06.12.2024 Dziś imieniny Dionizji, Leontyny, Mikołaja


Interakcje leków i suplementów z żywnością



Posty:
24

Witam, wstyd się przyznać, ale zdarza mi się popić witaminy kawą albo sokiem, a nie wodą. Chciałabym wiedzieć, czy to mocno wpływa na ich przyswajalność? Łykam gotowy zestaw suplementów. Przyjmuję też tabletki antykoncepcyjne, które rzadko popijam. Czy popijanie leków jest niezbędne?


---------------------
Reklama - czytaj dalej poniżej



nie związana/y ze służbą zdrowia

Komentarze

Posty:
240
dietetyk

Sadimo,
leki powinno się popijać wodą.
Tabletki antykoncepcyjne łatwo połknąć ze względu na ich niewielki rozmiar, ale nie zaszkodzi jeśli będziesz je popijać.
Czasem można zakrztusić się nawet maleńką tabletką, a zdarza się tez, że pigułka przykleja się do błony śluzowej przełyku.
Powoduje nie tylko dyskomfort, ale nie zostaje wtedy wchłonięta właściwa ilość substancji czynnej.
Popijanie leków kawą, czy tez sokiem nie jest dobrym pomysłem
Najpierw kilka słów o kawie.
Składnikiem kawy, który wchodzi w reakcję z lekami jest kofeina. Należy pamiętać, że kofeinę zawierają także: herbata, napoje typu cola, napoje energetyzujące.
Kofeina nasila działanie niektórych leków, może to doprowadzić do niepożądanych reakcji. Powinno się zachować dwugodzinny odstęp pomiędzy wypiciem kawy, a zażyciem dawki leku, który może wchodzić w interakcje z kofeiną (np. leki przeciwbólowe zawierające kwas acetylosalicylowy, leki stosowane w astmie oskrzelowej).
Soki również mogą wchodzić w reakcje ze składnikami leków, powodując zaburzenia ich metabolizmu. Najbardziej niebezpieczny pod tym względem jest sok grejpfrutowy - nawet niewielka jego ilość może prowadzić to trudnych do przewidzenia interakcji z lekami. Należ więc pić sok grejpfrutowy co najmniej 4 godziny przed lub 4 godziny po zażyciu leku.
Do grupy leków wchodzących w interakcje z sokiem grejpfrutowym należą: leki obniżające ciśnienie krwi, leki przeciwhistaminowe oraz cyklosporyny.
Sadimo, piszesz o tym, że przyjmujesz zestaw suplementów diety - prawdopodobnie nie wchodzi on w interakcje ani z kawą, ani z sokiem, jednak najbezpieczniej będzie popijać tabletki szklanką wody.
Ważne też, byś poinformowała swojego lekarza o przyjmowaniu suplementu. W przypadku gdybyś musiała skorzystać z leczenia farmakologicznego, lekarz musi wiedzieć, co i w jakiej dawce suplementujesz. ame suplementy tez mogą wchodzić w interakcje z lekami.
Pozdrawiam
Anna Szczygłowska, dietetyk

Posty:
240
dietetyk

Sadimo,
Popijanie leków nie zawsze jest konieczne, np. w niektórych chorobach, kiedy podaż płynów jest ograniczona, zaleca się, by chory przyjmował leki z posiłkami stałymi.
Anna Szczygłowska, dietetyk

Posty:
42
nie związana/y ze służbą zdrowia

Sąsiadka doradziła mi, żeby leki drażniące żołądek, chodzi mi o aspirynę, popijać mlekiem. Czy to dobry pomysł?Krysia70

Posty:
240
dietetyk

Witaj Krysiu,
nie znajduję uzasadnienia dla popijania aspiryny mlekiem.
Jest pewna grupa leków, które mogą podrażniać błonę śluzową żołądka - zwykle dołączona jest do nich informacja, by nie zażywać tabletek na czczo.
Popijanie leków mlekiem jest niewskazane, bo wapń (w znacznych ilościach obecny w mleku), może wchodzić w reakcje z niektórymi lekami. Wytwarzane są wtedy sole wapnia i w efekcie wchłania się tylko cześć przewidzianej dawki leku - jego działanie terapeutyczne będzie więc zmniejszone.
Spożycie mleka i produktów mlecznych obniża pH soku żołądkowego. W obniżonym pH otoczka tabletki może rozpuścić się zbyt szybko - substancja czynna zostanie uwolniona w żołądku i może podrażnić błonę śluzową tego narządu.
Pozdrawiam,
Anna Szczygłowska, dietetyk

Posty:
88
nie związana/y ze służbą zdrowia

Moja mama popija leki po śniadaniu herbata. Czasami mogę się przyznać, że też tak robię. Dlaczego nie powinno się popijać leków tymi napojami?

Posty:
322
dietetyk

Herbata z pewnością nie jest dobrym napojem, który mógłby być zalecany do popijania leków. Garbniki zawarte w herbacie zmniejszają wchłanianie alkaloidów, osłabiają też działanie niektórych leków. Mocna herbata obniża działanie leków uspokajających oraz neurolpetyków. Duże ilości herbaty osłabiają działanie chlorpromazyny (neurolpetyk), droperydolu(lek przeciwwymiotny), prometazyny (lek psychotropowe), promazyny(neuroleptyk) i prochlorperazyny (leki przeciwwymiotne). Należy także pamiętać, że w herbacie ? zwłaszcza modnej obecnie ?herbacie zielonej" ? również występują flawonoidy i choć brak danych doświadczalnych dotyczących ich wpływu na wchłanianie i metabolizm leków, to nie jest wykluczone, że wpływ taki istnieje.

Posty:
136
nie związana/y ze służbą zdrowia

A popijanie leków tzw. plusszem? nie chodzi mi o tę konkretna firmę, tylko w ogóle witaminy do rozpuszczania

Posty:
41
nie związana/y ze służbą zdrowia

Mamo agi,
ależ ludzie mają pomysły:) przecież wiadomo, że nie powinno się popijać leków witaminami. Pewnie jakieś interakcje mogą zachodzić tych witamin z lekiem. Jak już mówili dietetycy- najlepsza jest WODA:)

Posty:
240
dietetyk

Mamo Agi,
Olguś już udzieliła właściwej odpowiedzi - suplementy diety również mogą ze sobą reagować, i nie jesteśmy w stanie przewidzieć w jaki sposób.
Jest to uzależnione od składu suplementów, dawek, a nawet form chemicznych wykorzystanych do stworzenia suplementu.
Stąd też ponownie polecam wodę do popijania leków.
Pozdrawiam,
Anna Szczygłowska, dietetyk

Posty:
142
nie związana/y ze służbą zdrowia

Mój ojciec przyjmuje mnóstwo leków. Ostatnio lekarz przypisał mu nowei pod żadnym pozorem nie kazał jeść przy nich serów pleśniowych i bananów. Dlaczego? czy jest na to jakieś wytłumaczenie/ co by sie stało gdyby je zjadł?


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT