Zawał: jak go uniknąć? | Ochoroba.pl
15.07.2020 Dziś imieniny Henryka, Igi, Włodzimierza


Porady

Zawał: jak go uniknąć?

mężczyzna rower

Coraz powszechniejsze jest w naszych czasach występowanie choroby niedokrwiennej serca, zwanej też chorobą wieńcową. Grozi ona ciężkimi, niejednokrotnie powodującymi śmierć, powikłaniami - przede wszystkim zawałem serca. W krajach rozwiniętych zawał jest najczęstszą przyczyną zgonów.

Kto najczęściej zapada na chorobę wieńcową?

Mężczyźni. Oni także częściej niż kobiety padają ofiarą zawałów. Dotyczy to przede wszystkim mężczyzn w wieku powyżej 35 lat. Kobiety chorują na chorobę wieńcową i narażone są na zawał, zazwyczaj dopiero po menopauzie.

Co zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową?

Szczególnie podatni są mężczyźni, u których w rodzinach zdarzały się zawały. Dodatkowymi czynnikami sprzyjającymi rozwojowi choroby wieńcowej są:

  • palenie papierosów,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • cukrzyca.

U kobiet choroba pojawia się zwykle dopiero po menopauzie. Trzeba pamiętać, że podłożem wystąpienia choroby niedokrwiennej serca (i w konsekwencji zawału) jest pojawienie się miażdżycy.

Jak zapobiec wystąpieniu zawału?

Należy przede wszystkim odpowiednio wcześniej kontrolować stan swego serca i podjąć leczenie, gdy okaże się to konieczne. Wystąpieniu zawału można zapobiec przez wczesne rozpoznanie choroby i zapobieganie jej rozwojowi. Poza tym liczne badania potwierdziły, iż zmniejszenie poziomu cholesterolu znacznie zmniejsza ryzyka choroby niedokrwiennej serca. Należy również zaprzestać palenia papierosów. Kobiety, które weszły w wiek przekwitania, powinny zacząć przyjmować niewielkie dawki hormonów kobiecych, co pozwoli powstrzymać rozwój choroby wieńcowej.

Jak powinno w praktyce wyglądać dbanie o to, by nie stać się ofiarą zawału?

Jeśli jesteśmy już w wieku zagrażającym chorobą, powinniśmy zacząć od regularnego odwiedzania lekarza. Tylko lekarz, po przeprowadzaniu odpowiednich badań, może stwierdzić, jaki jest stan naszego zdrowia i czy powinniśmy podjąć leczenie. Ważne, by nie zaniedbywać swojego stanu zdrowia, a także by podjąć zalecone leczenie. Możliwych jest tutaj kilka prostych rad: nie pal, nie unikaj aktywności fizycznej, utrzymaj prawidłową wagę ciała. Warto wiedzieć, że choroba wieńcowa idzie w parze z innymi chorobami (takimi jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca), dlatego tak ważne jest leczenie również tych schorzeń.

W jakim wieku powinniśmy zacząć myśleć o tym problemie?

W praktyce wiele osób zbyt późno zaczyna martwić się o swoje zdrowie. Dopiero wtedy, gdy pojawiają się pierwsze problemy ze zdrowiem. O zagrożeniu chorobą powinni pamiętać już 30-latkowie (w przypadku mężczyzn), zwłaszcza jeśli już wcześniej mieli przekroczony właściwy poziom cholesterolu. Po 30 roku życia wchodzi się już w wiek, w którym jesteśmy narażeni tę chorobę. Jeśli nie dbaliśmy więc jeszcze o te sprawy, zacznijmy od wizyty u lekarza i badania poziomu cholesterolu (badania krwi). Badanie takie powinno się wykonywać każdego roku. U kobiet badanie cholesterolu w związku z zagrożeniem chorobą wieńcową zaleca się zwykle dopiero po 45 roku życia.

Czy dieta ma znaczenie?

Naturalnie. Dieta powinna przede wszystkim być niskocholesterolowa. Powinniśmy trzymać się w tym względzie zaleceń lekarza. Warto wiedzieć też, że niektóre owoce mają właściwość obniżania poziomu cholesterolu (patrz: teksty powiązane). Istnieją również alternatywne podejścia do wzrostu poziomu cholesterolu w organizmie (który wywołuje chorobe wieńcową). O tym podejściu, które - co trzeba koniecznie pamiętać - nie jest jednak uznawane przez większość specjalistów współczesnej medycyny, można przeczytać w tekście "Sposoby obniżania cholesterolu".Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT