Jeśli gorączka utrzymuje się dłużej niż jeden dzień, gorączkujące dziecko powinien zbadać lekarz. Gorączka u małych dzieci, jest jednym z pierwszych objawów walki organizmu dziecka z chorobą. Jeśli utrzymuje się ona na niezbyt wysokim poziomie, nie ma podstaw by ją obniżą ? musimy dać szansę organizmowi dziecka na wygranie z czynnikiem, który chce wywołać chorobę.
Jak pomóc dziecku?
Zanim udamy się do lekarza, a gorączka nie jest wysoka możemy spróbować tak zwane domowe sposoby.
1.
- jeśli dziecko jest karmione piersią, matka przed karmieniem powinna łyżeczkę domowej mikstrury składającą się z : 250 gramów miodu pszczelego, 1 płaskiej łyżki stołowej utłuczonego siemienia lnianego, 1 płaskiej łyżeczki do herbaty drobno utartej gałki muszkatołowej,1/2 łyżeczki kwasku cytrynowego.
- dziecku powyżej dwóch lat można podać 1/4 płaskiej łyżeczki do herbaty powyższej mieszanki lub 1 łyżeczkę do herbaty naparu z rumianku, zaprawionego 1/4 łyżeczki do herbaty gałki muszkatołowej.
2. Po upływie 5 minut od przyjęcia jednej z powyższych mieszanek:
-jeżeli dziecko karmione jest piersią, matka powinna wypić filiżankę wywaru z 75 gramów obranych kwaśnych jabłek, do którego dodajemy 3 łyżki stołowe liści jeżyny i liści poziomki. Składniki zaprawiamy 1 łyżką wrzątku, dodajemy 500 mililitrów wody i stawiamy na ogniu. Mieszanka musi gotować się przez 10 minut. Po upływie tego czasu wywar studzimy i przecedzamy.
-dziecku powyżej dwóch lat rano, przed jedzeniem, podajemy 1 filiżankę z powyższych środków lub na 30 minut przed jedzeniem 1 łyżeczkę do herbaty oliwy z oliwek, a co pół godziny 1 łyżeczkę przegotowanej wody.
3. Przed położeniem dziecka spać można mu zrobić lewatywę z ciepłe wody lub zsiadłego mleka przecedzonego przez gęste płótno. Zsiadłe mleko jest znakomitym środkiem obniżającym temperaturę. Po zrobieniu lewatywy wykonujemy następujący zabieg (dotyczy to noworodków i dzieci do pięciu lat):
nacieramy ciało dziecka chłodną miksturą składającą się z 1 łyżki stołowej octu,1 białka ze świeżego jajka, 1 płaskiej łyżeczki do herbaty sody spożywczej. Dłonią, która powinna być ciepła, nacieramy dokładnie twarz dziecka i całe ciało, a po zakończeniu odczekawszy 1 minutę zawijamy dziecko dokładnie w pieluszkę, prześcieradło i koc. Dzięki temu zabiegowi temperatura bardzo szybko powraca do normy.
Można też natrzeć dziecko mieszanką oliwy z oliwek i terpentyny w równych częściach lub mieszanką oleju roślinnego i octu w równych częściach z dodatkiem 1/2 tabletki aspiryny i 1 łyżki stołowej nie solonego smalcu wieprzowego.
Jeżeli gorączce towarzyszy ból głowy, stosuje się kompres zimny z wody i octu zmieszanych w równych częściach. Dzieciom powyżej pięciu lat można zrobić gorącą kąpiel nóg aż do kolan, trwającą 5-10 minut. Po kąpieli zawijamy dziecko szczelnie w koce i tak pozostawiamy na 1 godzinę. Można też zastosować jeden z wcześniej wspomnianych środków. Jeżeli temperatura nie opadnie całkowicie, zabiegi trzeba powtórzyć.
Dieta lecznicza
Dzieciom karmionym piersią należy zmniejszyć ilość podawanego pokarmu, aż temperatura wróci do normy. Jeżeli dziecko karmione jest sztucznie, trzeba ograniczyć ilość pożywienia oraz wykluczyć z jadłospisu mięso i wywary mięsne. Dziecku podajemy dziennie 2-3 filiżanki naparu z kwiatu lipowego z miodem i sokiem z cytryny (10 kropel). Gdy dziecko ma pragnienie, podajemy
mu przegotowaną wodę z miodem i sokiem z cytryny.
W dwie godziny po każdym posiłku całą procedurę powtarzamy.
Komentarze
a co z urynoterapią? znalazłam ostatnio taka informację: http://pogromcymitowmedycznych.pl/myth/92/mocz-na-zapalenie-p%C5%82uc/ i nie wiem... ponoć urynoterapię można stosowac prawie wszędzie... no ale...