Dobierz proporcję | Ochoroba.pl
18.09.2020 Dziś imieniny Ireny, Irminy, Stanisława


Witaminy

Dobierz proporcję

naturalne źródła witamin a suplementy diety

Są substancje i leki, a także rozmaite stany chorobowe powodujące zaburzenia wchłaniania i przyswajania witamin, nawet jeśli dieta dostarcza jej odpowiedniech ilości. Antybiotyki niszczą bakterie chorobotwórcze oraz pożyteczne bakterie w przewodzie pokarmowym (syntetyzujące witaminy K, Bl, kwas foliowy i Bl2).

Spora grupa leków działa drażniąco na błonę śluzową przewodu pokarmowego i wywołuje takie jej zmiany, które uniemożliwiają wchłanianie witamin. Długotrwale stosowane leki zobojętniające kwas solny (np. w chorobie wrzodowej żołądka oraz dwunastnicy) upośledzają wchłanianie witamin.

Także liczne choroby (m.in. choroba Crohna, choroby pasożytnicze - np. lambliozy, czynne choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy) powodują zaburzenia w przyswajaniu witamin.

W wyniku niektórych operacji chirurgicznych przewodu pokarmowego bakterie pochłaniają dla swoich celów witaminę Bl2 i kwas foliowy, co prowadzi w organizmie do ich niedoboru. Stres również może powodować nadmiernie przyspieszoną perystaltykę jelit, co prowadzi do upośledzenia wchłaniania witamin.

Nieprzyswajanie witamin może też wynikać z łącznego ich spożywania wraz z substancjami blokującymi czynności ich wchłaniania, bądź konkurującymi o ten sam nośnik białkowy. Nieprawidłowy sposób spożywania pokarmów, zwłaszcza zbyt krótkie ich przeżuwanie, również może utrudniać wchłanianie witamin.

Nadużywaniu witamin sprzyja łatwość, z jaką można kupić wszelkie preparaty witaminowe. Wiele osób sądzi, że spożywanie dużych ilości tabletek z witaminami wzmacnia zdrowie. Skutki takiego samoleczenia rzadko są zadowalające. Zdarzają się przypadki przedawkowania witamin, a zaprzestanie przyjmowania dużych ich dawek powoduje objawy awitaminozy.

Choć większość wielowitaminowych preparatów zawiera wszystkie niezbędne składniki, to jednak organizm nie może w pełni ich wykorzystać, bo - po prostu - nie jest w stanie ich wchłonąć.

Najlepiej uzupełniać zapotrzebowanie na witaminy poprzez spożywanie produktów zawierających naturalne ich rodzaje, proporcje i stężenia, co odpowiada fizjologii organizmu, bo to właśnie z naturalnych produktów organizm potrafi skutecznie i na bieżąco pobierać witaminy w potrzebnych ilościach.

Łatwo można przedawkować witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, takie jak: A, E, D i K. Ich dawki powinny być uzgadniane z lekarzem.

W aptekach i sklepach można nabyć bez recepty rozmaite preparaty wielowitaminowe reklamowane jako, bo posiadające wszystkie niezbędne dla zdrowia witaminy i mikroelementy.

Przy ich zakupie trzeba jednak zachować ostrożność, bo mogą zawierać składniki, które - przyjmowane w zbyt dużych ilościach - nie są przyswajane przez organizm; zdarza się, że preparaty nie zawierające kompletu witamin, mogą być lepiej przyswajalne.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT