Aktywność fizyczna osób starszych, seniorów - dlaczego warto ? - info. prasowa | Ochoroba.pl
27.05.2020 Dziś imieniny Amandy, Jana, Juliana

Wiedza użytkowników: ćwiczenia

Aktywność fizyczna osób starszych, seniorów - dlaczego warto ? - info. prasowa

avatar
Autor:
Wiek:
--- lat
Miasto:
Płeć:
Jestem:
image

Aktywność fizyczna jest najlepszym sposobem na zachowanie zdrowia. Ruch wydłuża życie i zapobiega poważnym chorobom cywilizacyjnym. Co najważniejsze, jest domeną nie tylko ludzi młodych. Radzimy, jak zadbać o formę w starszym wieku.

Wysiłek fizyczny ma zbawienny wpływ na zdrowie osób w średnim i starszym wieku. Zapobiega chorobom wieńcowym, nadciśnieniu i cukrzycy. Jego efekty można przyrównać do unikania palenia papierosów. Nawet krótki spacer, wieczorna przechadzka czy kilkuminutowy trucht mogą w znaczny sposób przyczynić się do poprawy zdrowia organizmu seniora.

- Ruch działa prozdrowotnie, a dodatkowo buduje dobre samopoczucie na cały dzień. W miarę możliwości, zawsze zachęcam moich podopiecznych do aktywności fizycznej. Nawet w jesieni naszego życia nie powinniśmy z niego rezygnować - mówi pani Teresa z firmy Promedica24, od lat opiekująca się osobami starszymi.

W walce z chorobami

Osoby w starszym wieku uskarżają się na różnorodne dolegliwości, które trzeba zwalczać ogromnymi ilościami leków. Rzadko zdarza się, aby jeden środek służył za panaceum na choroby serca, cukrzycę, osteoporozę i bóle kręgosłupa. Wyjątkiem jest aktywność fizyczna, która ma moc uzdrawiającą dla całego organizmu.

Jak to działa? Ćwicząc zapobiegamy otyłości, a tym samym znacznie zmniejszamy ryzyko zachorowania na choroby serca. Poprawiamy wydolność, obniżamy poziom cholesterolu i ciśnienia tętniczego krwi. Aktywność fizyczna jest wskazana także dla osób, które już chorują na nadciśnienie.

- Odrobina ruchu obniża skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi. Ćwiczenia muszą być jednak uprawiane z rozsądkiem, czasami wystarczy dziesięciominutowa przechadzka lub wejście na górkę parkową w wolnym tempie - mówi pani Teresa, ekspertka z firmy Promedica24.

Ruch jest też doskonałym orężem w walce z cukrzycą. Ryzyko powstania tej choroby u osób aktywnych można zmniejszyć nawet o połowę. U diabetyków systematyczna aktywność fizyczna zmniejsza stężenie cukru we krwi i zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę, dzięki czemu jej dawki mogą być mniejsze.

Jak ćwiczyć?

Z wiekiem zachodzą nieuchronne zmiany w naszych organizmach. Szybciej pojawia się zmęczenie, pogarsza się szybkość ruchu, wydłuża czas reakcji. Dlatego sposób wykonywania ćwiczeń i dyscypliny sportu muszą być dostosowane do stanu zdrowia seniora.

- Sprawność ruchowa seniorów jest bardzo zróżnicowana. Dla jednych wielkim wysiłkiem będzie wyjście z domu i spacer po parku, inni są w stanie uprawiać dyscypliny zespołowe w sekcjach dla oldboyów. Istotne, aby ruch w jakikolwiek sposób zagościł w planie dnia osoby starszej - mówi pani Teresa, opiekunka z Promedica24.

Osoby cierpiące na bóle kręgosłupa, stawów i osteoporozę ulgę odnajdą na basenie. Pływanie wzmocni mięśnie pleców i kręgosłupa, przyczyni się do uwapnienia kości i zmniejszenia bólów stawów biodrowych i kolanowych. Seniorzy o większej sprawności mogą spróbować swoich sił podczas jazdy na rowerze.

- Ważne, aby zupełnie inaczej podchodzić do aktywności osób o znacznie obniżonej sprawności. W swojej pracy staram się nie wyręczać podopiecznych w prostych czynnościach dnia codziennego, które wiem, że mogą wykonać sami. Zachęcam ich do wyjścia na dwór choćby na dziesięć minut w celu dotlenienia mózgu. Dobrym pomysłem może być uprawianie przydomowego ogródka lub zbieranie owoców w sadzie. Ostatnio bardzo popularny stał się nordic walking. Nie wymaga wielkiej kondycji, a może być doskonałym urozmaiceniem dla zwyczajnych spacerów. - dodaje opiekunka.

Młodość to nie tylko kwestia ciała, ale i ducha. Jeśli osoby starsze znajdą w sobie motywację do uprawiania aktywności fizycznej, ich organizm będzie miał siłę by działać przez kolejne długie lata. Wystarczy chcieć i stosować metodę małych kroczków na drodze do osiągnięcia celu.


Artykuł nadesłany przez Artefakt Sp. z o.o. na zlecenie firmy Promedica24. Redakcja serwisu Ochoroba.pl nie weryfikuje informacji przedstawionych w tekście.

grudzień 2010

Firma Promedica24 od 2004 roku świadczy usługi pielęgniarskie i opiekuńcze dla klientów indywidualnych i instytucjonalnych w Niemczech, Austrii i Polsce. Personel Promedica24 opiekuje się osobami chorymi w domach prywatnych, szpitalach, sanatoriach, domach opieki i innych placówkach służby zdrowia.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT