Droga Krysiu,
wody butelkowane możemy podzielić pod względem zawartości składników mineralnych na:
*wody źródlane (zawierające do 500 mg składników mineralnych/ litr)
Można je stosować do gotowania, parzenia kawy i herbaty, jednak picie wyłącznie wód źródlanych nie jest wskazane, bo z powodu niskiej zawartości składników mineralnych nie są w stanie uzupełnić ich niedoborów.
Wody źródlane wskazane są dla niemowląt, osób cierpiących na choroby nerek, obrzęki i nadciśnienie.
*wody mineralne (zawierające:
500 - 1000 mg składników mineralnych/ litr - wody nisko- lub średniozmineralizowane
>1000 mg składników mineralnych/ litr - wody wysokozmineralizowane)
Wody mineralne, zwłaszcza wysokozmineralizowane uzupełniają dietę w łatwo przyswajalne składniki mineralne: wapń, magnez, potas.
Są wskazane właściwie dla wszystkich, z wyjątkiem niemowląt i małych dzieci, osób cierpiących na choroby nerek, obrzęki i nadciśnienie.
*naturalne wody lecznicze są czerpane ze specjalnych ujęć i mogą zawierać nawet 2000 mg składników mineralnych/ litr.
Naturalne wody lecznicze stosuje się po konsultacji z lekarzem, poza tym nie nadają się do codziennego spożycia.
Najlepiej pijać różne gatunki wód, zarówno mineralnych, jak i źródlanych. To pozwoli uzupełnić ewentualne niedobory składników mineralnych oraz dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości wody.
Krysiu, woda gazowana (nasycona dwutlenkiem węgla) nie jest szkodliwa dla zdrowia. Wiele osób uważa ją za bardziej orzeźwiającą od wody niegazowanej, poza tym pobudza trawienie oraz hamuje rozwój bakterii.
Nie każdy jednak może sięgać po wodę gazowaną. Nie zaleca się jej dzieciom, osobom cierpiącym na nadkwasotę, schorzenia przewodu pokarmowego oraz niewydolność krążenia.
Woda nie powinna mieć żadnego smaku, być może woda, o której piszesz była wodą leczniczą. Ze względu na wyższą zawartość składników mineralnych wody lecznicze czasami mają wyraźny smak.
Przy wyborze wody najlepiej sugerować się jej składem podanym na etykiecie i tym, czy odpowiada ona naszym potrzebom.
Warto też zwrócić uwagę na to, że tzw. wody smakowe, czyli w rzeczywistości napoje słodzone o odpowiednim aromacie, nie mogą zastąpić wód mineralnych i źródlanych w naszej diecie.
Pozdrawiam,
Anna Szczygłowska, dietetyk
Ja zastanawiam się nad zainstalowaniem filtra do wody, bezpośrednio do kranu. Ponoć jakość wody zdecydowanie się wtedy polepsza i można zasięgnąć orzeźwienia prosto z domowego źródła i to bez szkody dla zdrowia (?). Nie wiem jednak, i o to właśnie chcę Was zapytać, na jakiej zasadzie działają takie filtry, co jest przez nie zatrzymywane a co pozostaje w wodzie?
Madeleine,
filtry do wody stosowane są, by ją zmiękczyć, usunąć nadmierne ilości niektórych pierwiastków, np. żelaza, manganu.
Niektóre filtry zatrzymują zanieczyszczenia mechaniczne lub chemiczne, redukują zawartość metali ciężkich.
Woda wodociągowa, nawet oczyszczona za pomocą filtra nie powinna stanowić dla nas głównego źródła płynów, gdyż zawiera niewielkie ilości składników mineralnych. Należy pamiętać o korzystaniu także z wód mineralnych.
Pozdrawiam,
Anna Szczygłowska, dietetyk
Ja od kilku lat stosuję filtr na kran i jestem przynajmniej spokojniejsza, że woda na herbatę jest czysta. Niby kranówka ma mieć takie same właściwości jak woda źródlana ale wiadomo jak to jest, zanim trafi do nas tymi brudnymi rurami to nawet pewnie chiński uczony nie wie co się w niej znajduje.
Ja od kilku lat stosuję filtr na kran i jestem przynajmniej spokojniejsza, że woda na herbatę jest czysta. Niby kranówka ma mieć takie same właściwości jak woda źródlana ale wiadomo jak to jest, zanim trafi do nas tymi brudnymi rurami to nawet pewnie chiński uczony nie wie co się w niej znajduje.
Ostatnio kupiłam Andrzejowi jakąś wodę,była strasznie słona i powiedział, że nie będzie pił i żebym więcej nie przynosiła takiego dziadostwa do domu.A ja chciałam dobrze, bo sprzedawczyni mi doradziła, że ta jest dobra dla serca.Ale właściwie to niewiele wiem na ten temat.Nie kupuje wody gazowanej, bo jest niezdrowa. A czy się różni woda mineralna od źródlanej?Do tej pory wybierałam te z ładniejszą etykietą...
---------------------
Reklama - czytaj dalej poniżej