Rak oskrzela, rak płuc ? zmiany nowotworowe w układzie oddechowym | Ochoroba.pl
07.12.2021 Dziś imieniny Agaty, Dalii, Sobiesława

Wiedza użytkowników: choroby

Rak oskrzela, rak płuc ? zmiany nowotworowe w układzie oddechowym

avatar
Autor:
Wiek:
42 lat
Miasto:
Łódź
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Nowotwory układu oddechowego stają się w ostatnich latach najczęstszą przyczyną śmierci spośród nowotworów, szczególnie wśród palaczy oraz w dużych zapylonych miastach.
Rak oskrzela
Rak oskrzela występuje ostatnio coraz częściej. Wśród udowodnionych jednoznacznie czynników sprzyjających powstawaniu raka oskrzeli


należy wymienić palenie papierosów. Nikotyna powoduje pobudzenie gruczołów śluzowych do wytwarzania śluzu, sprzyja przewlekłym nieżytom oskrzeli, które sprawiają, ze nabłonek migawkowy na skutek jakby ?topnienia się w śluzie? nie może spełniać właściwie swej roli oczyszczającej drogi oddechowe z różnorakich płynów i zanieczyszczeń, które wnikają podczas oddychania. Wprowadzone do dróg oddechowych przyklejają się zatem na dłuższy czas do błony śluzowej oskrzela i drażnią zarówno mechanicznie, jak i chemicznie, przyczyniając się w sprzyjających okolicznościach do rozrostu nowotworowego.
Rozrastający się ze zmienionego nabłonka oskrzela nowotwór może wzrastać zarówno do oskrzela, powodując postępujące zwężenie jego światła, jak również w otaczająca go tkankę płucną skutkując pogłębiającym się ograniczeniem przestrzeni (tkanki), w który dokonuje się zasadnicza wymiana gazowa. Stosunkowo szybko daje przerzuty do sąsiadujących węzłów chłonnych okołooskrzelowych i węzłów chłonnych śródpiersia oraz do innych narządów organizmu (wątroba, nerki, kości).
Objawy raka oskrzeli
wrastając do światła oskrzela może początkowo nie dawać żadnych objawów, a jeśli już daje to:
-najwcześniejszym zazwyczaj jego objawem jest suchy kaszel
-później dołącza się odpluwanie krwistej plwociny o wyglądzie galaretki malinowej
-następnie duszność- jako wyraz znaczniejszego już zwężenia światłą oskrzela
-w dalszym etapie może dołączać się wysięk do jamy opłucnej.
Na skutek tego zwężenia dochodzi do gorszej wentylacji określonej części płuca i rozwoju niedodmy. Niedodma sprzyja zazwyczaj powikłaniom zapalnym w jej obszarze, a nawet tworzeniu się w ich obrębie ropni.
Rozpoznanie raka oskrzeli
Ustalenie ostatecznego rozpoznania wymaga obserwacji szpitalnej, badań radiologicznych klatki piersiowej i cytologicznego badania plwociny. Rozstrzygające jest badanie bronchoskopowe dróg oddechowych i histopatologiczne badanie wycinków z podejrzanych miejsc.
Leczenie raka oskrzeli
W zależności od lokalizacji i okresu choroby leczenie jest chirurgiczne bądź chemiczne. Wczesne ustalenie rozpoznania i wczesne podjęcie właściwego leczenia dają szansę wyleczenia.
RAK PŁUCA
Jego cechą jest lokalizacja obwodowa w płucu, powolny rozrost i rzadkie, pojedyncze ogniska przerzutowe.
Opisane zmiany pierwotne w płucach należy odróżnić od wtórnych przerzutowych ognisk nowotworowych do płuc z ogniska pierwotnego, zlokalizowanego poza narządem oddechowym (np. żołądek, wątroba, gruczoł krokowy). Nowotwory przerzutowe płuc są częstsze od pierwotnych
Rozpoznanie raka płuc
W przypadku pierwotnego raka płuc rozpoznanie jest trudne. Wymaga niekiedy dłuższej obserwacji szpitalnej, seryjnych badań radiologicznych, cytologicznych.
Leczenie wszystkich nowotworów uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby. Wczesne ustalenie rozpoznania i wczesne podjęcie właściwego leczenia dają szanse wyleczenia.Komentarze


Posty:
0
nie związana/y ze służbą zdrowia

http://tojefura.com wejdz i sprawdz nowe metody wykrywania raka


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT