Jak rozpoznać otyłość? | Ochoroba.pl
16.06.2024 Dziś imieniny Aliny, Anety, Benona


Artykuły

Jak rozpoznać otyłość?

otyłość olbrzymia

Problemy związane z nadmiarem kilogramów, to ulubiony temat narzekań Polaków, tradycyjnie najpopularniejszy wśród kobiet.  Jednak niewiele osób wie, czy ich masa ciała jest prawidłowa, a jeszcze mniej zdaje sobie sprawę z konsekwencji choroby, jaką jest otyłość.

Otyłość to choroba

Otyłość jest problemem społecznym na całym świecie, a w coraz większym stopniu dotyczy Polaków. Około 50% naszego społeczeństwa cierpi na nadwagę, a kolejne 20% na otyłość. Choroba ta występuje równie często u kobiet jak i u mężczyzn. Zaliczana jest do schorzeń przewlekłych, więc nie powinna być bagatelizowana i utożsamiana tylko z niezadowoleniem z własnego wyglądu. Jej konsekwencje są dramatyczne dla naszego zdrowia ? powikłaniami otyłości są choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzyca typu 2, choroby układu ruchu i problemy ginekologiczne, bywa także przyczyną inwalidztwa i wczesnej śmiertelności Otyłość może być również powodem stresu, niskiej samooceny oraz negatywnie wpływać na życie społeczne i rodzinne.

Podstawa prawidłowej masy ciała: BMI


Światowa Organizacja Zdrowia opracowała i przyjęła BMI (Body Mass Index) jako wskaźnik, dzięki któremu każdy człowiek może samodzielnie, szybko i bezboleśnie sprawdzić, czy jego masa ciała jest prawidłowa. Wystarczy znajomość masy ciała, wzrostu i kalkulator! Dane należy podstawić do następującego wzoru:

BMI= masa ciała w kilogramach/ (wzrost w metrach)2

Uzyskany wynik należy porównać z danymi znajdującymi się w poniższej tabeli.
 Klasyfikacja zaburzeń masy ciała
BMI
 Ryzyko chorób towarzyszących otyłości
 Niedowaga  <18,5  Klasyfikacja zaburzeń masy ciała
 Norma  18,5 - 24,9
 Norma
 Nadwaga (zagrożenie otyłością)
 25 - 29,9
 Umiarkowanie podwyższone
 Otyłość I stopnia
 30 - 34,9
 Podwyższone
 Otyłość II stopnia
 35 - 39,9
 Wysokie
 Otyłość III stopnia
 >=40  Bardzo wysokie

Im wyższy wskaźnik BMI, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia tak zwanego zespołu metabolicznego. Składają się na niego schorzenia takie, jak: nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, miażdżyca, choroba wieńcowa, dyslipidemia, cukrzyca typu 2. Otyłość może powodować także zespół zaburzeń oddychania w czasie snu, który szczególnie często dotyka mężczyzn i prócz nocnego, uciążliwego chrapania, powoduje niebezpieczne niedotlenienie organizmu. Kolejne schorzenia to kamica żółciowa, żylaki kończyn dolnych, zwyrodnienia stawów, a także niektóre nowotwory złośliwe. Najnowsze badania wykazały, że otyłość nie tylko zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory układu pokarmowego (rak jelita grubego), ale również na typowo kobiece nowotwory (rak piersi i rak trzonu macicy). U kobiet powoduje również zaburzenia hormonalne i powikłania ciąży.


Prawidłowa talia

Mierzenie obwodu talii jest prostym sposobem na kontrolę ilości tkanki tłuszczowej w obrębie jamy brzusznej. Za słusznością pomiarów obwodu talii przemawia fakt, że lokalizacja tkanki tłuszczowej w tym miejscu jest najbardziej szkodliwa dla organizmu.

Obwód talii nie powinien przekraczać:
  • 80 cm u kobiet
  • 94 cm u mężczyzn

Większe wartości diagnozują tzw. otyłość brzuszną. Osoby ze stwierdzoną otyłością brzuszną powinny regularnie mierzyć ciśnienie tętnicze oraz badać stężenie glukozy i cholesterolu we krwi.

Leczenie

Gdy sami nie potrafimy sobie poradzić z zrzuceniem zbędnych kilogramów, należy się zgłosić się do dietetyka. Dokona on pomiarów składu ciała i dobierze odpowiednią dietę. Środki farmakologiczne i ingerencje chirurgiczne to ostateczne metody leczenia otyłości, pierwszym i najlepszym sposobem jest zmiana stylu życia, nawyków żywieniowych a także zwiększenie aktywności fizycznej.

 

Tekst powstał na podstawie materiałów "Warszatów Walki ze złymi nawykami zdrowotnymi", które odbyły się 30 marca 2009 w Warszawie. Warsztaty były elementem ogólnopolskiego programu edukacyjnego "Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia".

Co to jest "Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia"
 Ogólnopolskim projektem edukacyjny, mający na celu uświadomienie pacjentom m.in. skutki nadużywania leków. Głównym sponsorem programu firma farmaceutyczna. Zentiva. W programie biorą udział wybitne autorytety naukowe m.in.: prof. dr hab. n. med. Barbara Zahorska-Markiewicz, prof. dr hab. n. med. Krzysztof Celiński, prof. dr hab. n. med. Sławomir Dutkiewicz, prof. dr hab. n. med. Janusz Bandurski, doc. dr hab. n. med. Tomasz Hryniewiecki. Według jego autorów program ma również na celu podnosić jakość życia Polaków, zachęcać do zmiany stereotypów i złych nawyków zdrowotnych oraz uczyć pacjentów kompleksowego mówienia o swoich problemach zdrowotnych
  Zachęcamy do odwiedzenia strony programu, gdzie można zapoznać się z wieloma interesującymi poradami na temat nawyków zdrowia: www.zmieniamyprzyzwyczajenia.pl
яндекс


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT