Istnieją badania, które potwierdzają te przypuszczenia.
W okresie zimy umieralność z powodu chorób układu oddechowego i sercowo-naczyniowego jest o ok. 20 proc. większa niż w pozostałych porach roku. W okresie zimowym, gdy nasilają się infekcje układu oddechowego, obserwuje się wzrost stężenia fibrynogenu oraz czynnika VII C oraz innych białek fazy ostrej towarzyszących procesom zapalnym. Fibrynogen i czynnik VII C są znanymi czynnikami ryzyka zawału serca i udaru mózgu.
Dlatego uważa się, że zmniejszone zimą spożywanie witaminy C może sprzyjać infekcjom, co u ludzi z chorobą wieńcową sprzyja zawałom serca.
W okresie zimy umieralność z powodu chorób układu oddechowego i sercowo-naczyniowego jest o ok. 20 proc. większa niż w pozostałych porach roku
Niektórzy badacze uważają, że spożywanie w zimie jednej pomarańczy dziennie może obniżyć we krwi poziom fibrynogenu tak, że ryzyko zawału zmniejsza się o 10-25 proc.
Chociaż badania te wymagają jeszcze dalszych potwierdzeń, to jednak warto zwrócić uwagę na ten kierunek profilaktyki i na celowość spożywania zimą owoców i warzyw o dużej zawartości witaminy C.
Autor: dr nauk medycznych Leszek Marek Krześniak