28.11.2022 Dziś imieniny Jakuba, Stefana, Romy


Napoje dla dzieciTemat napojów podawanych dzieciom został poruszony w innym wątku, ale na pewno nie zaszkodzi go wyróżnić:)
Często rodzice zapominają, ze najwłaściwszym napojem dla dzieci jest woda. Podaje się ją już niemowlętom, kiedy są spragnione.
Pamiętajmy, by dzieciom proponować wodę mineralną niskozmineralizowaną lub wodę źródlaną, by nie obciążać ich niedojrzałych jeszcze nerek.
Soki
w diecie niemowląt powinny pojawić się w 5 (niemowlęta karmione sztucznie) lub w 7 miesiącu życia (niemowlęta karmione piersią) w ilości nie przekraczającej 150 g wciągu dnia. Ważne też, by nie pozwolić na zasypianie z butelką soku - wówczas pewna jego ilość przetrzymywana jest przez dziecko w buzi i umożliwia rozwój bakteriom próchnicotwórczym. Podobnie kończy się podawanie dzieciom słodzonych herbatek.
Herbata nie jest najlepszym napojem dla dziecka, bo dostarcza kofeiny (teiny), a ten składnik w organizmie dziecka jest nieco inaczej metabolizowany niż u dorosłych i może spowodować u malucha rozdrażnienie lub kłopoty ze snem.
Herbata nie jest oczywiście przeciwwskazana w jadłospisie dzieci, ale warto korzystać np. z herbat owocowych, które często smakują nawet bez cukru, poza tym korzystny jest też Rooibos (nie zawiera kofeiny).
Napoje słodzone gazowane lub nie, są niewskazane dla dzieci i młodzieży (oczywiście dla dorosłych także;)
Dostarczają dużych ilości cukru, kalorii i przyzwyczajają do smaku słodkiego. Często też mówi się o uzależnieniu od niektórych z nich.
Przyczyniają się do rozwoju chorób dietozależnych, np. otyłości, cukrzycy.
Jeśli jakieś napoje pominęłam, to czekam na pytania:)
Kawę, alkohol i napoje energetyzujące pominęłam z oczywistych względów - nie podaje się ich dzieciom.
Pozdrawiam,
Anna Szczygłowska, dietetyk


---------------------
Reklama - czytaj dalej poniżejdietetyk

Komentarze

Posty:
136
nie związana/y ze służbą zdrowia

Trzeba tez zwracać uwagę na to, żeby podawany dziecku sok nie zawierał konserwantów (powinien być pasteryzowany) i dodatku cukru.

Posty:
48
nie związana/y ze służbą zdrowia

W przypadku napar raiboos można go podobno podawać dzieciom od 3 roku życia, ponieważ herbatka ta jest bogata w witaminy i składniki mineralne, które podawane niemowlętom czy małym dzieciom mogłyby zanadto obciążać niedojrzały jeszcze przewód pokarmowy.

Posty:
42
Nie jestem związany z branżą medyczną

A ja mam pytanie skąd wziął się zwyczaj podawania niemowlętom wody z glukozą? Takie są zalecenia lekarzy pediatrów i jestem ciekawa jaki to ma cel?

Posty:
136
nie związana/y ze służbą zdrowia

ważne też żeby soczki były w ciemnych butelkach, wtedy nie tracą witamin

Posty:
240
dietetyk

Oczywiście, każdy napar należy podawać dzieciom w niewielkich ilościach (także rooibos).
Nie spotkałam się z informacją, ze napar rooibos należy podawać po 3 r.ż., by traktować go jako źródło składników mineralnych należy wypić większe jego ilości.
Poza tym dzieci nie są "wielbicielami" herbat, zwykle pijają je tylko do śniadań lub kolacji.
Nie musimy się obawiać obciążenia przewodu pokarmowego przez herbatę lub napar rooibos. Wysoka zawartość składników mineralnych może obciążać nerki - z tego powodu zwraca się uwagę, by nie podawać dzieciom wysokozmineralizowanych wód mineralnych.
Woda zawiera więcej składników mineralnych niż inne napoje, jednocześnie jest spożywana w większych ilościach - stąd zalecenia.
Umiar obowiązuje w każdej dziedzinie:)
Pozdrawiam,
Anna Szczygłowska, dietetyk

Posty:
322
dietetyk

Woda to jeden z najważniejszych składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu niemowlęcia.
W pierwszym półroczu jedynym źródłem płynów powinien być pokarm matki lub mleko modyfikowane, i zwykle w tym okresie nie ma potrzeby dodatkowego dopajania dziecka.
Natomiast w późniejszym okresie najlepiej podawać dziecku wodę.
Często mamy mają dylemat co lepsze? Dodawanie glukozy do wody zmienia jej smak na bardziej preferowany przez niemowlę, (niemowlę lubi smak słodki), nie ma jednak żadnego uzasadnienia fizjologicznego, by była potrzeba dodawania glukozy do wody podawanej dziecku.
Już od wczesnego dzieciństwa powinno się uczyć dziecko akceptować naturalny smak wody. Woda z glukozą niepotrzebnie przyzwyczaja dziecko do słodkiego smaku. Tymczasem słodki smak dziecko powinno poznawać z produktami, które z natury zawierają cukry, takimi jak soczki czy owoce.

Posty:
59
nie związana/y ze służbą zdrowia

A kiedy najlepiej podawać dziecku picie: przed karmieniem, w trakcie posiłku, czy po posiłku?

Posty:
322
dietetyk

Bardzo istotne jest jednak nie tylko odpowiedni wybór płynów, które podajemy dziecku ,ale także pora ich podawania.
Dziecko przed posiłkiem nie powinno być spragnione, bo nie będzie miało ochoty na jedzenie. Z drugiej strony nadmiar picia przed posiłkiem może spowodować że dziecko zje mniej zasadniczego posiłku.
W trakcie obiadu dziecko nie powinno od razu popijać pokarmu, gdyż rozrzedza to enzymy trawienie i w konsekwencji może przyczynić się do utrudnionego trawienia, przynosząc dyskomfort.
Natomiast popijanie posiłków o gęstej konsystencji lub podczas suchych produktów jak biszkopty czy herbatniki ułatwi maluchowi połykanie i wytwarzanie śliny.
Łatwiejsza więc sprawa jest dla maluchów w pierwszym roku życia, ich posiłki są zwykle płynne lub półpłynne więc nie ma potrzeby dopajania ich ani przed posiłkiem ani w trakcie posiłku.

Posty:
59
nie związana/y ze służbą zdrowia

W jaki sposób przygotować zdrowy soczek dla dziecka i jakie warzywa użyte do tego celu będą najlepsze?

Posty:
322
dietetyk

Pierwszym podstawowym soczkiem dla niemowlęcia jest sok z marchwi (najlepiej z upraw ekologicznych), później można łączyć różne warzywa i owoce, jakie nam tylko pomysły i smaki wyobraźnia przyniesie.:)
A jak przyrządzić soczek? Sposób jest bardzo prosty, marchew należy starannie umyć, a nawet wyszorować pod bieżącą wodą, oskrobać i jeszcze raz opłukać. Potem zetrzeć ją na drobnej tarce, najlepsza do tego będzie szklana tarka. Następnie przez wyparzone drobne sitko odcisnąć sok i od razu po przygotowaniu podać go dziecku łyżeczką. Na początek najlepiej dać maluszkowi 2-3 łyżeczki soku.
Do tego celu też m, można używać po prostu sokowirówki, jest to bardzo szybki i dobry sposób.
Natomiast w przypadku zakupu soczku w sklepie, pamiętajmy o wyborze odpowiedniego soku, w zależności od wieku naszego malucha. Pomogą nam w tym etykietki na opakowaniach.


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT