Co może oznaczać krew w stolcu? Czy krew w kale jest oznaką choroby? | Ochoroba.pl
01.10.2020 Dziś imieniny Heloizy, Igora, Remigiusza

Wiedza użytkowników: choroby

Co może oznaczać krew w stolcu? Czy krew w kale jest oznaką choroby?

avatar
Autor:
Wiek:
43 lat
Miasto:
Radom
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Ślady krwi w stolcu biorą się z krwawień w przewodzie pokarmowym. Jeśli krew w stolcu jest żywoczerwona, oznacza to, ze pochodzi z dolnego odcinak przewodu pokarmowego. Jej barwa staje się tym bardziej ciemna, im wyżej w przewodzie pokarmowym znajduje się źródło krwawienia. Jeżeli krew będzie dostawać się do stolca na wysokości jelita cienkiego to kał będzie miał kolor czarny.

______________________________________________________________________________

Linki od redakcji:

Krew w stolcu to jeden z objawów wrzodziejącego zapalenia jelita grubego   -> kliknij tutaj

Krew w stolcu? Zobacz artykuły oznaczone tym hasłem -> kliknij tutaj

______________________________________________________________________________

W niektórych chorobach krew tak doskonale miesza się z kałem, śluzem i ropą, że nie udaje się jej rozpoznać gołym okiem. Mówi się wówczas o występowaniu krwi utajonej.  Należy jednak pamiętać, że nawet niewielkie, ale długotrwałe krwawienie z przewodu pokarmowego powoduje w sumie utratę dużej ilości krwi. Może to być przyczyną wystąpienia anemii z niedoboru żelaza.

 

Jakie są przyczyny obecności krwi w stolcu?
Jeżeli występowanie krwi w stolcu utrzymuje się przez dłuższy czas, należy zgłosić się do lekarza. Jest to prawie zawsze objaw poważnej choroby.


Dur brzuszny

W przypadku powikłanego przebiegu choroby, w śluzówce jelita powstają głębokie owrzodzenia.   
krew w kale, krew w stolcu, świeża krew w kale, krew podczas wypróżniania, krwawienie z owrzodzeń.


Czerwonka bakteryjna
Jest to choroba wywołana przez bakterie, występująca szczególnie często w ciepłych krajach. Zmiany mające charakter zapalno-nieżytowy obejmują jelito grube, gdzie dochodzi do poważnych zmian uszkodzenia błony śluzowej. Powstają liczne, krwawiące owrzodzenia. Pacjent cierpi z powodu silnych kurczów brzucha, do tego wypróżnianie występuje bardzo często i jest bardzo bolesne. W stolcu występuje domieszka krwi, ropy i śluzu.  


Czerwonka pełzkowata
Jest schorzeniem wywołanym przez pierwotniaka ? pełzaka czerwonki. Pasożytuje on w ścianie jelita grubego, co powoduje powstanie głębokich owrzodzeń. Choroba objawia się bólami brzucha, męczącymi parciami i biegunką ze śluzowo - krwistymi stolcami.


Skazy krwotoczne
O skazie krwotocznej mówi się gdy dochodzi do zmniejszenia krzepliwości krwi. Przyczyny mogą być różne. U osób  tą chorobą często pojawia się krew w stolcu, gdyż nawet najmniejsze skaleczenie błony śluzowej przewodu pokarmowego prowadzi do długotrwałych krwawień.


Wrzód dwunastnicy
Kał chorego ma charakter stolec smolistego. Ponadto często występują krwawe wymioty. Krwawienie z wrzodu jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia człowieka, gdyż może grozić wykrwawieniem pacjenta, niedokrwistością a nawet wstrząsem krwotocznym.


Uchyłkowatość jelita
Uchyłki jelita ? niewielkie uwypuklenia jelita ? powstają głównie u starszych osób i są następstwem diety ubogiej w błonnik i długotrwałych zaparć. Jeśli dojdzie do zapalenia uchyłka mogą wystąpić silne krwawienia z przewodu pokarmowego.

Innymi przyczynami krwawień z przewodu pokarmowego a w konsekwencji  stolców z domieszka krwi jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego, polipowatość jelita grubego, nowotwory jelita grubego oraz guzki krwawnicze, czyli hemoroidy.  

______________________________________________________________________________

Linki od redakcji:

Krew w stolcu to jeden z objawów wrzodziejącego zapalenia jelita grubego   -> kliknij tutaj

Krew w stolcu? Zobacz artykuły oznaczone tym hasłem -> kliknij tutaj

______________________________________________________________________________

 Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT