29.11.2022 Dziś imieniny Błażeja, Margerity, Saturnina


jak przytyc ? porada dietetykaedd
Posty:
3

mam 19 lat, 55kg , 180cm wzrostu. i chciałbym przytyc. nie stety pale papierosy.. poprosił bym o jakąś przykładową dietę.. ile kalorii białka weglowodanów.. ? dodam ze ćwiczę ;)


---------------------
Reklama - czytaj dalej poniżejnie związana/y ze służbą zdrowia

Komentarze

Posty:
322
dietetyk

Wtam,

Twoje BMI to 17. Więc masz niedowagę w stosunku do wzrostu. Jednakze jeszcze się rozwijasz, stąd też niższa masa ciała. Twoje zapotrzebowanei energetyczne przy średniej aktywności fizycznej wynosi 2800-3000 kcal.

Najskuteczniejsza metodą w zdrowym naberaniu masy ciała jest przede wszytkim regularne spożywanie 5 posiłków w ciagu dnia, tj śniadanie, II śniadanie, obiadu i kolacji. 

Niezmeirnie ważne jest również urozmaicenie spożywanych posiłków tzn, konsumowanie produktów z róźnyxh grup - produkty zbożowe, warzywa, owoce, mleko i pordukty mleczne oraz produkty białkowe (mięso, ryby, jaja, rośliny straczkowe).

Bardzo istotne jest, by tyć w fizjologiczny sposób, gdyż zbyt szybki przyrost masy ciała może przyczynić się do powstania mało estetycznych rozstępów na skórze. 

Jedyną zasadą będzie zwiększane ilości pożywienai, przy zachowaniu jej odpowiednije jakości. To znaczy że nie zaleca sie spożwyania tłustych posiłków , cukru i słodyczy oraz żywności typu fast-food.

Jeśli przez dłużysz okres czasu regularnego i racjonalnego odżywianai nie będzie widać efektów, zachęcam do zrobienai badań TSH w kierunku nadczynności tarczycy.

Serdecznie pozdrawiam

Diana Wolańska, dietetyk

edd
Posty:
3
nie związana/y ze służbą zdrowia

czyli jak dobrze zrozumiałem ustalając sobię dietę patrzę tylko na ilość kalori.. a co z ilością węglowodanów ? i skąd wiedzieć np ile kalori ma np, zupa pomidorowa.. wartości odżywcze są podawane tylko do poszczególnych produktów..

edd
Posty:
3
nie związana/y ze służbą zdrowia

i co znaczy skrót "BM" ? :)

i jeszcze jedno.. czy mogę wzmagać sie jakimis gainerami  ? zaczynam reguralna siłownię, ćwiczyłem ok. roku temu lecz bez zadnych efektów wizualnych czy przybieraniu na masie, a ćwiczyłem dosć długo..

Posty:
322
dietetyk

Układając dietę oczywiście znaczenie ma też ilość białka, tłuszczu i węglowodanów. A ilość kalorii jest sumą energii dostarczonej z tych składników.

W prawidłowej diecie procentowa zawartośc energii z białek powinna wynosić 10-15%, z tłuszczu 25-30% i węglowodanów (głównie złożonych) 55-65%.

Przeliczając na ilość podaną w gramach przy kaloryczności 2800 kcal to:

-białko   70-105g

-tłuszcz   78-93g

-węglowodany  385-455g

 

Do sprawdzania wartości odżywczej produktów służą tabele wartości ożywczej (np. prof. Kunachowicz). W przypadku rozliczania zupy pomidorowej należy sumowac wartość odżywczą wszytkich składników wchodzacych w skąłd tej zupy, ewentualnie w tabelach o których wspomniałam podana jest wartość odżywcza poszczególn ych posiłków, przy czym zawsze należy zajrzeć na przyjęta recepturę, gdyż nie każdy gotuje tak samo np. zupę pomidorową. 

Oczywiście w poprzedniej odpowiedzi chodziło mi o wskaźnik BMI (przepraszam za literówkę) - (wskaźnik wagowo-wzrostowy) określajacy stan odżywienia. Wartość poniżej 18,5 określana jest jako niedobór masy ciaął w stosunku do wysokości.

Co to gainerów - osobiście nie zalecam wspomagania sie tego typu odżywkami. W przybieraniou masy ciała mozę pomóc przede wszytkim regularne ćwiczenie i zwiększenie białka w diecie. Nadmierna podaz białaka własnie poprzez takie odżywki nadmiernie obciąża nerki i wątrobę. Poza tym zbyt szybkie przybieranie na masie mięśniowej mozę przyczynić się do powstania rozstepów oraz równie szybkiej utraty tych mięśni w przyapdku zaprzestanai ćwiczeń. Więc bardzo prosze mocno się nad tym zastanowić przed podjęciem decyzji o wprowadzeniu ich do diety.

Dodam, że naturalnym źródłem białąk w diecie jest:

-mięso

-ryby

-rośliny strączkowe

-jaja

 

Pozdrawiam,

Diana Wolańska, dietetyk

 

Posty:
2
związana/y ze służbą zdrowia

Witam Serdecznie,mam ten sam problem z wagą. Mam 22 lata,151cm wzrostu i ważę 42 kg,5 lat temu ważyłam 47kg i czułam się świetnie,jednak teraz czuję sie lekka,ciągle zmęczona i zle jest mi z tą małą wagą.2 lata temu leczyłam się na niedowagę,ważywał wtedy 34kg:( ,dostawałam drinki do picia po 600kcal i 700 kcal,nie pomogły,póżniej chodziłam na zastrzyki,troche pomogły,przytyłam w parę miesięcy 8kg i taka waga mi została. każdy mi mówi że chudzinka ze mnie,ale fajnie wyglądam,tak zgrabnie,ale ja zle się czuje w tej wadze,chciała bym mieć więcej tłuszczu na sobie :) Proszę o porady,jaką może dietę strosować powinnam ??? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT