Zgaga w ciąży: domowe sposoby jej usunięcia | Ochoroba.pl
29.06.2022 Dziś imieniny Pawła, Piotra, Salomei


Ciąża

Zgaga w ciąży: domowe sposoby jej usunięcia

zgaga w ciąży, jedzenie w ciąży.jpg

Zgaga nie daje ci spokoju? Nie martw się, co czwarta kobieta w ciąży przeżywa to samo. Zgaga jest jedną z najczęstszych dolegliwości przewodu pokarmowego. Można spróbować ją zwalczyć bezpiecznymi, naturalnymi sposobami.

 

Autor: Redakcja Ochoroba.pl

Walcząc ze zgagą możesz wypróbować kilka domowych i bezpiecznych dla dziecka sposobów. Ogromne znaczenie ma odpowiednia dieta, nasze nawyki żywieniowe, właściwa postawa a nawet sposób ubierania się. (czytaj poniżej)
________________________________________________________________________________
Czytaj również:
 
________________________________________________________________________________

1. Dziel jedzenie. Jedz mniej a częściej

Jedzenie sześciu małych, regularnych posiłków dziennie może być rozwiązaniem wszelkich dolegliwości związanych ze zgagą i przewodem pokarmowym w czasie ciąży. (Jedynie na co mogą nie pomóc, to wymioty w pierwszym trymestrze ciąży).

2. Jeśli masz napady głodu

Kiedy masz chwile słabości, a ochota, aby coś przekąsić, wzmaga się, postaraj się spożywać takie produkty jak:

  • papaja (świeża lub sucha),
  • migdały - zawierają bardzo dużo wapna,
  • szklanka ciepłego mleka 

3. Nie jedz przed snem

Obojętnie, czy jesz w domu, czy na zewnątrz, ostatni duży posiłek zjedz trzy, cztery godziny przez położeniem się do łóżka. Dzięki temu Twój żołądek przetrawi jedzenie zanim położysz się spać.

4. Usiądź prawidłowo i zrelaksuj się

Upewnij się, że siedzisz prosto podczas jedzenia i zostań w tej pozycji przez parę godzin po skończeniu posiłku. Leżenie lub osuwanie się z krzesła tylko pogorszy sytuację i zgaga jeszcze bardziej będzie Ci dokuczać. Kiedy będziesz miała zamiar wstać, nie pochylaj się do przodu, wstań z wyprostowanymi plecami (w innym przypadku cały kwas znów powróci do przełyku).

5. Ubieraj sie luźno i wygodnie

Pamiętaj o tym, by nie uciskać brzucha i okolic talii przez noszenie zbyt obcisłej bielizny oraz odzieży. Obcisłe ubrania tylko nasilą Twój ból.

6. Powiedz ,,nie" alkoholowi i papierosom

Jest to oczywiste - w czasie ciąży te używki są absolutnie zabronione a ponadto sprzyjają powstawaniu i nasilaniu się zgagi (bo działają rozkurczająco na dolny zwieracz przełyku oraz zwiększają wydzielanie kwaśnego soku żołądkowego).

7. Ogranicz kofeinę

Zdecydowanie zrezygnuj z picia kawy i mocnej herbaty, ponieważ kofeina bardzo zwiększa wydzielanie soku żołądkowego. Szczególnie unikaj spożywania napojów słodkich i gazowanych produktów zwłaszcza w godzinach popołudniowych i wieczornych.

8. Unikaj ostrych potraw

Ogranicz jedzenie ostrych potraw takich jak chili lub potrawy o wysokiej kwasowości (owoce cytrusowe, ocet, chrzan, maggi, kostki bulionowe), jak pomidory (obojętnie w jakiej postaci), ponieważ mogą one spowodować niestrawność i zgagę. Wyklucz potrawy bardzo słone, a także nie dosalaj potrawy na talerzu. W tym celu nie stosuj gotowych zestawów przypraw (typu jarzynka, maggi, sos sojowy). Zastąp je łagodnymi przyprawami (zielona pietruszka, koperek, majeranek). Czasem wzmagać uczucie zgagi mogą napary z mięty lub cukierki miętowe. Poza tym spożywane przez nas dania, powinny być także lekkostrawne. Wyklucz potrawy smażone. Ogranicz spożycie warzyw wzdymających (kapusta, nasiona roślin strączkowych, czosnek, cebula). Na niektóre kobiety w ciąży łagodzące działanie może mieć szklanka mleka lub wody i inne produkty mleczne niskotłuszczowe. Usunąć dolegliwości może także jedzenie jasnego pieczywa, nawet czerstwego.

9. Sypiaj na lewym boku

Jeśli jeszcze tego nie robisz, naucz sie sypiać na lewym boku z głową podniesioną o ok. 15 cm. Dzięki spaniu w tej pozycji następuje lepszy przepływ krwi i składników odżywczych do dziecka znajdującego się w macicy. Pozycja ta także umożliwia nerkom szybsze pozbycie się płynów i zanieczyszczeń z organizmu.

10. Utrzymuj wagę

Dodatkowe kilogramy mogą natężyć zgagę. Spróbuj nie przytyć więcej niż 13-18 kg w czasie ciąży. Dlatego zrezygnuj ze słodkich przekąsek na rzecz np. sałatek warzywnych.

11. Dobrze przeżuwaj jedzenie

Zrób przysługę swojemu żołądkowi i jedz powoli. Żucie jest pierwszym i najważniejszym krokiem do lepszego trawienia posiłków. Im więcej i dłużej żujesz, tym mniej Twój żołądek jest zmuszony do pracy. W chwilach wolnych pomocne jest także żucie gumy bezcukrowej, ponieważ zwiększa ona ilość śliny, która pomaga neutralizować kwas w przełyku. Policz ruchy szczęki podczas przeżuwania pokarmu. Za każdym razem postaraj się, aby było ich więcej niż poprzednim razem. Ważne jest też, by zapomnieć o stresie w czasie jedzenia - stres może bowiem spotęgować zgagę.

 

Skonsultuj się z lekarzem gdy...

Jeżeli zgaga staje się bardzo dokuczliwa, nie pomagają Ci domowe sposoby jej pozbycia się, a do tego dołączają się takie objawy jak: wymioty, zaparcia czy gorączka. Musisz wówczas niezwłocznie udać się do lekarza. Powinien on zlecić Ci odpowiednie leczenie, które polegać będzie na przyjmowaniu środków neutralizujących działanie kwasów żołądkowych.

Pamiętaj też, że tego typu leki pomimo, że są dostępne w aptekach bez recepty, w czasie ciąży powinnaś zażywać wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

 Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT