Produkty typu light są bardzo często wybierane przez osoby dbające o linię lub odchudzające się. Warto jednak zdać sobie sprawę, że niestety w Polsce nie ma odpowiednich regulacji prawnych dotyczących produktów tego typu. Te luki prawne są bardzo często wykorzystywane przez producentów żywności. Warto wiedzieć, że w krajach zachodnich za produkt light uważany jest produkt o wartości energetycznej obniżonej o 30% w porównaniu do standardowego produktu. Należy również zwrócić uwagę czy producent podaje informacje co wpłynęło na redukcję tej kaloryczności (czyli np. redukcja ilości tłuszczu czy cukru).
Twoja przyjaciółka pewnie nie zdaje sobie sprawę, że w wyniku produkcji produktów light obniżona zostaje również zawartość witamin. Przykładowo: odtłuszczone mleko ma tylko kilkanaście kalorii mniej niż półtłuste, natomiast znacząco zmniejsza się w nim ilość witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K). Dlatego też jeśli twoja przyjaciółka spożywa tylko produkty typu light mogą wystąpić u niej niedobory wielu mikroskładników.
Kolejnym mitem dotyczącym produktów typu light jest to, że taka żywność ma mniej kalorii. Przykładowo: jeśli redukuje się ilość cukru w ciasteczkach zazwyczaj dodaje się więcej tłuszczu- w efekcie wartość energetyczna produktu typu light jest większa niż zwykłych ciastek.
Dobrze, że podchodzisz rozsądnie do odchudzania. Pierwszym krokiem powinna być właśnie stopniowa zmiana nawyków żywieniowych. Pamiętaj, że odpowiedni dobór pełnowartościowych produktów gwarantuje, że twoja dieta odchudzająca będzie dostarczać wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach.
A oto kilka trików dietetycznych, które obniża kaloryczność twojej diety:
? Produkty mleczne pełnotłuste możesz zastąpić półtłustymi (mleko 3,2% na mleko 1,5% lub 0,5%)
? Świetnym rozwiązaniem jest zastąpienie sosów majonezowych sosami jogurtowymi
? Jako dodatek do zup stosuj jogurty naturalne zamiast śmietany
? Preferowanym technikami przygotowywania potraw w diecie odchudzającej jest pieczenie, duszenie bez obsmażania, gotowanie, ewentualnie grillowanie na beztłuszczowym grillu
? Tłuste, wieprzowe wędliny możesz zastąpić chudszymi drobiowymi
Pozdrawiam i życzę powodzenia
Bardzo ciekawa wypowiedź Pani dietetyk :) Też się ostatnio zastanawiałam nad tymi produktami. W rezultacie, szczególnie w przypadku jogurtów stawiam na jogurty naturalne, do których dodaje sobie owoce.
A w ogóle ostatnio natknęłam się u znajomych na tzw jogurt domowy. Sprzedają to jako saszetki w proszku, które dodaje się do mleka i robi prawdziwy, naturalny jogurt (ten proszek to po prostu szczepy bakterii). Bardzo smaczne i bardzo zdrowe (prawdziwa flora bakteryjna, no i zupełnie wolne od wszelkiej chemii). Niestety z dostępnością tego jeszcze jest ciężko, ale znajomi są tym zachwyceni.
Witam,
szczepy bakterii jogurtowych są dostępne w sklepach z tzw. "zdrową żywnością"
Pozdrawiam,
Anna Szczygłowska, dietetyk
Jogurty własnej roboty są naprawdę wyśmienite a do tego przynajmniej wiemy w 100% co się w nich znajduje. Do mleka dodaję małą łyżeczkę bakterii, mieszam blenderem i wstawiam pojemniczek do gorącej wody, następnego dnia przelewam jogurt a do nie umytego pojemniczka dolewam mleko i tak mam jogurcik codziennie nowy.
Pierwszy jogurt po dosypaniu bakterii jest trochę dziwny w smaku, następne będą wyśmienite, można do mleka dodać kilka łyżek mleka w proszku otrzymamy gęsty tzw. jogurt bałkański.
Polecam wszystkim a zwłaszcza kobietkom na diecie odchudzającej, codzienny poranek z takim jogurtem to wyśmienite śniadanko :)
Trzeba czytać opakowania i skład!
co z tego, że wafelki czy ciastka są light?
czy to czyni je produktem zdrowym?
A czy produkty light można podawać kilkulatkom?
Nie ma potrzeby podawania produktów typu light dzieciom.
Tłuszcz jest niezbędnym elementem diety dziecka do prawidłowego rozwoju. Nawet z diety dziecka, które ma nadwagę nie należy go eliminować całkowicie, a jedynie ograniczyć jego ilość oraz zastępować tłuszcze zwierzęce tłuszczami roślinnymi. Czasem zresztą wystarczy grubaskowi zmniejszyć porcje, jakie zjada, lub radykalnie ograniczyć słodycze. Warto pamiętać, że etykietkę ?light? mogą mieć również produkty sztucznie słodzone, a ich nie należy w ogóle podawać dzieciom.
No to teraz mam mały problem.
Moja Aga uwielbia serki wiejskie, ale tego zwykłego (zielone wieczko) nigdy nie dojadała do końca, więc zaczęłam jej kupować ten niebieski (light), bo jest mniejszy.
Czy one rzeczywiście aż tak się różnią?
Czy moje dziecko nie powinno tego jeść?
Dodam, że córka je ten serek kilka razy w tygodniu, naprawdę go lubi.
Mamo Agi,
nie musisz się obawiać serka wiejskiego light - zawartość tłuszczu została w nim obniżona do 3% (zamiast 5% w standardowym serku wiejskim), ale nie ma w składzie substytutów tłuszczu.
Nie ma potrzeby, by dziecko zrezygnowało z jedzenia wspomnianego serka.
Pamiętaj jednak, by nie ograniczać dziecku podaży tłuszcz, bo jest on niezbędny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego (w tym mózgu).
Zwróć uwagę na to, jak często w jadłospisie córki pojawiają się ryby morskie oraz sałatki ze świeżymi olejami - wymienione produkty są źródłami kwasów tłuszczowych z rodziny omega 3.
Mamo Agi, ważne również, by Twoja córeczka spożywała także inne przetwory mleczne poza twarogami, gdyż zawierają one niewiele wapnia w stosunku do jogurtów, kefirów, maślanek czy serów podpuszczkowych.
Pozdrawiam,
Anna Szczygłowska, dietetyk
Witam!
Postanowiłam zrzucić kilka kilogramów: powoli i zdrowo. Na razie nie stosuję żadnej wyliczonej diety, może potem o tym pomyślę, stosuję się po prostu do wskazówek dietetycznych i zmieniam nawyki żywieniowe.
Ostatnio nasunęło mi się pytanie: moja przyjaciółka twierdzi, że nie da się odchudzać bez używania produktów typu light: w jej lodówce są same takie produkty- coca cola light, serek wiejski light, margaryna light, ciasteczka light itd itd
Zastanawiam się czy to rzeczywiście dobry pomysł?
Co Panie sądzą na ten temat?
Pozdrawiam
Ewa
---------------------
Reklama - czytaj dalej poniżej