Bladość skóry - co może oznaczać? | Ochoroba.pl
28.11.2020 Dziś imieniny Jakuba, Stefana, Romy

Wiedza użytkowników: porady

Bladość skóry - co może oznaczać?

avatar
Autor:
Wiek:
54 lat
Miasto:
Kraków
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Bladość, zwłaszcza twarzy może być zwiastunem różnorodnych schorzeń i niekorzystnych czynników wpływających na organizm człowieka.


Odcień skóry zależy przede wszystkim od ilości krwi w sieci drobnych tętniczek i naczyń kapilarnych.  Jeśli naczynia te zwężają się, wówczas ilość przepływającej przez nią krwi jest mniejsza. Skutkiem tego jest bladość gorzej ukrwionej skóry. Przeciwnie jest w przypadku, gdy naczynia krwionośne się rozszerzają przepuszczając więcej krwi. Skóra nabiera wówczas kolorów, staje się lekko zaróżowiona. 

Na zmiany objętości naczyń krwionośnych maja wpływ dwa przeciwnie działające układy: współczulny i przywspółczulny. Układ współczulny wykorzystuje adrenalinę jako substancję nośną, przekazującą sygnał, która powoduje zwężenie naczyń krwionośnych. Układ przywspółczulny wykorzystuje natomiast acetylocholinę, która sprawia że naczynia się rozszerzają.

Przyczyny bladości skóry
-niedokrwistość
Utrzymująca się bladość skóry może być symptomem niedokrwistości, czyli niedoboru czerwonych krwinek, zwłaszcza gdy blade zabarwienie ma również błona śluzowa jamy ustnej oraz spojówka oczu.

-choroby serca
Podobnie wygląda sytuacja w przypadku niewydolności serca, które nie jest w stanie dostarczyć organizmowi wystarczającej ilości krwi.
 
-choroby narządów wewnętrznych
Utrzymująca się bladość skóry może wskazywać na pewne schorzenia narządów wewnętrznych. Właściwą diagnozę postawi lekarz na podstawie odpowiednich badań.
 
 
-infekcje
Bladość skóry jest objawem towarzyszącym wielu chorobom zakaźnym. Najczęściej pojawiają się inne objawy chorobowe np. gorączka, dlatego łatwo się zorientować, że w organizmie dzieje się coś niedobrego.
 
-migrena
Bladość skóry często towarzyszy również migrenie oraz migrenopodobnym bólom głowy.

-
 
bulimia
 
 

Osoby poddające się rygorystycznej diecie odchudzającej lub pacjenci z bulimią, bardzo często maja bladą skórę. 

-bóle menstruacyjne
Dolegliwości związane z menstruacją, zwłaszcza długotrwałym i obfitym krwawieniom, powodują często bladość skóry.

-ciąża
Kobiety ciężarne bardzo często są blade. Przyczyną tego jest obciążenie układu krążenia, który musi pracować na zwiększonych obrotach troszcząc się jednocześnie o organizm płodu.

-przemęczenie i nudności
Zmęczenie i nudności przywołują zazwyczaj objaw bladości skóry, któremu często towarzysza cienie pod oczami.        
 
-nikotyna i alkohol
Nikotyna powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, dlatego osoby palące mają często blady odcień skóry. Alkohol z kolei sprawia, że naczynia rozszerzają się, ale w razie nadużycia, z reguły powodują na następny dzień bladość skóry.
 
-gruba skóra
Niektóre osoby z natury mają blady odcień skóry, gdyż ich skóra jest nieco grubsza niż u innych osób. Naczynia krwionośne są więc głęboko ukryte pod jej warstwami i u osób tych rzadko można zaobserwować  rumieńce. 

-zimno
Pod wpływem niskich temperatur naczynia krwionośne zwężają się, co powoduje bladość skóry.     


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT