06.12.2024 Dziś imieniny Dionizji, Leontyny, Mikołaja


dieta przy antykoncepcji hormonalnej



Posty:
24

Witam,
od dwóch lat stosuję hormonalne środki antykoncepcyjne, nie przytyłam, ale zauważyłam, że trudniej mi stracić na wadze. Rozmawiałam ostatnio na ten temat z koleżankami, które twierdzą, że stosując takie metody trzeba uzupełniać niektóre minerały, bo ich wchłanianie jest utrudnione. Czy to prawda? O jakie minerały powinnam zadbać?


---------------------
Reklama - czytaj dalej poniżej



nie związana/y ze służbą zdrowia

Komentarze

Posty:
240
dietetyk

Witaj Sadimo,
stosowanie antykoncepcji hormonalnej wiąże się z utrudnionym wchłanianiem niektórych witamin.
Powinnaś zadbać o to, by w Twojej diecie nie zabrakło produktów bogatych w witaminy z grupy B, witaminę C oraz cynk.
Do produktów bogatych w witaminy z grupy B zaliczamy:
mleko i jego przetwory
produkty zbożowe (pełnoziarniste pieczywo, kasza gryczana, zarodki i otręby pszenne)
mięso
jaja
warzywa (brokuły, szpinak, fasola)
Znaczne ilości witaminy C znajdują się głównie w warzywach i owocach, a zwłaszcza w:
papryce czerwonej, natce pietruszki, brokułach, pomidorach, truskawkach, czarnych porzeczkach, cytrusach, owocach aronii oraz sokach owocowych, zwłaszcza pomarańczowym, grejpfrutowym, z czarnej porzeczki.
Cynk znajdziesz w:
serach, mięsie, żółtku jaja, kaszach: gryczanej i jaglanej, pieczywie pełnoziarnistym i z ziarnami, płatkach owsianych, pszennych, żytnich, burakach, nasionach roślin strączkowych, migdałach, orzechach pistacjowych, laskowych, włoskich, pestkach dyni i słonecznika.
Niezbędna może okazać się suplementacja kwasu foliowego (należy do witamin z grupy B), zadbaj wówczas o to, by nie przyjmować suplementu równocześnie z pigułką - mogą ze sobą reagować.
W żywności kwas foliowy znajdziesz w :
zarodkach pszenicy, soi, drożdżach piekarniczych, nasionach fasoli i grochu, szpinaku, natce pietruszki, brokułach, sałacie, kapuście włoskiej i brukselce (ogólnie w warzywach o barwie zielonej)
Pozdrawiam,
Anna Szczygłowska, dietetyk

Posty:
85
nie związana/y ze służbą zdrowia

Bardzo dobrze, że interesujesz się tą kwestią i bardzo dobrze że Pani dietetyk zwraca twoją uwagę na niezbędność kwasu foliowego. Ja na szczęście trafiłam na dobra ginkę i uprzedziła mnie o tym że powinnam suplementować kwas foliowy. Ale ogromne grono moich znajomych nie ma nawet o tym zielonego pojęcia a stosują doustną antykoncepcję od kilku lat. Dobrze że są tu Panie dietetyczki, które nas w pewnych kwestiach uświadamiają:)

Posty:
240
dietetyk

Ze względu na to, że kwas foliowy jest szczególnie istotny dla kobiet, a dostarczenie właściwych jego ilości z dietą bardzo trudne, opracowano zalecenia dotyczące suplementacji diety tą witaminą.
Wszystkie kobiety w wieku rozrodczym, zwłaszcza przed planowaną ciążą powinny przyjmować 0,45 mg kwasu foliowego każdego dnia, nie przekraczając jednak dawki 1 mg (kobiety, które miały potomstwo z wadą cewy nerwowej nie powinny przekraczać dawki 4 mg/dobę).
Anna Szczygłowska, dietetyk

Posty:
24
nie związana/y ze służbą zdrowia

Dziękuję bardzo za poradę. Myślę, że istotnie jest to bardzo przykre, że mój ginekolog nie poruszył tej kwestii. Zamierzam z nim o tym porozmawiać, kiedy tylko nadarzy się okazja.

Posty:
91
nie związana/y ze służbą zdrowia

Zastanawiam się z czego wynika fakt, że lekarze nie wspominają o kwasie foliowym
Dowiedziałam się jakiś czas temu, że trzeba go uzupełniać, jeśli bierze się pigułki, ale lekarz nie wspomniał ani słowem.
Moje koleżanki tez oczywiście nie wiedziały.
Dlaczego?
Na ulotkach od suplementów o tym piszą, ale na broszurach od pigułek nie ma takich informacji:(

Posty:
59
nie związana/y ze służbą zdrowia

Przytaczam odpowiedź jaką uzyskałam od lekarza z jednego z portali medycznych -
Witam.
Jeśli pyta Pani o medyczne wskazania do stosowania kwasu foliowego równocześnie z preparatami hormonalnymi to nie ma takiego zalecenia.
Natomiast jeśli liczy się Pani z tym, że może zajść w ciążę lub planuje za jakiś czas odstawić pigułki to wskazane jest przyjmowanie kwasu foliowego co najmniej 3 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę.
Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną narażone są na spadek stężenia kwasu foliowego w organizmie, który nie ma znaczenia klinicznego dla funkcjonowania kobiety nieciężarnej. Natomiast w przypadku ciąży i związanego z nim zwiększonego zapotrzebowania na foliany spadek ten może skutkować zaburzeniami układu nerwowego u dziecka.
Pozdrawiam
Czasami sama nie wiem co o tym sądzić.. ja suplementuję kwas foliowy, bo na pewno mi to nie zaszkodzi:)

Posty:
322
dietetyk

Myślę, że argumentem przekonującym młode kobiety do suplementacji kwasem foliowym powinien być również fakt, że nie ma 100% skutecznej antykoncepcji. I nawet w dosutnej antykoncepcji trafiają się 2 przypadki na 1000, w których ta metoda zawodzi. Zapewne wskaźnik ten jest większy, jesli zostanie popełniony błąd przy ich stosowaniu np. pominięcie tabletki. Zachodzimy w ciąże (oczywiście początkowo o tym nie wiedząc),a brak kwasu foliowego w naszym organiźmie skutkuje wadami cewy nerwowej płodu. Więc czasami warto o pewnych rzeczach pomyśleć wcześniej:)i zażyć mała tabletkę kwasu foliowego raz dziennie (oczywiście nie wraz z tabletka antykoncepcyjną)
Poza suplementacją można również spożywać produkty bogate w kwas foliowy (o których pisała Ania), a do tego zwrócić uwagę na pokarmy bogate w witaminy B (B6, B12) oraz witaminę C, które zwiększają wchłanianie kwasu foliowego w naszym organizmie.

Posty:
91
nie związana/y ze służbą zdrowia

Lekarzem nie jestem, ale fizjologia jest mi dosyć bliska.
Kwas foliowy jest niezbędny do wzrostu i rozmnażania komórek organizmu, a te procesy zachodzą przecież ciągle w naszym ciele.
Poza tym jest taka choroba jak anemia wywołana niedoborem kwasu foliowego, opinia lekarza wprawdzie zgrabnie sformułowana, ale pod względem merytorycznym zastanawia mnie bardzo...

Posty:
59
nie związana/y ze służbą zdrowia

Czytałam też dość dużo w internecie i innej literaturze i nigdzie nie zostało udowodnione że zażywanie tabletek antykoncepcyjnych przyczynia się do anemii, bo podobno tabletki obniżają przyswajanie kwasu foliowego a nie prowadzą do tego że on w ogóle się nie wchłania.(pisze to co wywnioskowałam z tych artykułów) Więc też z tego powodu wydaje mi się, że na ulotce tabsów nie jest napisane nic o suplementacji.
Ale mimo to myślę, że lekarze powinni o tym informować kobiety podejmujące się tego typu antykoncepcji:)

Posty:
136
nie związana/y ze służbą zdrowia

Mój lekarz poinformował mnie od razu o tym, że tabletki anty pod pewnymi względami nie są obojętne dla zdrowia.
O kwasie foliowym też mówił i zawsze zaznaczał, żeby poważnie to potraktować, tak też zrobiłam, szkoda, że czasem lekarze nie przywiązują uwagi do takich "zwykłych" rzeczy


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT