Miażdżyca | Ochoroba.pl
13.06.2021 Dziś imieniny Antoniego, Gracji, Lucjana


Miażdżyca

Miażdżyca jest chorobą tętnic. Dotyka ona zazwyczaj aorty, tętnic wieńcowych i mózgowych, rzadziej zaś tętnic kończyn. Prowadzi do wystąpienia niedokrwienia w tych rejonach, które są zasilane przez dane tętnice.

W jej przebiegu w ścianach naczyń tworzą się tzw. blaszki miażdżycowe (powstającej poprzez nagromadzenie się cholesterolu oraz innych lipidów) w ścianach naczyń. Następuje wówczas zgrubienie ścian i stwardnienie tętnicy, a w konsekwencji zwężenie światła, co utrudnia dopływ krwi. Niekiedy tworzą się także drobne zakrzepy i krwiaki.

 

Miażdżyca zalicza się do chorób występujących w podeszłym wieku i współcześnie jest niestety coraz częstsza. Jest jedną z głównych przyczyn zgonów u osób po 65 roku życia.

Do jej występowania przyczyniają się na przykład:

 

- niewłaściwy sposób odżywiania

- palenie tytoniu

- mała aktywność fizyczna

- stres

- nadciśnienie tętnicze

- cukrzyca

- otyłość

- zaburzenia krzepnięcia krwi

- niedobór heparyny

- czynniki genetyczne

- niektóre infekcje bakteryjne

Miażdżyca jest to choroba cywilizacyjna, związana z trybem życiem. U ludów pierwotnych w ogóle nie występuje. Jest ona częstsza u mężczyzn niż u kobiet.

Zwykle mamy do czynienia z miażdżycą powodującą niedokrwienie mięśnia sercowego (czyli chorobą wieńcową), miażdżycą tętnic mózgowych, miażdżycą aorty oraz miażdżycą tętnic nerkowych.

Miażdżycy mózgu towarzyszą zmiany psychiczne. Jej pierwszymi objawami są zwykle bóle i zawroty głowy, bezsenność, szum w uszach. W późniejszych stadiach następują zaburzenia pamięci, zmiany osobowości, upośledzenie krytycyzmu, wreszcie zaburzenia mowy, omamy i urojenia, zmiany zachowania oraz otępienie. Miażdżyca mózgu może prowadzić do niedokrwienia tkanki mózgowej (udar niedokrwienny) lub do pękania naczyń (udar krwotoczny).

Miażdżyca aorty może prowadzić do powstania tętniaka.



Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT