25.05.2024 Dziś imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny


proszę o poradę dietetykaWitam, proszę o podanie przykładowej diety dla cukrzyka, który ma nadciśnienie. I jeśli się ktoś orientuje to dodatkowe porady związane ze stylem życia, jakie są zalecenia. Absolutnie wszystko co jest z tym związane mnie interesuje. Jeśli ewentualnie ktoś zna dobrego dietetyka z okolic Lublina też proszę o podanie jego danych i orientacyjny koszt. Dziękuję. 


---------------------
Reklama - czytaj dalej poniżejnie związana/y ze służbą zdrowia

Komentarze

Posty:
1
nie związana/y ze służbą zdrowia

nie jestem dietetykiem i sama nie udzielę ci żadnych porad związanych z cukrzycą. Ale wiem, że w Lublinie jest dietetyk, który pracuje z pacjentami z różnymi schorzeniami i chorobami. Grzegorz Kowaluk pracuje w Luxmedzie i Isto. Isto znajduje się na ul. Królewskiej8 . Numer telefonu 500 259 770. Wszystkie informacje są w internecie, na stronie www.isto.pl.  

Posty:
88
dietetyk
Witam!

Dieta powinna być dobrana indywidualnie dla każdego pacjenta, ponieważ zależy od wzrostu, masy ciała, aktywności, chorób towarzyszących i sposobie leczenia pacjenta.
Poniżej zamieszczam ogólne wskazówki, których powinien przestrzegać każdy chory na cukrzycę.

Należy zwracać uwagę na  jakość i ilość węglowodanów.

Węglowodany w diecie chorego na cukrzycę powinny stanowić około 50% energii, najważniejsze by dostarczały odpowiedniej ilości błonnika i miały niski indeks glikemiczny (poniżej 50).

Tabele indeksu glikemicznego są dostępne na wielu stronach internetowych i poradnikach dla cukrzyków.

Do produktów o niskim IG zaliczamy m.in.:(w nawiasie podałam podobne produkty o wysokim IG, których  powinno się unikać)


- Chleb pełnoziarnisty IG=45 (chleb tostowy IG= 85)

- Jogurt naturalny bez cukru IG=18 (jogurt owocowy IG=36)

- Owoce cytrusowe IG=43 (Ananas IG=65)

- Surowa marchew IG= 33 (marchew gotowana IG=85)

- Kasza gryczana IG=40 (ryż klejący IG=85)

- Spaghetti al dente IG=40 (makaron gotowany na miękko IG=60)

- Płatki owsiane IG=40 (płatki kukurydziane IG=85)

Należy zadbać o odpowiednią podaż błonnika, około 20-30 g dziennie.

Błonnik zapewnia niższy wzrost poziomu glukozy, poza tym znacząco poprawia profil lipidowy krwi oraz zmniejsza insulinooporność.

Kolejnym ważnym elementem jest regularność posiłków- przynajmniej 4-5 dziennie, co 2-2,5 godziny.

Czego powinien unikać chory na cukrzycę?

Przede wszystkim cukrów prostych czyli zwykłego cukru, słodyczy, napojów gazowanych, owoców, białego pieczywa, wyrobów cukierniczych.

Kolejnym składnikiem diety, który powinno się kontrolować są tłuszcze nasycone.

Należy ograniczyć spożycie tłuszczów zwierzęcych takich jak smalec, masło, tłuste mięsa.


Zwiększamy natomiast spożycie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i kwasów omega-3, których źródłem są tłuste ryby morskie, oleje roślinne, oliwa, orzechy i nasiona słonecznika oraz dyni.

W diecie osoby chorej na cukrzycę zaleca się spożywanie produktów mlecznych o obniżonej zawartości tłuszczu. Spożywając produkty 0-1,5% obniżamy ilość cholesterolu i tłuszczów nasyconych w diecie. Należy spożywać produkty naturalne, a zrezygnować z przetworzonych, np. jogurtów czy serków owocowych, które są źródłem cukrów prostych.

Jeżeli chodzi o nadciśnienie, to  należy ograniczyć spożycie soli.

Zasada jest taka, że nie dosalamy potraw na talerzu, przyprawiamy je dużą ilością ziół i naturalnych przypraw przed podaniem- to zmniejsza potrzebę dodawania większej ilości soli.


Dieta osoby chorej na cukrzyce wymaga bardzo dużych modyfikacji, ogólne zasady można napisać, jednak z pewnością niezastąpiona będzie osobista wizyta u dietetyka lub diabetologa.

Jeśli miałaby Pani jeszcze jakieś pytania to postaram się odpowiedzieć. Prosiłabym również o bardziej szczegółowe informacje o pacjencie: typ cukrzycy, rodzaj lecenia, masa ciała, wzrost, choroby towarzyszące, wiek.
 
 

Pozdrawiam

Monika Gibniewska
Dietetyk medyczny

Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT