Pojęcia w rehabilitacji leczniczej. Cz I - wywiad ze specjalistką kinezyterapii | Ochoroba.pl
27.06.2019 Dziś imieniny Cypriana, Emanueli, Władysława


Ciało i umysł

Pojęcia w rehabilitacji leczniczej. Cz I - wywiad ze specjalistką kinezyterapii

zakład_kinezyterapii.JPG

Jakiś czas temu nasz redakcyjny kolega naderwał więzadła w kostce. Cierpienia w gipsie i wysiłek na sali rehabilitacyjnej nie poszły na marnę. Oprócz powrotu do formy, zdobyczą był również wywiad ze specjalistką kinezyterapii, prowadzącą rehabilitacji. Zapraszamy do lektury tej kilkuczęściowej rozmowy.

 

Rozmowa z Panią Elżbietą - starszą specjalistą kinezyterapii.

 CZĘŚĆ I

Zacznijmy od pojęć. Jak tłumaczy się pojęcie kinezyterapii?

Kinezyterapia jest działem fizjoterapii, a fizjoterapia jest częścią rehabilitacji. Cała rehabilitacja dzieli się na rehabilitację leczniczą, rehabilitację społeczną i rehabilitację zawodową. W mojej pracy zajmuje się rehabilitacją leczniczą. Rehabilitacja lecznicza to jest fizjoterapia. Mówiąc o niej mamy na myśli wszystkie gabinety zabiegowe tzn.: hydroterapię, kinezyterapię, fizykoterapię, masaże i oczywiście dodatkowe gabinety zabiegowe powstające w związku z rozwojem dyscypliny

Do tego jeszcze dochodzą poradnie rehabilitacyjne czyli konsultacje lekarskie i to jest rehabilitacja medycyna czyli lecznicza. My jesteśmy działem kinezyterapii, czyli zajmujemy się leczeniem za pomocą ruchu. Fizykoterapia jest leczeniem zjawiskami fizycznymi czyli w tym pojęciu mieści się magnetoterapia, światłolecznictwo, krioterapia (zabiegi z wykorzystaniem oparów ciekłego azotu). Do tego dochodzi cała elektroterapia czyli diadynamiki, interdyny, galwanizacje i jeszcze w światłolecznictwie są laseroterapie też jako element wykorzystania światła. Oczywiście nie można zapomnieć o gabinetach masażu gdzie się wykonuje masaże i hydroterapii, czyli wszystkich zabiegach związanych z wykorzystaniem wody.

Czyli tutaj w tym pomieszczeniu mamy zarówno urządzenia do ćwiczeń, czyli kinezyterapii, ale widzę też kilka urządzeń do fizykoterapii - np. laser.

My mieliśmy tutaj sale do samej kinezyterapii i prowadziliśmy ćwiczenia ambulatoryjne, ogólne. Na zajęcia u nas przychodzą również amazonki, czyli grupa pań, które są po amputacji piersi. Ponieważ w międzyczasie pojawił się nowy wymóg Narodowego Funduszu Zdrowia, odn. wykonywania zabiegów w domu pacjenta, wymagane było zakupienie aparatów przenośnych żeby móc niektórym pacjentom wykonywać zabiegi fizykoterapii w domu. Wobec czego musieliśmy taki aparat zakupić. Dodatkowo, ponieważ są przypadki ostrego stanu i trudno nam jest odesłać pacjenta na fizykoterapię (gdzie są dłuższe terminy), zdarza się nam włączyć przychodzącym na salę pacjentom taki dodatkowy zabieg, żeby wspomóc proces leczenia. Oprócz tego chcemy w przyszłości zrobić oddział dzienny, gdzie zapewniona byłaby kompleksowa opieka: zabiegi, fizykoterapia, masaż i ćwiczenia. I taka kompleksowa opieka jest istotna w momencie kiedy jest najostrzejszy stan, nie w przewlekłych schorzeniach, tylko w przypadkach pourazowych - z reguły ortopedycznych. U takich pacjentów należałoby wprowadzać pełną opiekę natychmiast, bez kolejek, które wydłużają okres wejścia w terapię przynoszącą szybką poprawę na tym wczesnym etapie.

Z jakimi przypadłościami najczęściej musi się Pani zmierzyć? Jacy to są pacjenci?

Bardzo różni. Trafiają do nas pacjenci z reumatycznymi schorzeniami, z ortopedycznymi, z neurologicznymi, ale największa grupa jest ortopedycznych pacjentów.

Czyli pourazowych?

Raczej pourazowych, to są złamania, urazy kolan, urazy stawów barkowych, ale są również zespoły bolesne barków czy w ogóle stawów.

Część II wywiadu -  Zespół bolesnego barku. Kiedy zwyrodnienia stawów bolą? -> kliknij tutaj

 

Autor. Redakcja.

listopad 2011Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT