Wywiad ze spec. kinezyterapii cz II - zespół bolesnego barku. Kiedy zwyrodnienia stawów bolą? | Ochoroba.pl
27.06.2019 Dziś imieniny Cypriana, Emanueli, Władysława


Urazy

Wywiad ze spec. kinezyterapii cz II - zespół bolesnego barku. Kiedy zwyrodnienia stawów bolą?

plecy mężczyzny.jpg

Jakiś czas temu nasz redakcyjny kolega naderwał więzadła w kostce. Cierpienia w gipsie i wysiłek na sali rehabilitacyjnej nie poszły na marnę. Oprócz powrotu do formy, zdobyczą był również wywiad ze specjalistką kinezyterapii, prowadzącą rehabilitacji. Zapraszamy do lektury tej kilkuczęściowej rozmowy.

CZĘŚĆ I - pojęcia w rehabilitacji - kliknij tutaj

 

Część II

Z tego co widzimy dużo osób leczy tutaj barki, ramiona. Jest to jakieś konkretne schorzenie?

Te pacjentki, które aktualnie tutaj do nas przychodzą mają różne schorzenia.  Jedna pani jest po amputacji piersi dawnej i troszeczkę zaniedbała sprawę więc bark się usztywnił. Teraz trzeba go porozciągać. Kolejna pani jest po urazie, złamaniu z oderwaniem przyczepu mięśnia, i też w związku z tym mamy bolesną blokadę. Jest też pani ze zwykłym zespołem bolesnego barku, czyli stanem zapalnym barku. U wszystkich tych pań mniej więcej te same ćwiczenia stosujemy. Są to różne przypadki, schorzenia, ale zadanie dla nas podobne. Musimy uruchomić staw, żeby nie było powodu do tego, by bolał.

Czyli jednak są to przypadki po części pourazowe bądź po innych przebytych chorobach. Czyli nie są to np. problemy ze stawami pojawiające się w związku z wiekiem?

I tak i nie. W pewnym wieku zmiany zwyrodnieniowe pojawiają się u każdego i my się od tego nie potrafimy uwolnić, bo to jest naturalny proces zużycia organizmu. Powstawanie zmian zwyrodnieniowych jest naturalnym zachowaniem organizmu. Jeśli do tego dojdzie, powiedzmy nieprawidłowa postawa, która wywoła podrażnienie nerwu, który idzie do barku ? możemy spodziewać się, że wystąpi zespół bolesnego barku. Czyli przyczyna jest złożona: naturalne zużycie organizmu, zmiany zwyrodnieniowe i zła postawa wywołująca podrażnienie nerwu. Jak się nam złoży to wszystko to zespół bolesnego barku gotowy. Czyli bark jest niby zdrowy, ale to co wokół niego się dzieje wywołuje stan zapalny.

Czyli zespół bolesnego barku nawarstwia się przez lata.

On daje po prostu w pewnym momencie o sobie znać. Zmiany zwyrodnieniowe teoretycznie nie bolą, dopiero gdy wchodzą w stan zapalny, czyli wywołują stan zapalny poprzez podrażnienie zaczynają pobolewać. I to może być podrażnienie, np. nerwu, przyczepu mięśniowego czy tkanki okołostawowej. Zmiany zwyrodnieniowe po prostu dają objawy gdy przechodzą  w stan zapalny. My możemy żyć ze zmianami zwyrodnieniowymi, nawet z dość poważnymi, i w ogóle może nic nie boleć. Natomiast gdy pojawi się podrażnienie, które wywoła stan zapalny to zaczynamy wtedy odczuwać ból. I właśnie ten stan zapalny leczymy. Samych zmian zwyrodnieniowych się nie leczy. Możemy tylko ćwiczyć, rozruszać staw, złagodzić ruchy w stawie czy wytworzyć trochę więcej mazi w stawie, aby łagodniej te zmiany zwyrodnieniowe się przemieszczały wobec siebie. Nie jesteśmy jednak w stanie zmian zwyrodnieniowych zlikwidować. Wszystkie schorzenia są wynikiem czegoś, np. czasami boli nas bark bo jechaliśmy samochodem z otworzonym oknem i nas zawiało. Nie bezpośrednio jest to przyczyną, ale w tej sytuacji wytworzył się ten stan zapalny, który wywołał bolesność. Było nagłe schłodzenie, przewianie i organizm po prostu zareagował na to bólem.

Część IV - Czy przekraczać granicę bólu podczas ćwiczeń rehabilitacyjnych. Kliknij tutaj

Część III wywiadu - Jak powstają zmiany zwyrodnieniowe stawów? Aktwyność fizyczna lekarstwem? -> kliknij tutaj

Część II wywiadu -  Zespół bolesnego barku. Kiedy zwyrodnienia stawów bolą? -> kliknij tutaj

CZĘŚĆ I - pojęcia w rehabilitacji - kliknij tutaj 

 

Autor. Redakcja.

listopad 2011Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT