Soczewki fakijne w leczeniu krótkowzroczności | Ochoroba.pl
06.12.2024 Dziś imieniny Dionizji, Leontyny, Mikołaja


Artykuły

Soczewki fakijne w leczeniu krótkowzroczności

oko soczewki

Wszczepienie soczewek fakijnych jest skuteczną i coraz bardziej popularną metodą leczenia krótkowzroczności. Sprawdź, czy jesteś kandydatem do korekcji wady wzroku za pomocą soczewki fakijnej.

Kandydaci do wszczepienia soczewki fakijnej powinni mieć:

  • Wadę wzroku pomiędzy -3,0 a -23,5 dioptrii.
  • Wiek pomiędzy 20 -50 rokiem życia.
  • Dobry ogólny stan zdrowia.
  • Ogólnie dobry stan oczu (choroby jak jaskra, zaćma, odwarstwienie siatkówki eliminują z zabiegu).
  • Stabilna (minimum przez rok) wada refrakcji.
  • Silne przekonanie, że chcą uniezależnić się od okularów i soczewek kontaktowych poddając się zabiegowi chirurgicznemu.

Uwaga! Kobiety ciężarne i karmiące nie mogą przechodzić tej operacji.

Jeżeli spełniamy powyższe kryteria, powinniśmy poprosić naszego okulistę, by pokierował nas do odpowiedniego ośrodka, gdzie zostaną wykonane wstępne badania sprawdzające, czy wada jest kwalifikowana do zabiegu.

O metodzie

Soczewki fakijne stosuje się do korekcji krótkowzroczności od -5, 0 do -23, 5 dioptrii. Jak widać, jest to metoda, której używać możemy nawet przy bardzo dużej wadzie wzroku. Wszczepienie soczewki jest wykonywane na życzenie pacjenta. Koszt zabiegu wykonanego na jednym oku w prywatnej placówce służby zdrowia to od 4000 do 6000 PLN.

Osoby decydujące się na wszczepienie soczewek fakijnych, powinny jednak brać pod uwagę, że ten zabieg chirurgiczny, jak każdy tego typu zabieg, wiąże się z pewnym ryzykiem. Jest ono bardzo niewielkie, ale niestety nie można wykluczyć powikłań, które mogą nawet doprowadzić do pogorszenia widzenie. W praktyce jest to jednak bardzo rzadki przypadek.

Przed zabiegiem

Jeśli nosimy soczewki kontaktowe, lekarz poinformuje nas, na jaki okres czasu przed zabiegiem lub też przed badaniem kwalifikacyjnym będziemy zobowiązani je zdjąć. Z reguły miękkie soczewki kontaktowe należy zdjąć na tydzień przed zabiegiem a soczewki twarde na 3-4 tygodnie. Wnika to z faktu, że soczewki kontaktowe zmieniają kształt rogówki i potrzebny jest pewien okres czasu, aby rogówka przybrała swój pierwotny i stabilny kształt.

Najczęściej przed zabiegiem lekarz wykona też w oku maleńki otworek w kolorowej części oka zwanej tęczówką, aby zapobiec gromadzeniu się płynu za soczewką fakijną. Otworek ten nazywany jest irydotomią i wykonuje się go albo już w trakcie zabiegu, albo na dwa tygodnie przed zabiegiem za pomocą lasera.

Wszczepienie soczewki fakijnej

Przed zabiegiem, aby zabieg nie wiązał się z dolegliwościami bólowymi, pacjent otrzymuje znieczulenie. Może być ono miejscowe lub ogólne. Przed zabiegiem zostaje też przy pomocy odpowiednich leków zwężona źrenica pacjenta. Następnie lekarz wykonuje nacięcie w rogówce w celu wprowadzenia soczewki sztucznej. Soczewka jest wprowadzana pomiędzy tęczówkę a rogówkę. W miejscu nacięć zakłada się szwy, które usuwa się po wygojeniu się rany. W przypadku soczewki zwijalnej najczęściej nie jest wymagane szycie rany.

Niekiedy po zabiegu zakłada się ochronną osłonkę na oko. W czasie pierwszej doby konieczna jest kontrola okulistyczna. Następne wizyty kontrolne lekarz wyznacza w oparciu o aktualny stan operowanego oka.

Podczas zabiegu operowane jest tylko jedno oko. Zabieg na drugim oku można wykonać minimum po 1-2 tygodniach. Najdogodniejszy termin ustala tutaj lekarz obserwując proces gojenia pierwszego operowanego oka.

Efekty

Najczęściej pewną poprawę widzenia pacjent zauważa już w pierwszej dobie po zabiegu. Pełna poprawa i stabilizacja widzenia zajmuje zwykle kilka tygodni.

Pacjent może zwykle wrócić do codziennych zajęć na kilka dni po zabiegu.

 

Konsultuje dr n. med Krzysztof Ochalik

OPTOMED

OŚRODEK CHIRURGII OKA PIOTR JAWORSKI

40-640 Katowice ul.Żwirki i Wigury 4

Rejestracja 032-781-66-66

STRONA WWW: okulista.pl

jaworski@okulista.pl



Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT