Dlaczego nie mogę lub nie powinnam karmić piersią? Przeciwwskazania do karmienia piersią. | Ochoroba.pl
18.04.2025 Dziś imieniny Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy

Wiedza użytkowników: porady

Dlaczego nie mogę lub nie powinnam karmić piersią? Przeciwwskazania do karmienia piersią.

avatar
Autor:
Wiek:
43 lat
Miasto:
Rzeszów
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Praktycznie nie ma przeciwwskazań do karmienia piersią. ZE strony dziecka może wynikać to zarówno z fizycznej niezdolności do pobierania pokarmu jak i metabolicznej.
Wada anatomiczna w postaci rozszczepu wargi i podniebienia może być na tyle rozległa, że spowoduje brak fizycznych warunków do


skutecznego ssania. W tym wypadku należy odstąpić od tradycyjnego karmienia piersią i podawać odciągnięty pokarm matki pośrednio ? pokarm nie drażni śluzówek, daje szansę na prawidłowy rozwój mowy, uniknięcie wad zgryzu i zapaleń ucha. W przypadku tej wady stosuje się odpowiednie pozycje (półpionowa lub pionowa), specjalne płytki na sutek czy pomoc dla dziecka np. użycie palca w celu zatkania przecieku.
Fizyczne przyczyny niezdolności dziecka do karmienia piersią są dzieci w ciężkim stanie, zbyt słabe (wady serca, wyniszczenie) lub małe (wcześniaki) dla których odruch ssanie jest zbyt dużym wysiłkiem i wiąże się z dużym ryzykiem zachłyśnięcia.
Przeciwwskazaniem do karmienia naturalnego jest choroba metaboliczna w której niemowlę nie jest wstanie metabolizować składników pokarmu kobiecego. Do tych chorób należy galaktozemia, rodzinna nietolerancja laktozy z latozurią, wrodzony niedobór laktazy i fenyloketonuria.
Trudności w karmieniu towarzyszące zespołowi Downa, takie jak męczliwość towarzysząca wadom serca, duży język i wiotkość górnych dróg oddechowych, należy dążyć do zwiększenia częstotliwości karmienia.
Alergie, zazwyczaj pokarmowe, nie dotyczą mleka kobiecego, a częściej są wynikiem obecności w nim egzogennych białek z diety matki i poprzez ich eliminację, należy dążyć do łagodzenia objawów u dziecka. Biegunka i kolka niemowlęcia nie stanowią przeciwwskazań, a często ustępują przy normalnym karmieniu.
Do bezwzględnych przeciwwskazań spowodowanych stanem matki zaliczają się:
-niewydolność krążenia stopnia IV
-ciężka choroba psychiczna,
-narkomania
-gruźlica w fazie zakaźnej (prątkująca)
-okres wiremii przy zakażeniu HIV, HAV, HCV oraz CMV w przypadku wcześniaków
-przyjmowanie niektórych leków,
-infekcja HSV lub Trepanoma palidum
-zmiany znajdujące się na otoczce lub brodawce
-ropień piersi zlokalizowany podotoczkowo,
-obecność krwi lub ropy w pokarmie
-chemioterapia lub radioterapia w przebiegu leczenia raka piersi.
Ponadto do przeciwwskazań zalicza się:
-posocznicę,
-dur brzuszny,
-malarię
-zapalenie nerek,
-rzucawkę,
-obfity krwotok,
-niezdolność intelektualna.
Przeciwwskazaniem jest padaczka. Gdzie obok leków dodatkowo przeszkodę stanowi niemowżność wykluczenia ataku podczas karmienia.
Wirusowe zapalenie wątroby niezależnie od typu jest przeciwwskazaniem do karmienia w fazie wiremii, lecz wirus typu B pozwala na podjęcie naturalnego żywienia, jeśli podano dziecku immunoglobulinę anty-HBV do 3 godzin po porodzie oraz zaszczepiono przeciwko HBV po 12 godzinach. Zakażenie HIV jest przeciwwskazaniem do karmienia, gdy dziecko jest zdrowe i dostępne są inne metody karmienia.
Cytomegalia dla dziecka urodzonego w terminie nie stanowi zagrożenia, inaczej jest u dzieci nie donoszonych i tylko wtedy stanowi przeciwwskazanie.
Radioterapiainnych okolic niż sutek, nie jest zwykle niebezpieczna, gdyż nie wpływa na jakość pokarmu. Karmienie powinno być również odroczone, gdy stan kliniczny matki jest ciężki.



Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT