Co to są witaminy? | Ochoroba.pl
21.10.2020 Dziś imieniny Celiny, Hilarego, Janusza


Witaminy

Co to są witaminy?

witaminy - kapsułki - różne.jpg

Zazwyczaj kojarzymy je z kolorowymi kapsułkami, które często łykamy bez wyraźnej przyczyny. Zanim zrobimy to kolejny raz, warto dowiedzieć się, czym są i jak działają witaminy.

Witaminy to związki węgla, które nie mogą być syntetyzowane w organizmie ludzkim, ale są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Wystarczy niewielka ich ilość, aby ustąpiło wiele objawów chorobowych i nastąpiło wyleczenie.

Znanych jest kilkanaście rodzajów witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Przyjęło się oznaczać je różnymi literami alfabetu. Jest to prawdziwy alfabet zdrowia.

Chociaż organizm ludzki sam nie jest w stanie produkować witamin, to jednak umiejętność syntetyzowania niektórych z nich mają bakterie żyjące w przewodzie pokarmowym człowieka.

Witaminy dzieli się na dwie grupy: rozpuszczalne w wodzie (do nich należą witaminy z grupy B i witamina C) oraz pozostałe witaminy, które są rozpuszczalne w tłuszczach (oznaczane literami A, D, E i K).

W przypadku witamin rozpuszczalnych w wodzie praktycznie nie ma możliwości ich przedawkowania, bo ich nadmiar jest wydalany z moczem. Przedawkowanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach może jednak prowadzić do zatruć.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT