Zapalenie ucha u dziecka. Ból ucha i wysoka gorączka. | Ochoroba.pl
23.04.2018 Dziś imieniny Ilony, Jerzego, Wojciecha

Wiedza użytkowników: porady

Zapalenie ucha u dziecka. Ból ucha i wysoka gorączka.

avatar
Autor:
Wiek:
32 lat
Miasto:
Warszawa
Płeć:
kobieta
Jestem:
image

Przytrafia się przynajmniej raz każdemu dziecku poniżej drugiego roku życia. Towarzyszy mu ból i bardzo wysoka gorączka ? to nic innego jak zapalenie ucha środkowego.

Dlaczego akurat u tak małych dzieci?

Zapalenie ucha u dzieci, zwłaszcza po przebytym lub niedoleczonym przeziębieniu występuje bardzo często. Wynika to z budowy anatomicznej u małego dziecka, gdyż przewód słuchowy (tzw. trąbka Eustachiusza) łącząca się z gardłem jest szeroka, krótka i niemal pozioma. Dlatego też toczące się zapalenie w obrębie gardła może objąć także ucho. Jeśli u dziecka wystąpi ból w okolicy uszka i do tego dołączy się wysoka gorączka, należy bezzwłocznie udać się do laryngologa, który za pomocą specjalistycznych przyrządów obejrzy ucho.

Objawy towarzyszące

- wysoka gorączka, niekiedy nawet do 40 stopni. W tym przypadku należy podawać dziecku leki obniżające temperaturę, pomocne mogą być także zimne okłady

- bóle ucha ? dziecko najczęściej pociąga za uszko lub łapie za nie. Jest bardzo tkliwe w okolicy ucha. Najczęściej leki przeciwbólowe znoszą tę dolegliwość (oczywiście należy zdiagnozować przyczynę bólu)

-rozdrażnienie, płaczliwość, brak apetytu ? to podstawowe objawy towarzyszące niemal każdej chorobie dziecka, zwłaszcza małego, które jeszcze nie potrafi powiedzieć co mu dolega.

-biegunka, bóle brzuszka ? wielokrotnie zapalenie ucha łączy się z tymi dolegliwościami i niestety w niektórych przypadkach może utrudniać prawidłową diagnozę.

-niedosłuch, często spowodowany wysiękowym zapalenie ucha, czyli nagromadzeniem się śluzowej wydzieliny w jamie bębenkowej.

-ropny wyciek- najczęściej występuje w wyniku pęknięcia błony bębenkowej, co zmniejsza ból. Błona bębenkowa po pewnym czasie się zrasta. Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT