15.06.2024 Dziś imieniny Jolanty, Lotara, Wita


Dieta dla chorej trzustkiPosty:
120

Mój tato przeszedł jakiś czas temu ostre zapalenie trzustki. Było to na tyle dawno, że zapomniał już jak go bolało, i że powinien przestrzegać jakieś diety. Ponieważ wyrzucił do kosza wszystkie kartki z zaleceniami lekarza dotyczącymi odżywiania, chciałam zapytać na co powinien zwrócić uwagę. Wiem na pewno, że powinien unikać pikantnych potraw.


---------------------
Reklama - czytaj dalej poniżejnie związana/y ze służbą zdrowia

Komentarze

Posty:
240
dietetyk

Witaj Madeleine,
leczenie dietetyczne po ostrym zapaleniu trzustki trwa zwykle ok. 3 miesięcy. Jeśli minęło więcej niż 3 miesiące od czasu, gdy Twój tata przeszedł ostre zapalenie trzustki, to powinien stosować standardową dietę.
Jeżeli odczuwa dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego po zjedzeniu jakiegoś produktu, np. potraw smażonych, to należy wykluczyć je z diety i ponownie wprowadzić za jakiś czas.
Większość chorych wraca do pełnego zdrowia po przebyciu ostrego zapalenia trzustki, pod warunkiem wyeliminowania jego przyczyny (głównie kamica żółciowa, alkohol).
Ważne jednak, żeby zwracać uwagę na wszelkie niepokojące objawy w okresie rekonwalescencji. Jeśli tata skarży się na bóle brzucha, niestrawność, biegunki lub wzdęcia to koniecznie trzeba skontaktować się z lekarzem. Zdarza się, że oprócz leczenia dietetycznego niezbędne jest podawanie wyciągów trzustkowych - ale o tym zadecyduje lekarz.
Jeśli minęło mniej niż 3 miesiące od zachorowania to proszę o więcej informacji, opiszę wtedy kilka wskazówek odnośnie leczenia dietetycznego w rekonwalescencji po ostrym zapaleniu trzustki.
Pozdrawiam,
Anna Szczygłowska, dietetyk

Posty:
120
nie związana/y ze służbą zdrowia

Minęły już ponad trzy miesiące, ale boję się żeby złe nawyki żywieniowe mojego taty znowu się źle nie skończyły.

Posty:
322
dietetyk

Z pewnością Twój tato sam wyklucza z diety posiłki które sprawiaja mu dolegliwości- czyli tłuste, smażone czy pikantne. Produktem który może być niekorzystna i znów może sprowokować wystąpienie zapalenia trzustki jest alkohol, który powinien zostać całkowicie wyeliminowany. Jeśli martwisz się o tatę spróbuj z nim porozmawiać, wytłumaczyć mu że może powtórnie wystąpić u niego choroba. A jakie nawyki żywieniowe masz na myśli? może pomocne będzie przygotowywanie posiłków dla twojego ojca przez członków rodziny?

Posty:
240
dietetyk

Madeleine,
zapobiec ponownemu ostremu zapaleniu trzustki można tylko eliminując czynnik je wywołujący.
Najwięcej pacjentów z tym schorzeniem zgłasza się do szpitali po świętach, kiedy jedzą więcej niż zwykle tłustych i ciężkostrawnych potraw, piją alkohol.
W Polsce najczęstszą przyczyna ostrego zapalenia trzustki jest kamica żółciowa pęcherzyka i dróg żółciowych. Nieleczona może skutkować kolejnym zapaleniem trzustki po obfitym w tłuszcze posiłku.
Nie wspomniałaś nic o tym z jakiego powodu doszło do zapalenia trzustki i czy usunięto jego przyczynę, na pewno jednak nie zaszkodzi przypomnieć tacie o zaleceniach lekarza.
Pozdrawiam,
Anna Szczygłowska, dietetyk


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT