Jak zacząć wreszcie ćwiczyć? | Ochoroba.pl
15.07.2020 Dziś imieniny Henryka, Igi, Włodzimierza


Ćwiczenia

Jak zacząć wreszcie ćwiczyć?

biegną2.jpg

Aktywność fizyczna przynosi prawie same korzyści: zapewnia dobre samopoczucie, radosne spojrzenie na świat oraz funduje długie i zdrowe życie. W czasie wysiłku fizycznego, zwłaszcza na świeżym powietrzu, wzrasta liczba nowych połączeń nerwowych w mózgu, co ułatwia myślenie. Ma on też właściwości kojące, uspokaja nerwy i pozwala zapomnieć o stresie.

Wiele osób ma jednak problem ze znalezieniem czasu na uprawianie sportu. Jeśli nie mamy czasu na inne ćwiczenia, najprostszym rozwiązaniem może być codzienny szybki i sprężysty marsz. Są go w stanie wykonać wszyscy zdrowi ludzie. Można zaplanować go w drodze do domu lub do pracy. Najważniejsze dla zdrowia jest jednak, żeby aktywność fizyczna stała się nawykiem. Nie potrzeba poświęcać dużej części dnia, lecz wystarczy nawet około 30 minut. Decydująca jest sama regularność ćwiczeń. Dla tych osób, których nie stać na jednorazową stratę dwóch kwadransów, zaleca się dzielenie wysiłku na 10-minutowe porcje i organizowanie go na przykład w czasie przerw w pracy.

W ciągu tygodnia ilość dni, w których wykonujemy ruchowe treningi, nie powinna być mniejsza niż 3: może to być właśnie intensywny marsz (choćby czyniony przy okazji), jazda na rowerze, ćwiczenia fizyczne oraz gimnastyka uprawiana w domu rano lub przed wieczorem, ruchowe zabawy z dziećmi lub gra w piłkę, a nawet ćwiczenia izometryczne. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest zakup roweru treningowego do domu. Jego zaletą jest to, że można go stosować przez cały rok. Rower stacjonarny postawiony w pokoju umożliwia trening na przykład w czasie oglądania telewizji.

Żeby zmusić się do narzucenia sobie takich, nawet niewielkich rygorów, warto spróbować kilku prostych sposobów.

Przede wszystkim należy starać się wyrobić sobie przyzwyczajenie, ustalając zasadę, iż uprawiamy sport zawsze o którejś godzinie lub po zakończeniu jakiegoś zajęcia. W tym celu można na przykład ustawić sobie przypomnienie w telefonie komórkowym.

Zazwyczaj sprawdza się tutaj stara zasada, iż lepiej robić wszystko w towarzystwie. Zachęcajmy więc do takiej zmiany w trybie życia znajomych, domowników, partnerów czy nasze dzieci. Wspólnie jest zawsze łatwiej; poza tym nie bez znaczenia jest tu mechanizm wspólnej motywacji i wzajemnego zachęcania się do wysiłku.

Podobnie jak przy rzucaniu palenia, także tutaj, lepiej zacząć od zaraz, od dziś, niż czekać do ?poniedziałku" czy ?początku miesiąca". Dobrym okresem na rozpoczęcie regularnych treningów jest urlop; w tym przypadku należy jednak uważać, żeby po powrocie do normalnego trybu życia nie wrócić też do dawnych nawyków.

Dla niektórych osób tym, co może zmobilizować do codziennego wysiłku fizycznego, jest zakup czy przygarnięcie psa, nad którym opieka wymaga długich spacerów i zabaw na świeżym powietrzu.

Ważne, żeby nie rezygnować, nawet jeśli przerwiemy na jakiś czas regularne ćwiczenia. Zawsze można do nich wrócić, bo nigdy nie jest na nie zbyt późno.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT