Ból kręgosłupa | Ochoroba.pl
24.11.2020 Dziś imieniny Emmy, Flory, Romana


Ból kręgosłupa

Bóle kręgosłupa należą do najczęstszych dolegliwości naszej cywilizacji i chociaż z tego powodu się nie umiera, to jednak stanowią one poważny problem, gdyż ograniczają zdolność wykonywania wysiłków fizycznych i są przyczyną złego samopoczucia.

Kręgosłup stanowi oś konstrukcji nośnej ciała i umożliwia utrzymanie pozycji pionowej, a także poruszanie się. Wytrzymałość i stabilność kręgosłupa zapewniają silne połączenia stawowe kręgów, a torebki stawowe podtrzymują połączenia wyrostków stawowych. Każdy ze stawów ma stosunkowo niewielką ruchomość, ale w całości stanowią sprawny mechanizm ruchowy pozwalający na ruchy do przodu, do tyłu, na boki oraz ruchy rotacyjne. Problemy zdrowotne zaczynają się wtedy, gdy następuje ograniczenie ruchomości w którymś z odcinków. Jeśli w odcinku szyjnym - to pojawiają się problemy z pochylaniem głowy do przodu i odchylaniem do tyłu, mogą występować bóle głowy, zawroty, szum w uszach, bóle barków i drętwienie rąk. Kiedy ograniczone są ruchy w odcinku piersiowym kręgosłupa - występują bóle w klatce piersiowej, mylone nieraz z bólami serca, przez co wiele osób szuka wówczas pomocy u kardiologa. Ograniczenie ruchomości kręgosłupa lędźwiowego utrudnia pochylanie się, skłony i chodzenie. Nierzadko też bóle tego odcinka promieniują do nóg.

Ta epidemia bólów kręgosłupa wynika przede wszystkim ze zmiany trybu życia, znacznego zmniejszenia wysiłku fizycznego przy różnego rodzaju pracach, powszechnego zmniejszenia aktywności ruchowej, co w następstwie prowadzi do osłabienia gorsetu mięśniowego, który utrzymywać powinien we właściwej pozycji kręgosłup, zapewniając mu pełną sprawność. Ruchy związane z tak zwanym siedzącym trybem życia są niewystarczające, aby zapewnić dostatecznie silne umięśnienie. Dlatego żeby nie cierpieć na bóle kręgosłupa, należy ćwiczyć swoje mięśnie starając się przede wszystkim zażywać jak najwięcej ruchu.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT