Urazy twarzy i jamy ustnej. | Ochoroba.pl
18.09.2020 Dziś imieniny Ireny, Irminy, Stanisława

Wiedza użytkowników: porady

Urazy twarzy i jamy ustnej.

avatar
Autor:
Wiek:
38 lat
Miasto:
Warszawa
Płeć:
kobieta
Jestem:
image

Częstość urazów twarzy i jamy ustnej zwiększa się w związku ze zwiększeniem liczby wypadków komunikacyjnych, przy pracy, przy upadkach, pobiciach, a także podczas uprawiania sportów.
Obrażenia mogą dotyczyć:
- tkanek miękkich bez przerywania ciągłości skóry i błony śluzowej jamy ustnej (stłuczenia, krwiaki, otarcia, rany),
- kości twarzy, szczęki, żuchwy, w tym złamań prostych i przemieszczeniami,


- stawu skroniowo-żuchwowego (głównie zwichnięcia),
- zębów.
Wszystkie obrażenia tkanek miękkich i kości twarzy oraz szczęk, zwichnięcie żuchwy i urazy zębów wymagają szybkiego zgłoszenia się do przychodni chirurgii szczękowej.
ZWICHNIĘCIE ŻUCHWY.
W skutek urazu łączy się najczęściej z rozerwaniem torebki stawu skroniowo-żuchwowego. Natomiast rozluźnienie torebki stawu zdarza się zwykle przy nawykowym, powtarzającym się zwichnięciu. Zwichnięcie może być obustronne , choć częściej jest jednostronne.
OBUSTRONNE ZWICHNIĘCIE ŻUCHWY.
Obserwuje się szerokie rozwarcie szczęk, niemożność zamknięcia ust, występuje silny ból w stawie skroniowo-żuchwowym. Broda jest wysunięta do przodu, policzki są wygładzone, mięśnie napięte. Chory ma trudności w połykaniu mówieniu.
JEDNOSTRONNE ZWICHNIĘCIE ŻUCHWY.
Broda jest przesunięta w stronę przeciwną do zwichniętego stawu. W obu przypadkach należy natychmiast szukać pomocy w przychodni chirurgii szczękowej.
URAZY ZĘBÓW U DZIECI.
Zdarzają się często, szczególnie w wieku 7-14 lat, głównie u chłopców. Powstają w wyniku upadku, uderzenia, również podczas uprawiania spotów. Urazy zwykle dotyczą zębów przednich, częściej szczęki niż żuchwy. Łatwiej dochodzi do uszkodzenia zębów przy wadach zgryzu i nieprawidłowo ustawionych zębach.
Pod wpływem urazu ząb może ulec nadwichnięciu, całkowitemu zwichnięciu, złamaniu , wtłoczeniu do zębodołu, jednocześnie może zosatć uszkodzona kość wyrostka zębodołowego.
Jeżeli urazowi ulegną zęby mleczne, może to spowodować uszkodzenie zawiązka zęba stałego.
W celu postawienia pełnego rozpoznania w przypadku urazu zęba konieczne jest przeprowadzenie badania klinicznego zęba i jego okolicy, badania żywoności miazgi i wykonianie zdjęcia rtg.
Im wcześniej po urazie chory uda się do lekarza stomatologa, tym większa będzie mozliwość naprawienia szkody, z najmniejszymi powikłaniami i następstwami. Niekiedy zabieg lekarski wykonany bezpośrednio po urazie pozwoli zachować miazgę zęba w stanie żywym, co ma istotne znaczenie nawet w razie całkowitego wypadnięcia zęba. Należy wówczas natychmiast udać się do lekarza i przynieść ząb, możliwie go zabezpieczając i chroniąc przed wysychaniem i zanieczyszczeniem, może być bowiem podjęta próba jego replantacji.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT