16.07.2024 Dziś imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli


Dieta przy postępującej dystrofii mięśniowejPosty:
1

Witam,

Choruję na postępująca dystrofię mięśniową typ obręczowo-kończynowy. Mam takie pytanie, Co powinnam jeść przy tej chorobie? 


---------------------
Reklama - czytaj dalej poniżejnie związana/y ze służbą zdrowia

Komentarze

Posty:
165
nie związana/y ze służbą zdrowia

Znalazłem takie info. odn diety przy chorobie DYSTROFIA MIĘŚNIOWA TYPU DUCHENNE?A (DMD). Wynika z tego, że chorzy z DMD muszą się wystrzegać otyłości, czyli na pewno jeść w sposób racjonalny (nie przejadać się, nie jeść nadmiernie słodyczy czy nie jeść tłusto). W tym tekście poniżej jest więcej wskazówek. Pytanie czy to Ciebie dotyczy, bo na początku piszą, że ta choroba dotyka chłopców. Malina to rozumiem dziewczyna więc to raczej nie to, ale podejrzewam jednak, że dieta przy chorobach mięśni w jakimś sensie jest podobna.

To jest fragment tekstu towarzystwa zwalczania chorób mięśni odn. DMD:

"Nie ma dotychczas farmakologicznego leczenia lub innego sposobu zahamowania postępu choroby. Podawanie środków farmakologicznych nie jest dostatecznie uzasadnione, nawet jako forma leczenia objawowego. Można natomiast podawać witaminy z grupy B i preparaty mono- i trójfosforanów ułatwiających metabolizm mięśni. Stosowanie innych preparatów witaminowych nie jest wskazane, gdyż przy braku udowodnionej skuteczności stymulują apetyt i mogą prowadzić do otyłości, którą osoby z defektem ruchowym są szczególnie zagrożone.

Bardzo polecana jest natomiast właściwa dieta zapewniająca podaż pełnowartościowego białka roślinnego i zwierzęcego, a także naturalnych witamin i składników mineralnych zawartych w owocach i warzywach. Szczególnie zalecane są ryby. Ograniczyć natomiast należy produkty mączne, z dużą zawartością cukrów oraz tłuszcze".

Adiustacje i konsultacje
Dr Maria Halina Strugalska-Cynowska
 


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT