W czasie ciąży zmienia się nie tylko jego funkcjonowanie organizmu kobiety, ale także samopoczucie i upodobania. Tryb życia powinien być odpowiednio dostosowany do burzy hormonów panującym w organizmie.
Należy dbać o odpowiednia higienę ciąży, czyli unikanie nawyków i przyzwyczajeń, które mogłyby niekorzystnie wpływać na rozwój dziecka. Higieniczny tryb życia wpływa korzystnie na zdrowie matki, kobieta w tym okresie powinna szczególnie dbać nie tylko o zdrowie fizyczne, ale także psychiczne. Do środków, którym
nieświadomie kobieta może zaszkodzić dziecku należą leki.
Dlatego należy zachować się z rozwagą przy ich stosowaniu.
Leki
W okresie zwłaszcza jesienno-zimowym organizm człowieka jest bardziej narażony na wszelkiego rodzaju wirusy czy przeziębiania. Kobieta ciężarna powinna wystrzegać się sytuacji sprzyjających nawet najdrobniejszym infekcjom. W odmiennym stanie nie powinno się stosować samodzielnie żadnych leków, nawet tych dostępnych bez recepty.
Przyjmowanie popularnej np. aspiryny może być przyczyną wystąpienia poważnych zaburzeń rozwojowych u dziecka. Każdy lek należy uprzednio skonsultować z lekarzem, a najlepszym panaceum na przeziębienie będzie pozostanie w łóżku z gorącą herbatką z cytryną i zestawem witamin.
Na szczęście została stworzona już gama lekarstw, która jest bezpieczna dla kobiet w ciąży. Rzadko można przejść cały okres ciąży bez lekkiego przeziębienia, kataru czy kaszlu, dlatego po konsultacji z lekarzem można sięgnąć po leki, przez niego zalecone.
Dopuszczalna do stosowanie w czasie ciąży jest bardzo mała grupka leków.
Należą do niej:
-suplementy magnezowe, wapniowe, witaminy z gr. B, kwas foliowy, witamina C (ale nie w dużych dawkach),
-preparaty na bazie ziół:
*uspokajające: melisa
*przeciwgorączkowe: kwiat lipy, kwiat bzu czarnego
*ziołowe syropy, stosowane w leczeniu kaszlu:
syrop z babki lancetowatej, syrop prawoślazowy.
-preparaty odkażające drogi moczowe np. Urosept
-preparaty na bazie czosnku
-leki homeopatyczne,
-preparaty zobojętniające kwasy żołądkowe: wapniowo-magnezowe (np. Rennie)
Po konsultacji z lekarzem dopuszczalne jest także stosowanie paracetamolu, który działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Jednak należy go unikać w pierwszym trymestrze ciąży.
Leki w czasie ciąży, a zwłaszcza w jego początkowym okresie mogą korzystnie działać na zdrowie matki, a zaszkodzić dziecku. Dlatego warto w przypadku zastosowania jakiegokolwiek leku najpierw skontaktować się z lekarzem lub z przynajmniej z farmaceutą.
Komentarze
Ja mam jeszcze jedną propozycje bezpiecznego leku. To bardziej nawe suplement niż lek, ale bardzo fajnie pomaga zwalczać przeziębienie w czasie ciąży, nazywa się Prenalen. Ma pozytywną opinie instytutu matki i dziecka, nie zaszkidzi na 100%