Aparat słuchowy ? jak żyć z aparatem słuchowym. Porady. | Ochoroba.pl
14.04.2021 Dziś imieniny Bernarda, Martyny, Waleriana

Wiedza użytkowników: porady

Aparat słuchowy ? jak żyć z aparatem słuchowym. Porady.

avatar
Autor:
Wiek:
39 lat
Miasto:
Rzeszów
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Okło 15 milionów ludzi w Polsce ma problemy z słuchem. Pomocne w tym przypadku jest założenie aparatu słuchowego. Oto kilka porad, dla osób, które po raz pierwszy mają założony aparat słuchowy i ciężko jest się im do niego przyzwyczaić.

Około 1/5 przypadków problemów ze słuchem aparat słuchowy poprawia jakość słyszenia. Jednakże pomimo stosowania tego typu urządzeń, słuch wraz z wiekiem pogarsza się. Dlatego należy zadbać, by odpowiednio użytkować aparat słuchowy i spowalniać proces dysfunkcji narządu słuchu.  

Po założeniu aparatu słuchowego musi minąć trochę czasu, by przyzwyczaić się do urządzenia i słyszanego dźwięku. Spowodowane jest to ty, ze mózg odzwyczaił się już od dużej ilości dźwięków i po założeniu aparatu nagle znów zaczynamy słyszeć śpiew ptaków czy szum drzew, co traktowane jest przez nasz mózg jako hałas. Jednakże po okresie kilku tygodni wszystko wraca do normy.

Oto kilka wskazówek niezbędnym do życia z aparatem słuchowym:

Aparat słuchowy należy nosić jak najczęściej, gdy to jest możliwe. Tylko w ten sposób nasz mózg przyzwyczai się do urządzenia poprawiającego nasz słuch.

Początkowo staraj się unikać zbyt głośnych miejsc. Przebywaj w miejscach gdzie jest spokojnie i nie ma hałasu, unikaj barów, dyskotek i innych miejsc skupiających dużą liczbę ludzi.

Staraj się w życiu codziennym utrzymywać mniej więcej stały poziom hałasu. Nie włączaj jednocześnie radia, telewizora i zmywarki czy też unikaj bezpośredniego hałasu ulicznego (np. zamykaj okna jeśli mieszkasz przy ulicy).

Podczas rozmowy z innymi staraj się czytać z ruchu warg, zwracaj uwagę na mimikę i gesty. Poproś także, by osoby z którymi rozmawiasz były zwrócone do Ciebie przodem i starały się mówić wyraźnie (ale nie głośniej).

Skorzystaj z pomocy logopedy. Często w wyniku dłużej występujących problemów ze słuchem następuje zniekształcenie mowy i staje się ona niewyraźna lub mówisz za głośno.


Czyszczenie i pielęgnacja aparatów słuchowych

Aparaty słuchowe są przeznaczone do użytku codziennego, jednak należy od czasu do czasu je przeczyścić, by mogły jak najdłużej służyć:
- sam aparat należy oczyszczać suchą ściereczką. Przewody słuchowe powinny być poddawane czyszczeniu fachowcom, jednakże są to różnice wynikające z zastosowanego modelu aparatu słuchowego.
-należy unikać wystawiania aparatu na wilgoć, np. podczas deszczu, prysznica. W nocy należy przechowywać go w specjalnych pudełeczkach, usuwających wilgoć (wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi drożdży i pleśni).
-powinno się również unikać nadmiernej temperatury np. przegrzewania się na słońcu, czy też zabrudzenia np. lakierem do włosów.
-aparat należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt
-należy pamiętać o regularnej wymianie bateriiKomentarze


Posty:
0
nie związana/y ze służbą zdrowia

warto też otwierać aparat za każdym razem, gdy go zdejmujemy, tak aby baterie się nie czerpały bez sensu... wiadomo, to stały, duży wydatek... choć można nieco zaoszczędzić, np kupując na sieci w większych ilościach - np na hurt.com.pl wychodzi nas około 1,5 zł za sztukę, czyli prawie dwa razy taniej niż w zakładach protetyki słuchu... zawsze coś.

Posty:
0
nie związana/y ze służbą zdrowia

Poza przyzwyczajeniem sie do aparatu wazne by był on odpowiednio dopsaowany do anszego niedosłuchu. A to w głowenej mierze zalezy od profesjonalizmu protetyka.ustawienie aparatu, dobranie modelu do naszych potrzeb to zadanie, ktore lezy po stronie personelu salonu protetycznego. 

Jesli wszytsko jest dobrze ustawione nie powinnismy mieć kłopotów z uzytkowaniem sprzetu. 

Nieisty nie wszytskie firmy oferuja kompleksowa , fachową obsługę. Daltego warto po aparat wybrac sie do renomowanego salonu, w którym zajma sie nami profesjonalisci.

 


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT