06.12.2024 Dziś imieniny Dionizji, Leontyny, Mikołaja


Dieta w niedoczynności tarczycy



Posty:
120

Od wielu lat zmagam się z niedoczynnością tarczycy. Jest to dolegliwość, którą przejawia się między innymi obniżonym poziomem metabolizmu. Czy są jakieś wskazania, dotyczące odżywiania, dla osób z tą przypadłością? Zastanawiałam się nad tym, jakie produkty są bogate w jod i czy nie powinnam zwrócić szczególnej uwagi na to, by znalazły się w mojej codziennej diecie?


---------------------
Reklama - czytaj dalej poniżej



nie związana/y ze służbą zdrowia

Komentarze

Posty:
240
dietetyk

Witam,
zawartość jodu w produktach spożywczych jest uzależniona od miejsca ich uprawy czy też hodowli. Stąd też produkty roślinne pochodzące z upraw na terenach nadmorskich będą miały wyższą zawartość jodu niż ich odpowiedniki pochodzące z innych obszarów.
Najpewniejszym źródłem jodu w naszej diecie są ryby morskie, szczególnie dorsze i halibuty odznaczają się wysoką zawartością tego pierwiastka. Do ważnych źródeł jodu zalicza się także mleko i jego przetwory oraz warzywa, jednak jak już wcześniej wspomniałam zawartość jodu ulegać będzie wahaniom w zależności od jego poziomu w glebie lub w paszy zwierząt. Należy pamiętać także o tym, że w naszym kraju sól jest wzbogacana w jod.
Niedoczynność tarczycy poprzez wpływ na tempo metabolizmu może powodować zwiększanie masy ciała. Nie zaszkodzi, jeśli wykluczy Pani ze swojej diety produkty takie jak słodycze, słodzone napoje, słone przekąski, żywność typu fast food. To pozwoli dostarczać organizmowi mniejszej ilości energii bez ograniczania podaży ważnych składników pokarmowych.

Posty:
120
nie związana/y ze służbą zdrowia

Mój chłopak ciągle zwraca mi uwagę, że używam za dużo soli. Czy uważa pani, że rzeczywiście może to wynikać z niedoboru jodu? Lubię słone potrawy...Nie wyobrażam sobie kanapki z pomidorkiem bez soli:)

Posty:
240
dietetyk

Witam,
ilość soli jaką zaleca się osobom zdrowym to płaska łyżeczka od herbaty, czyli 5-6g/ dobę. Większość osób dosala potrawy, a przecież sól zawarta jest także w wielu produktach żywnościowych takich jak np. wędliny, kiełbasy, pieczywo, wszelkiego rodzaju zupy, sosy instant itd.
Statystyczny Polak przekracza zalecaną normę spożycia soli kilkakrotnie, a niestety stosowanie dużych ilości tej przyprawy jest niebezpieczne zwłaszcza dla osób z nadciśnieniem.
Jeśli dodaje Pani zbyt wiele soli do potraw, to raczej nie ma to związku z zapotrzebowaniem na dodawany do niej jod, ale preferencją słonego smaku.
Nasze kubki smakowe z czasem stopniowo przyzwyczajają się do smaków. Dlatego np. posiłki przygotowywane dla dzieci wydają się rodzicom niesmaczne i często je dosalają, co jest błędem. "Nowe" kubki smakowe dziecka nie są jeszcze przyzwyczajone do takich zabiegów i dziecko odczuwa smak zupełnie inaczej.
Jeśli zechce Pani ograniczyć podaż soli w diecie proszę zrezygnować z niej na pewien czas, a po ok. 14 dniach nawet niewielką ilość soli będzie Pani odczuwać dużo intensywniej.
Ze względu na niedoczynność tarczycy, o której wspominała Pani wcześniej proszę pamiętać o dostarczeniu organizmowi odpowiednich ilości jodu. Źródła pokarmowe jodu załączyłam w poprzedniej wypowiedzi.


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT