeczytać artykuł z poradami, jak się ich pozbyć http://www.ochoroba.pl/artykuly/2297-zaparcia-%E2%80%93-jak-leczyc-bez-lekow
Witaj Mamo Agi,
rzeczywiście, większe dawki żelaza mogą powodować zaparcia, zwłaszcza w ciąży, kiedy praca jelit jest nieco wolniejsza niż zwykle.
Jeśli w tej chwili nie suplementujesz już żelaza, to przyczyny zaparć należy szukać gdzie indziej. Być może Twój jadłospis jest ubogi w warzywa i owoce oraz pełnoziarniste produkty zbożowe, które są źródłem błonnika. Postaraj się wprowadzić do diety przetwory mleczne (uzupełnisz w ten sposób florę bakteryjną jelit).
Duże znaczenie w walce z zaparciami ma też ruch ? pobudza pracę jelit.
Temat zaparć był już poruszany na naszym forum, więc przesyłam link, pod którym znajdziesz więcej informacji na ten temat:
Zaparcia - zalecenia dietetyczne
Artykuł odnośnie zaparć polecono już powyżej.
Pozdrawiam,
Anna Szczygłowska, dietetyk
Okazuje się, że w wielu zestawach witamin reklamowanych jako te, które "dodają chęci do życia", kawa jest popularnym dodatkiem.
Co robić?
Najlepszym sposobem jest sprawdzanie składu suplementów i podchodzić z rezerwą do suplementów sprowadzanych z zagranicy, ponieważ tam nie ma obowiązku wspominania o kofeinie, jeśli jest dodana w najczystszej formie.
Wiele badań naukowych na przykład dowodzi, że ponad połowa suplementów dostępna na amerykańskim rynku zawiera tyle kofeiny co dwie filiżanki kawy.
Myślę jednak, że najlepszym rozwiązaniem jest po prostu urozmaicanie diety i ograniczenie ?magicznych tabletek?. Najlepiej przyswajalnymi witaminami i składnikami odżywczymi są te pochodzące bezpośrednio z jedzenia.
W niektórych aptekach suplementy dostępne bez recepty leżą na półkach, do których każdy klient ma dostęp. Można sobie wszystko obejrzeć, przeczytać i wybrać. Ale czym się kierować? Czytałam, że niektóre te preparaty o niskiej cenie, zawierają w większości takie postaci witamin i innych składników, które są słabo przyswajane (lub wcale!) przez organizm. Na jakie informacje na opakowaniu zwrócić uwagę, żeby świadomie wybrać najlepszy z dostępnych preparatów?
---------------------
Reklama - czytaj dalej poniżej