23.04.2024 Dziś imieniny Ilony, Jerzego, Wojciecha


Czy opieka nad schorowanym rodzicem to obowiazek dziecka?Co lepsze Dom Spokojnej starości czy opieka dziecka?Posty:
41

Witam!

Dzisiaj rano natknęłam się na poruszajacy artykuł: http://blog.onet.pl/40224,1,archiwum_goracy.html

Ostatnio zetknęłam się z taką sytuacją. Elegancka, 85 letnia Pani, zadbana, oczytana, w pełni sprawna. Dwójka dorosłych dzieci, które odwiedzają ją co 2-3 tygodnie. Pewnego dnia dostaje udaru. Traci sprawnność fizyczną, nie może samodzielnie wyjść z domu, zapomina o gotującej się zupie, ma kłopoty z myśleniem, nawet mycie przychodzi jej z trudnością. Sąsiedzi pomagają jak mogą, a dzieci? Odkąd mama jest niesprawna i "inaczej wygląda" mają mnóstwo pracy i innych obowiązków. Dochodzi do tego, że sąsiedzi dzielą się obowiązkami, gotują, sprzątają, pomagają w codziennych czynnościach. Ale wiadomo, że nie każdy ma czas i w sumie to nie ich obowiązek. Dzieci proponują DPS. Kobieta, która całe życie poświecała się dla dzieci, dała wykształcenie, kupiła mieszkania ma spędzić ostatnie miesiące/lata życia w otoczeniu obcych ludzi. 

Mnie to przeraża i bulwersuje. Przeczytałam artykuł i rozumie, że ludzie oddaja rodziców do ośrodków w przypadku bardzo ciężkich chorób i sytuacji. A ta Pani potrzebuje jedynie wsparcia na kilka godzin dziennie, a nie całodobowej opieki.

Rodzice poświęcili mnóstwo sił na wychowanie mnie. Dlaczego miałabym ich opuścić na starość i wyslać do obcych? Jestem ciekawa czy tylko ja mam takie podejście.

Pozdrawiam

Lena

 


---------------------
Reklama - czytaj dalej poniżejnie związana/y ze służbą zdrowia

Komentarze

Posty:
109
Nie jestem związany z branżą medyczną

Ja jestem 100% przeciwniczką oddawania rodziców do DPS-u. Wg mnie jeśli dzieci żyją, są w dbrej kondycji to ich obowiazkiem jest zapewnienie opieki rodzicom. Bez względu na to ile trudu by ich to kosztowało.

Posty:
46
nie związana/y ze służbą zdrowia

Moim zdaniem w niektórych przypadkach oddanie rodzica do domu opieki jest złem koniecznym. Przypuśćmy, że matka ma 85 lat, córka 65 i też cierpi na chorobę serca, zwyrodnienia stawów, cukrzycę. Opieka nad starszą osobą to ogromne obciążenie. Nie każdy ma świetną kondycję fizyczną i nie wymagajmy żeby schorowana córka nosiła 70kg matkę z łóżka do łazienki. Oczywiście jeśli dzieci są zdrowe i mogą opiekować się rodzicem to moim zdaniem oddawanie do DPSu jest czyms złym.

Posty:
28
nie związana/y ze służbą zdrowia

Nie wyobrażam sobie oddać mamy do takiego domu. Ma swoje mieszkanie, w którym mieszka od lat i które uwielbia. Dlaczego miałaby sie pzrenieść do małego pokoiku i mieszkać wśród obcych ludzi? Jeżeli sama bym nie dawała rady to bym zatrudniła pielęgniarkę. Poza tym mam rodzeństwo, które by mi pomogło. Choćbym miała zrezygnować z pracy to i tak nie oddałabym rodziców do domu pomocy społecznej.

Posty:
17
nie związana/y ze służbą zdrowia

Też nie miaąłbym serca oddać rodziców do DPS-u. Oni poświęcili kilkanascie lat na to, by nas wychować i przychodzi taki okres w życiu kiedy mozemy się im odwdzięczyć. Myślę, że tylko egoiści mogą w tym wypadku przesadzić "stare drzewo" w inne miejsce.

Można wynajac pielegniarkę do pomocy lub skorzystać z pomocy pielęgniarki społecznej, gdy ktoś nie ma pieniędzy, a nie pozbawiać schorowaną najbliżą osobę ostatniego promyka nadziji na zycie. 

Posty:
24
nie związana/y ze służbą zdrowia

myśle, ze opiekujac się schorowanym rodzicem odzwdzięczamy się im w najlepszy możliwy sposób za trudy eychowania nas.. moi rodzice są narazie stosunkowo młodzi, ale nie wyobrażam sobie, by nie udzielic im pomocy w momencie gdy będą tego potrzebowac


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT