Niemal każdego dnia przed zaśnięciem życzymy sobie nawzajem "dobrej nocy". Dla niektórych jest to szczególnie ważne życzenie. Coraz więcej osób cierpi na problemy ze spaniem i zaśnięciem. Oto kilka sposobów na spokojny sen.
Co jest przyczyną tych zaburzeń?
Na zaburzenia snu cierpią dwa razy częściej kobiety niż mężczyźni, a także częściej osoby starsze niż młodsze. Przyczyną problemów ze spaniem są najczęściej:
-zaburzenia psychiczne jak depresja, stany lekowe, nerwice
-stres, obciążenia psychiczne np. problemy małżeńskie, problemy z pracą
-choroby organiczne jak astma czy reumatyzm
-niektóre leki np. na astmę, nadciśnienie, przeciwdepresyjne
-alkohol i narkotyki
Zaburzenia snu powodują złe samopoczucie i dyskomfort psychiczny. Zmniejsza się koncentracja, wydajność pracy spada do około 40 procent, człowiek jest zmęczony i ma kiepski nastrój. Zmęczenie jest jedna z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych.
Jak zadbać o zdrowy sen?
Przede wszystkim należy sobie uzmysłowić, przyczynę zakłóceń snu. Czasami banalne rzeczy, jak telewizor, zbytnie zaciemnienie lub hałas z ulicy mogą zakłócać sen.
Sprawdź ile potrzebujesz snu. Każdy organizm potrzebuje innego czasu by czuć się wypoczętym. Średnio dorosły człowiek potrzebuje 6-8 godzin snu, osoby starsze mniej. Często drzemki w ciągu dnia przyczyniają się do zaburzeń snu, a także spanie dłużej niż potrzebujemy.
Warto prowadzić dzienniczek snu, w którym zapisywane będą informacje na temat długości snu, czasu nieprzespanego w ciągu nocy, a także najważniejszych wydarzeń w ciągu dnia. Dzięki temu często można wyznaczyć przyczynę zaburzeń snu.
Należy zrezygnować z napojów pobudzających i alkoholu.
Alkohol pomimo że początkowo działa usypiająco, może zaburzyć sen. Po czasie upojenia alkoholowego człowiek może miewać problemy z zaśnięciem. Kawa i palenie tytoni spożywane zwłaszcza w godzinach popołudniowych pobudzają i przyczyniają się do wystąpienia zaburzeń. Należy również unikać przejadania się i spożywania ciężkich potraw np. tłustych i smażonych.
Stwórz rytuał przygotowywania się do snu.
Zawsze przed snem poczytaj książek, pooglądaj odprężającą komedie bądź idź na dłuższy spacer. Chodź spać o stałych porach, by wykształcić stałą porę snu.
Zadbaj o swoją aktywność
Trochę wysiłku i świeżego powietrza powinno pomóc w zasypianiu. Dlatego mimo zmęczenia pracą zawodowa poleca się wieczorne spacery, a także wywietrzenie pokoju sypialnego.
Więcej o temacie bezsenność:
http://www.ochoroba.pl/artykuly/3319-zaburzenia-snu-przyczyny-i-skutki-b...