Nowoczesne matki, pewnie niech napychają swoje szkraby solą a później nie ma się co dziwić, że coraz młodsze osoby cierpią na nadciśnienie.
Jakoś sobie nie wyobrażam, żeby moje dziecko jadło jakas potrawę np. z chili a mój mąż często jej używa do przyprawiania potraw, ale już po tym jak odłoży porcję dla dziecka. przecież nie każdy ma taki sam próg smaku i chyba to nie jest wskazane żeby dziecko jadło tak samo przyprawione potrawy jak osoba dorosła.
Dodatkowo nasze przyzwyczajenia niekiedy nie są korzystnie lubimy rzeczy często przesolone, więc chyba nie bardzo tak wygląda prawidłowe żywienie dziecka...
Różnie z tym bywa, moja siostrzenica ma 4 lata i czasami prosi aby jej doprawić jedzenie, wręcz kiedyś sama wzięła solniczkę i sobie doprawiała:), ja uważam, że jeśli dziecku nie smakuje jedzenie niedoprawione to należy użyć przypraw.
No właśnie: moja córka jest tragiczną kucharką i idzie we wszystkim na łatwiznę. I gotując obiady dodaje vegete, kostki rosołowe, kosteczki przyprawowe, a najgorsze jest to, że mój wnusio ma tylko 6 lat i już się tym truje.
Jak przetłumaczyć córce, że robi małemu krzywdę?
ej, no! a co jest złego w kostkach i vegecie? Tylko na nich udaje mi się zrobić zupę, którą da się zjeść;-) A tak to nie umiem doprawić;/
W Vegecie masz mnóstwo soli i glutaminian sodu- sama chemia. Naucz się używać ziół, przypraw- zobaczysz, że bez gotowych mieszanek można sobie poradzić:)
Przyprawami, które spokojnie możemy używać w diecie naszego dziecka są przyprawy z reguły łagodne. Oczywiście musimy się kierować własnym rozsądkiem i nie dawać dziecku ostrych, piekących przypraw a także należy starać się eliminować ilość soli w diecie dziecka. Dodajemy często soli do zupki, jajecznicy, czy na pomidorek i w efekcie nasz maluch spożywa więcej soli niż powinien.
Przyprawami, które możemy z powodzeniem używać w kuchni maluch to:
bazylia Zapobiega wzdęciom, działa rozkurczowo i przeciwzapalnie. Pasuje do mięs, ryb, duszonych warzyw i sałatek.
czosnek działa bakteriobójczo, można go dodać do twarożku czy też natrzeć nim grzanki. Młodszym maluchom lepiej podać czosnek w potrawach gotowanych, co prawda straci trochę wartości, ale nie będzie sprawiał kłopotów ?brzuszkowych?.
cynamon zwiększa trawienie i poprawia apetyt. Działa także przeciwbiegunkowo, można do dodać do ryżu, jabłek, czy też twarożku.
majeranek szczególnie poleca się go dodać do potraw, które mają działanie wzdymające. Wspaniale pasuje do mięs, sosów czy potraw z grochu.
natka i koper Mają mnóstwo cennych witamin i mikroelementów. Pietruszka wzmacnia włosy i poprawia ich wygląd, nasiona kopru są znane ze swoich właściwości wiatropędnych. Pietruszki i koperku można używać na różne sposoby: dodawać do surówek, sałatek, zup, potraw z warzyw i mięsa.
waniliaDziała pobudzająco i poprawia nastrój. Jest idealnym dodatkiem do ciast, ciasteczek, lodów, kaszek. Ale nie tylko: przyprawia się nią także ryby czy mięsa. Wanilia może przekonać niejadka do zjedzenia mięsa czy kaszki.
Umiarkowanie z pieprzem i papryką, nadają one potrawom pikantny smak i mogą podrażniać delikatna błonę śluzową przewodu pokarmowego. Dlatego w używaniu ich w doprawianiu potraw dla dziecka, należy ich użyć tylko szczyptę.
Powinno się także unikać przyprawiania gotowymi mieszankami, gdyż zawierają one duze ilości glutaminianu sodu, który może być szkodliwy dla dziecka.
Moja dziewczyna ma fioła na punkcie zdrowego jedzenia, czyta wszystkie etykiety, nie kupuje niczego z konserwantami/wzmacniaczami smaku.
Sandro: możesz kupić taką vegetę bez glutaminianu, jest w każdym sklepie ze zdrową żywnością i nie jest nawet aż tak droga jak te inne głupoty ze sklepu ze zdrową żywnością, które kupuje moja dziewczyna:D
np. w tym sklepie masz te zdrową jarzynkę: http://sklepwegetarianski.pl/jarzynkavega1000gbezglutaminianusodu-p-1194.html
Pani Diano: może nie do końca na temat, ale co Pani sądzi o sosach sojowych? można je jeść czy są niezdrowe?
Sos sojowy jest wytwarzany z ziaren soi, prażonego ziarna ryżu lub pszenicy, wody i soli. Jest to jedna z najważniejszych przypraw kuchni azjatyckiej ? obecnie używana także w kuchniach tradycji zachodniej.
Nie ma jednoznacznych danych wskazujących na to by sos sojowy był nie zdrowy. Z pewnością powinny go unikać osoby z choroba nadciśnieniową, gdyż jedna łyżeczka sosu sojowego zawiera 605 mg sodu.
Ponadto antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze, zawarte w sfermentowanej soi, są prawie 10-krotnie skuteczniejsze od podobnych substancji zawartych w winie oraz 150-krotnie mocniejsze od kwasu askorbinowego, czyli witaminy C. Tak wynika z badań i argumentów jednej z firm produkujących tego typu sosy.
Należy pamiętać, że sos sojowy dodajemy pod koniec gotowania, by uniknąć przypalenia potrawy, co niekorzystnie może wzbogacić przygotowaną potrawę w szkodliwe substancje.
Witam. Spieram się ostatnio z mamami przedszkolnym z tym, że dziecku można bezkarnie doprawiać pokarmy zgodnie z smakiem osoby dorosłej. Ze dziecko powinno jeść wszystkie przyprawy czy to ostre czy to słone jak osoba dorosła. Osobiście się z tym nie zgadzam i staram się u używać mniej soli w gotowaniu obiadków dla sowich dzieci. Jakie przyprawy są wskazane a jakieś przeciwwskazane w diecie naszych maluchów?
---------------------
Reklama - czytaj dalej poniżej