Rozstępy w ciąży. Jak nie dopuścić do powstania rozstępów w ciąży? | Ochoroba.pl
18.01.2021 Dziś imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra


Ciąża

Rozstępy w ciąży. Jak nie dopuścić do powstania rozstępów w ciąży?

ciąża2.jpg

Ponad 2/3 świeżo upieczonych mam narzeka na rozstępy po porodzie. Warto już w czasie ciąży odpowiednio dbać o pielęgnacje skóry brzuszka, by uniknąć tej niemiłej pamiątki po dziecku.
Skąd te rozstępy?
Wraz z powiększającym się brzuszkiem skóra ulega rozciągnięciu. Rozstępy powstają w skórze właściwej, ponieważ uszkodzeniu ulegają fibroblasty, które produkują kolagen i elastynę, odpowiadające za elastyczność skóry. Na upośledzenie funkcjonowania fibroblastów oraz zwiększenie kruchości kolagenu ma wpływ nadmiar kortyzolu, który produkowany jest w czasie ciąży w nadmiarze przez korę nadnerczy. Kruchsze i mniej sprężyste włókna kolagenu pękają podczas rozciągania skóry i w ten sposób powstają rozstępy.


Rozstępy w czasie ciąży mogą się pojawiać w okolicy brzucha, piersi, na nogach i ramionach. Wyglądają jak różowe podłużne pasemkowate zagłębienia w skórze. Po pewnym czasie zmiany te bledną. Zwykle kobiety, które odżywiają się racjonalnie oraz gimnastykują się w czasie ciąży, miewają mniejsze problemy z tymi zmianami skórnymi. Do powstawania rozstępów przyczyniają się również predyspozycje genetyczne.
Kontrola masy ciała
Racjonalna dieta w czasie ciąży nie oznacza spełniania wszystkich zachciankę ciężarnej, zwłaszcza w zakresie spożywania słodyczy. Nadmierny przyrost masy ciała sprzyja powstawaniu rozstępów. Kobieta w czasie ciąży powinna przytyć od 10 -14 kg. Do tego umiarkowana aktywność fizyczna, gimnastyka czy długie spacery korzystnie wpłyną na stan skóry. W diecie tak zwanej antyrozstępowej szczególne znaczenia odgrywa odpowiednia podaż cynku. Pierwiastek jest ten także istotny w zapobieganiu wystąpienia wad rozwojowych u płodu. Doskonałym źródłem cynku są: ryby, mięso, ziarna zbóż, warzywa zielone, jaja czy pestki dyni.
Kremy i masaż
Po uprzedniej konsultacji w zapobieganiu powstawania rozstępom istotne jest wcierani i wmasowywanie kremów nawilżająco-ujędrniających. Niektóre kremy można stosować dopiero od 4 miesiąca ciąży, dlatego warto przed ich zastosowaniem skonsultować się z lekarzem. Substancjami czynnymi korzystnie wpływającymi na skórę i poprawiającymi jej elastyczność są kremy zawierające wyciąg z bluszczu, kasztanowca czy skrzypu. Odpowiednia do pielęgnacji skóry jest także tradycyjna oliwka.
W tym okresie korzystny jest również delikatny masaż np. przy użyciu szorstkiej gąbki, który poprawi ukrwienie skóry oraz codzienny chłodny prysznic.
Odpowiednia pielęgnacja skóry w czasie ciąży oraz prawidłowo zbilansowana dieta z pewności przyczyni się do odpowiedniego uelastycznienia napiętej skóry, a w konsekwencji zmniejszenia ryzyka wystąpienia rozstępów.
Diana WolańskaNa ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT