Obok nadwzroczności i astygmatyzmu najczęstszą wadą wzroku jest krótkowzroczność. Rozwija się zazwyczaj w okresie dojrzewania płciowego. Przyczynami wady są albo zbyt wydłużony kształt gałki ocznej albo nieprawidłowy kształt soczewki, co powoduje skupianie promieni świetlnych w nieprawidłowym miejscu - przed siatkówką (u zdrowego człowieka promienie skupiają się dokładnie na siatkówce). Krótkowidz nie ma żadnych problemów z widzeniem z bliska i nie potrzebuje do tego szkieł korekcyjnych. Dopiero patrząc w dal, widzi nieostro, w przeciwieństwie do dalekowidza, który ostro widzi tylko przedmioty odległe. Obraz przedmiotów widzianych przez krótkowidza jest większy niż w rzeczywistości.
Aby poprawić ostrość widzenia stosuje się okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Są to soczewki rozpraszające, które powodują że promienie światła wpadające do oka będą koncentrować się na siatkówce. Czasami w celu korekcji wady stosuje się zabieg chirurgiczny. Tego typu operacje przeprowadzane są z użyciem lasera, i cechują się stosunkowo dużą skutecznością.
Przy bardzo dużej krótkowzroczności w zaawansowanym okresie choroby mogą wystąpić zmiany budowy i działania innych elementów oka np.: naczyniówki, siatkówki i ciała szklistego. Ważne jest szybkie rozpoznanie wady i korygowanie jej przy użyciu dobranych przez okulistę szkieł korekcyjnych.