Dna moczanowa - podagra | Ochoroba.pl
15.07.2024 Dziś imieniny Henryka, Igi, Włodzimierza


Artykuły

Dna moczanowa - podagra

stopy paluch

Dna moczanowa nazywana również podagrą jest chorobą przewlekłą wynikającą z zaburzeń przemiany kwasu moczowego w organizmie. W Europie obserwuje się ją u około 0,3 proc. ludności, zazwyczaj mężczyzn.

 

Kwas ten powstaje w wyniku skomplikowanych przemian biochemicznych, związanych z rozpadem jąder komórkowych. O chorobie możemy mówić w momencie, gdy zaczynamy mieć do czynienia w organizmie ze zbyt dużą ilością kwasu moczowego. Jego nadmiar powoduje odkładanie się w torebkach stawowych sodowych kryształków. Mogą one wówczas tworzyć większe struktury - guzki dnawe. Tego rodzaju kryształki mogą się też wytrącać w nerkach.

Zdiagnozowanie choroby polega na sprawdzenie poziomu kwasu moczowego w surowicy krwi. W tym celu przeprowadza się badanie krwi w placówce służby zdrowia. Wyniki powyżej 6 mg% u kobiet i 7 mg% u mężczyzn mogą wskazywać na dnę moczanową. Żeby potwierdzić tę wstępną diagnozę, należy przeprowadzić dodatkowe badania zlecone przez lekarza.

Przyjmuje się, że w Europie cierpi na tą chorobę około 0,3 proc. ludności. Zdecydowanie częściej chorują mężczyźni niż kobiety. Zauważalne jest również to, iż 2/3 tych chorych ma problem w postaci otyłości. Poza tym dna moczanowa często występuje razem z innymi chorobami cywilizacyjnymi (np. zespołem metabolicznym czy cukrzycą).

Przyczyny

Choroba spowodowana jest głównie upośledzonym wydalaniem kwasu moczowego, a niekiedy jego nadprodukcją w organizmie. Bywa też tak, że może być spowodowana innymi chorobami (białaczka, niedokrwistość hemolityczna).

Objawy

Najczęstszymi objawami choroby jest pieczenie, zaczerwienienie, obrzęk i ból w obrębie stawów. Oznacza to stan zapalny w obrębie zajętego stawu, najczęściej palucha (podagra) lub kciuka (chiragra). Ten ostry napad dny zdarza się najczęściej w nocy. Ustępuje po kilku lub kilkunastu dniach, a następny może pojawiać się za kilka tygodni, miesięcy, rzadziej lat. Należy pamiętać, że jest to choroba przewlekła i towarzyszą jej zwykle powikłania, z czasem dochodzi do zajęcia kolejnych stawów.

W konsekwencji mogą powstać wielonarządowe powikłania takie jak:

 • guzki dnawe (na małżowinach usznych, w torebkach stawowych, tkankach okołostawowych),
 • zniekształcenia i zesztywnienia stawów,
 • kolka nerkowa,
 • niewydolność nerek,
 • nadciśnienie tętnicze.

Występowaniu ataków dny moczanowej sprzyjają dieta o wysokiej zawartości puryn (najwięcej puryn zawierają produkty mięsne), stres, niektóre leki, wzmożony wysiłek fizyczny i alkohol.

Leczenie

Leczenie farmakologiczne opiera się na przyjmowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych, dodatkowo podczas ostrego napadu dny podaje się kolchicynę, a w leczeniu przewlekłym allopurinol. Leki te w większości przypadków są na receptę lekarską.

Ważnym elementem leczenia jest odpowiedni sposób żywienia. Zalecana dieta powinna być uboga w związki purynowe, dlatego z codziennego jadłospisu powinno wykluczyć się:

 • wywary z mięs i kości
 • podroby, wędliny, mielonki,
 • dziczyznę, baraninę,
 • śledzie, sardynki,
 • kawę, herbatę,
 • czekoladę, kakao,
 • suche nasiona roślin strączkowych (m.in.: fasola, groch),
 • grzyby,
 • szpinak, rabarbar,
 • tłuszcze pochodzenia zwierzęcego
 • alkohol.

Należy pamiętać również o wzbogaceniu swojego codziennego menu w błonnik pokarmowy i produkty alkalizujące. W tym celu częściej powinny pojawiać się w diecie produkty mleczne (mleko, twaróg, jogurty, kefiry), owoce i warzywa (oprócz szpinaku i strączkowych). Należy również często spożywać wody mineralne alkalizujące (pochodzące z uzdrowisk, takie jak: ?Jan", ?Józef", ?Marysieńka" itp.), które pomagają usuwać nadmiar kwasu moczowego.

Kiedy nastąpi napad choroby nie wolno jeść mięsa i zastosować dietę opartą na kleiku i owocach.

Powinniśmy pamiętać, że dna moczanowa idzie w parze z otyłością. Ograniczenie ilości spożywanych wysokokalorycznych produktów i dań, a także odpowiednio dobrana aktywność fizyczna, mogą ustrzec przed otyłością, a także opóźnić rozwój choroby.

 Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT