15.06.2024 Dziś imieniny Jolanty, Lotara, Wita


Operacje beriatryczne- zmniejszanie żołądka. Ostatecznośc w walce z otyłością?Posty:
38

Ostatnio usłyszałam od znajomej o operacjach beriatrycznych polegających na zmniejszaniu żołądka. W rodzienie mam przypadek osoby, która stosuje co jakis czas diety (obecnie waży ok 120 kg) i jak schudnie 5-10 kg to wraca jej 15kg i tak w kółko. Zastanawiam się gdzie sie wykonuje takie operacje, czy są one refundowane i czy faktycznie są skuteczne i bezpieczne dla zdrowia?


---------------------
Reklama - czytaj dalej poniżejnie związana/y ze służbą zdrowia

Komentarze

Posty:
47
nie związana/y ze służbą zdrowia

Z tego co słyszałam to te operacje są wykonywane w ramach nfz, ale tylko wtedy jak lekarz stwierdzi otyłość olbrzymią, czyli jak ktoś ma BMI>40, lub powyżej 35 i jednocześnie na coś choruje np. cukrzycę.

Posty:
46
nie związana/y ze służbą zdrowia

A w praktyce wygląda to tak, że na taką oeprację bardzo łatwo się dostać. Moim zdaniem takie osoby powinny najpierw próbować normalnego odchudzania, zmienić nawyki żywieniowe. A z tego co słyszałam to lekarz wydaje zgodę na operację, 1 rozmowa z psychologiem i potem operacja. A taka operacja nie rozwiązuje problemu, bo te osoby po prostu nie umieją zdrowo jeść.

Posty:
33
nie związana/y ze służbą zdrowia

Też jestem tego zdania. Taka operację powinno się traktować jako ostateczność ostateczności, w końcu jest to dośc duża ingerencja chirurgiczna.

Nie mówić o tym,ze te osoby majapóźneij ogormne problemy psychiczne, gdyż nie mogą jeść bo im się nie mieści w żołądku. 

Strasznie szkoda mi tych osób, kóre zmagają się z tym problemem. 

Posty:
11
nie związana/y ze służbą zdrowia

Myślę, że osoby decydujace sie na tą operacje szukają ratunku dla siebie samych. Przecież z reguły te osoby są p porstu uzależnione od jedzenia i mają obsesje na jej punkcie. Wiec trzeba pomyśleć, jak im musi być cięzko po operacji gdy nie mogą jeść.

Osobom, kóre zdecydowały się na takaoperację 9oczywiscie tym u których dieta była nieskuteczna) należą się grmokie brawa, gdyż przynajmniej podejmują jakieś działania by o soebie zadbać, a nie zamykajasię w domu i użalają, jacy sa bezradni z swoją otyłością. 

Posty:
24
nie związana/y ze służbą zdrowia

Podobno po tych operacjach ludzie chudna nawet po 60-70 kg. Choć kosztuje ich to wiele wyrzeczeń i trzymania rygorystycznej diety.


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT