Bolesne stosunki płciowe, ból podczas stosunku - co może być ich przyczyną? | Ochoroba.pl
25.05.2024 Dziś imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Wiedza użytkowników: choroby

Bolesne stosunki płciowe, ból podczas stosunku - co może być ich przyczyną?

avatar
Autor:
Wiek:
44 lat
Miasto:
Łódź
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

O bolesnych stosunkach płciowych mówi się wtedy, gdy kobiet odczuwa ból przy wprowadzaniu członka do pochwy i wykonywaniu przez partnera ruchów frykcyjnych.

Przyczyny bolesnych stosunków mogą być małe skaleczenia w pochwie lub jej niedostateczne nawilżenie. Bolesne stosunki mogą być również spowodowane jakimiś blokadami psychicznymi np. brakiem związku uczuciowego z partnerem, czy negatywny stosunek do seksu.


Wąskie wejście do pochwy
U większości młodych dziewcząt wejście od pochwy jest bardzo wąskie. Również u kobiet po okresie przekwitania wejście do pochwy zwęża się w efekcie procesu kurczenia się. W tym przypadku pomocne mogą okazać się użycie kremu nawilżającego.

Niedostateczne nawilżanie pochwy
Brak wydzielania u kobiet śluzu w fazie podniecenia seksualnego, powodują niedostateczne nawilżenie pochwy, jak również jedna z przyczyn bolesnych stosunków. Za wydzielanie śluzowatej wydzieliny nawilżającej pochwę pod wpływem podniecenia seksualnego odpowiedzialne są gruczoły Bartholina oraz gruczoły znajdujące się w błonie śluzowej pochwy. Do zaburzeń wydzielania śluzu dochodzi jednak rzadko.  

Zapalenia
Bolesność przy stosunku towarzyszy niemal zawsze stanom zapalnym pochwy. Niezależnie od przyczyn zapalenia z pochwy wydostają się zawiesiste upławy o nieprzyjemnym zapachu. Występuje też zaczerwienienie i świąd sromu.

Zmiany organiczne miednicy mniejszej
Jeśli ból pojawi się w momencie, gdy penis znajduje się już głęboko w pochwie, to jego przyczyną mogą być zmiany organiczne w miednicy mniejszej. Zmiany te powstają wskutek bliznowaceń po zabiegach operacyjnych lub po nowotworach.

Napięcie mięśniowe
Polega ono na występowaniu ciągłych stanów lękowych powodujących wzmożone napięcie mięśni gładkich w miednicy mniejszej. Kurcz mięśni utrzymuje się stale. W leczeniu stosuje się metody poprawiające ukrwienie miednicy mniejszej, na przykład nasiadówki lub kąpiele borowinowe. Podczas stosowania kuracji z kuracjami borowinowymi korzystne jest czasowe zaprzestanie współżycia z partnerem.

Pochwica
Jest to zespół psychofizyczny, który najczęściej uniemożliwia odbycie stosunku płciowego. U kobiet, na myśl o współżyciu dochodzi do mimowolnych skurczów mięśni, które zamykają wejście do pochwy.    Komentarze


Posty:
2
nie związana/y ze służbą zdrowia

mnie tez spotkal ten problem, brak ochoty na seks, a jak juz cos bylo, to i tak konczylo sie bolem, otarciami i mnostwem lez! udalam sie do specjalisty, ktory poinformowal mnie ze to jest spowodowane suchoscia pochwy, przez zmiany hormonalne, zalecil stoswanie globulek nawilzajacych pochwe Hydrovag przez kilka kolejnych dni, pozniej co kilka tygodni, aby efekt sie utrzymywal, po kuracji nawilzenie wrocilo do normy, a seks znow byl przyjemny!! zawsze trzeba znalezc zrodlo problemu, zeby wiedziec gdzie uderzyc!


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT