Leczenie krótkowzroczności: metody chirurgiczne | Ochoroba.pl
22.05.2018 Dziś imieniny Emila, Neleny, Romy


Artykuły

Leczenie krótkowzroczności: metody chirurgiczne

oczy - choroby
Przy dużych wadach wzroku metody tradycyjnego leczenia są niewystarczające. Krótkowzroczność dochodzącą do -23,5 dioptrii można leczyć chirurgicznie.

Kons. dr n. med. Krzysztof Ochalik
 
Krótkowzroczność jest stanem, w którym wiązka równoległych promieni wpadających do oka skupiana jest przed siatkówką, co powoduje, że obiekty położone daleko od oka są widziane niewyraźnie lub odbierane są jako zniekształcone. Powodem może być nadmierna długość gałki ocznej lub wysoka siła łamiąca rogówki lub soczewki. Wysokość krótkowzroczności mierzona jest w dioptriach.
 
Soczewki fakijne
Jedną z wielu możliwości korekcji krótkowzroczności jest chirurgiczna korekcja za pomocą wszczepienia soczewki fakijnej. W metodzie tej sztuczna soczewka jest umieszczana we wnętrzu oka. Materiał soczewki fakijnej jest podobny do materiału stosowanego w soczewkach używanych w chirurgii zaćmy. W przypadku soczewki fakijnej nie dochodzi jednak do usunięcia soczewki własnej, jest ona doszczepiana do oka z przezierną soczewką naturalną.


Soczewki fakijne przeznaczone są do korekcji krótkowzroczności od -5, 0 do -23, 5 dioptrii. Natomiast stosowane aktualnie w Polsce modele tych soczewek nie korygują astygmatyzmu, czyli niezborności popularnie określanej jako wada "cylindryczna".
Wszczepienie soczewki fakijnej jest wykonywane na życzenie pacjenta. Nie jest to zabieg ze wskazań nagłych ani innych wskazań medycznych. Należy jednak pamiętać, że zabieg wszczepienia soczewki fakijnej, tak jak każdy zabieg chirurgiczny, jest związany z potencjalnym ryzykiem. Pomimo najwyższego poziomu wykonania zabiegu i opieki pooperacyjnej może dojść do powikłań, które mogą nawet pogorszyć widzenie.
 
Czym są soczewki fakijne
Są to soczewki sztuczne, często porównywane do soczewek kontaktowych, które zamiast być umieszczane na oku wszczepiane są do wnętrza oka na stałe. Soczewki Artisan/Artiflex są wszczepiane do komory przedniej oka i mocowane na tęczówce.
 
Różnica pomiędzy soczewką Artisan a Artiflex
Istnieją 2 typy soczewek fakijnych: Artisan i Artiflex. Artisan jest soczewką sztywną zbudowaną z materiału zwanego PMMA, a soczewka Artiflex jest wykonana ze zwijalnego silikonu. Soczewka zwijalna może być wszczepiona do oka przez mniejsze cięcie, przez co rana operacyjna goi się szybciej, a rehabilitacja wzrokowa jest skuteczniejsza.

Soczewki Artisan dostępne są w mocach -3 do -23,5 dioptrii, a soczewka Artiflex w mocach -3 do - 14,5 dioptrii.

Wszczepienie soczewki Artisan do jednego oka to koszt ok. 4800 PLN, natomiast soczewki Artiflex ok. 5800 PLN. Niestety zabiegi chirurgii refrakcyjnej w tym i laserowe nie są refundowane przez NFZ.
 
Inne metody chirurgiczne korekcji krótkowzroczności
Jest kilka innych metod korygowania średniej i wysokiej krótkowzroczności, na przykład za pomocą lasera. Ich zaletą jest to, że procedury laserowe nie wymagają otwarcia wnętrza oka jak w przypadku soczewek fakijnych.

Metoda PRK z użyciem lasera excimerowego (typ lasera chirurgicznego) modeluje kształt rogówki i pozwala na skorygowanie wad do około -10,0 dioptrii.
Kolejną metodą jest dwufazowy zabieg - LASIK. Polega ona na odcięciu, w pierwszym etapie mechanicznie lub laserowo, cienkiego płatka rogówki. Następnie pod tym płatkiem wykonuje się modelowanie laserem excimerowym i płatek wraca na swoje miejsce. Zabieg pozwala na skorygowanie ok. -10,0 dioptrii.
Stosowane przy wysokiej krótkowzroczności procedury laserowe nie dają poprawy jakości widzenia, za to skutkują nawrotami wad i innymi powikłaniami. Dlatego przy wysokich wadach wzroku te procedury nie są stosowane. Zabiegi różnią się tym, iż PRK wykonuje się bez a LASIK z płatkiem.
Niekiedy stosuje się również refrakcyjną wymianę soczewki metodą wewnątrzgałkową. Polega ona na usunięciu własnej, zdrowej soczewki pacjenta i wszczepieniu w jej miejsce soczewki sztucznej. Ponieważ zabiegi te wiążą się z podwyższonym ryzykiem odwarstwienia siatkówki, zalecane są u pacjentów z bardzo wysokimi wadami.
 
Które metody lepsze
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, które typy zabiegów są lepsze. Wszystko zależy od decyzji lekarza, podjętej po przeanalizowaniu konkretnego przypadku. Niekiedy lepiej zastosować techniki laserowe, a niekiedy soczewki fakijne. Metoda leczenia krótkowzroczności powinna zostać uważnie rozpatrzona przez lekarza. W praktyce wybór typu zabiegu często zależy od tego czy dany pacjent spełnia kryteria kwalifikujące do operacji.

Wśród zalet soczewek fakijnych wymienia się najczęściej takiej jak:
  • Możliwość korekcji bardzo wysokiej krótkowzroczności.
  • Stabilny efekt korekcji wady znacznie przewyższający techniki laserowe.
  • Brak wpływu na centralną część rogówki, która ulega nieodwracalnym zmianom w przypadku technik laserowych.
  • Odwracalność zabiegu (soczewka fakijna może być usunięta z oka).
  • Zabieg pozostawia nienaruszoną soczewkę własną, a więc nie pozbawia oka akomodacji (czyli umiejętność dostosowania istniejącego układu do panujących warunków).

Konsultuje dr n. med. Krzysztof Ochalik
Specjalista chorób oczu
OPTOMED
OŚRODEK CHIRURGII OKA PIOTR JAWORSKI
40-640 Katowice ul.Żwirki i Wigury 4
Rejestracja 032-781-66-66
www.okulista.pl
jaworski[malpka]okulista.pl


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT