Urazy z przeciążenia | Ochoroba.pl
24.11.2020 Dziś imieniny Emmy, Flory, Romana

Wiedza użytkowników: choroby

Urazy z przeciążenia

avatar
Autor:
Wiek:
42 lat
Miasto:
Płeć:
mężczyzna
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Nie ważne czy pracujemy przy komputerze, czy przy taśmie produkcyjnej. Zagrożenie urazami jest takie samo. Możemy jednak uniknąć tego problemu, jeśli zastosujemy się do pewnych prostych zasad.
Fizyczne zmęczenie nie jest niczym złym, jeśli wynika z nie przekraczającego pewnych granic wysiłku. Jest to więc objaw zdrowy i stanowiący normalną reakcję organizmu. Takie czynności jak:
? wykonywanie pewnych prac fizycznych,
? uprawianie gimnastyki,
? jazda na rowerze,
? spacery,
skutecznie niwelują negatywne skutki wynikłe z siedzącego trybu życia, nieustannego eliminowania wielu ciężkich, domowych prac, bądź nadmiernego korzystania z powszechnej motoryzacji.
Świat współczesny stwarza też sytuacje, w których organizm ludzki podlega różnym przeciążeniom. Poważnym problemem jest ryzyko występowania różnego rodzaju urazów przy stanowiskach pracy. Urazy spowodowane przeciążeniami dotyczą pracowników różnych zawodów, np. kierowców, operatorów ciężkich maszyn, pracowników zatrudnionych przy taśmie, ale także wykonujących niezbyt ciężkie prace w pozycji wymuszonej i w napięciu (np. przy obsłudze komputera, sortowaniu, pakowaniu czy szyciu itp.). Wszystkie te prace łączy jedno ? konieczność pozostawania przez długi czas w jednej pozycji. Niestety może to prowadzić do urazów z przeciążenia.
Problem młodych
Jest to coraz częstszy problem. Według badań dolegliwości bólowe związane z wykonywaną pracą dokuczają niemal połowie zatrudnionych w przemyśle.
Choć badania rentgenowskie nie zawsze sygnalizują niepokojące zmiany, to jednak z czasem ból staje się na tyle nieznośny, że w jego następstwie wielu cierpiących korzysta ze zwolnień lekarskich. Często jednak jest tak, że po powrocie do pracy niezaleczone dolegliwości znowu pojawiają się, a wraz z nimi problem odżywa na nowo.
Podwyższona absencja z tego powodu dotyczy najczęściej osób o krótkim stażu pracy, a przede wszystkim zatrudnionych na liniach produkcyjnych, zwłaszcza tam, gdzie zachodzi konieczność wykonywania monotonnych ruchów w tempie narzucanym przez maszynę. Ale również w przy pracach biurowych może dochodzić do przeciążeń organizmu i urazów.
Objawy
Najczęstszymi objawami są niewielkie zmiany:
? obrzmienie,
? delikatne zaczerwienienie,
? trzeszczenie w czasie ruchu, zmniejszenie siły uchwytu.
Ich źródłem może być zapalenie pochewek ścięgnistych, zapalenie ścięgien, zapalenie powięzi mięśniowej, bóle mięśni, ganglion, wtórny zespół tunelu nadgarstka oraz inne niespecyficzne zmiany, które wynikają z przemęczenia mięśni stale obciążanych i pozbawianych odpowiedniego odpoczynku.
Powinniśmy sami kontrolować własne zdrowie. Niestety często takie urazy są bagatelizowane przez lekarzy, zwłaszcza tych, którzy nie znają się na medycyną pracy.
Co robić?
Jeśli warunki pracy szkodzą naszemu zdrowiu, należy oczywiście powiadomić przełożonych. W tym względzie, jak wiadomo, może być jednak różnie i możemy spotkać się z niezrozumienie. Zazwyczaj przyczyną urazów z przeciążenia są źle zaprojektowane i niewłaściwie wyposażone stanowiska pracy, a także zła organizacja pracy. Dlatego dla własnego dobra należy zwracać uwagę na warunki pracy i przeciwdziałać powstawaniu urazów.
Kiedy w miejscu pracy występują takie objawy jak dolegliwości:
? karku,
? łokcia,
? nadgarstka
? palców
polegające na:
? sztywności,
? bolesności,
? łatwej męczliwości,
? opuchnięciu,
? wrażeniu trzeszczenia,
? słabości,
? zdrętwieniach czy mrowieniach,
wtedy możemy zacząć mówić o urazach lub zagrożeniach urazami.
Wiele osób cierpiących z powodu urazów z przeciążenia próbuje radzić sobie samodzielnie. Czasem sposobem jest założenie opaski z elastycznego bandaża. Niekiedy osoby takie same konstruują dla siebie podpórki pod przeciążoną rękę czy nogę. Są jednak stanowiska pracy, gdzie takie proste metody nie wystarczają.
Najlepszym wyjściem byłoby skontrolowanie stanowiska pracy przez lekarza znającego zasady ergonomii. Ponieważ jednak nie zawsze jest to możliwe, warto jako pracownik znać pewne bardzo proste ćwiczenia zmniejszające ryzyko wystąpienia urazów. Zresztą pracodawcy powinni uczyć pracowników, zwłaszcza tych, którym grożą urazy z przeciążenia, tego rodzaju ćwiczeń. Nie są one trudne, ani czasochłonne (trwają ok. 1-2 minut na każdą godzinę), a dzięki nim pracownicy pracują bardziej efektywnie i są mniej skłonni do brania częstych zwolnień.
Jak wykonywać ten rodzaj ćwiczeń możesz przeczytać - tutaj w artykule na temat ćwiczeń w miejscu pracy.
Leczenie urazów z przeciążenia
Urazom z przeciążenia w miejscu pracy powinniśmy przede wszystkim zapobiegać.
Jeśli jednak już wystąpią, powinniśmy zadbać o to, żeby nie nastąpiło ich pogłębienie oraz nawroty.
Znaczną poprawę w przypadku wystąpienia poważniejszych urazów przynoszą zazwyczaj:
? odpowiednia gimnastyka wzbogacona o elementy hydroterapii i fizykoterapii,
? zabiegi rehabilitacyjne,
? a także zabiegi ultradźwiękowe prądami interferencyjnymi.
Należy jednak uważać, ponieważ mogą one wszystko zarówno pomagać, jak również czasem nasilać dolegliwości. Dlatego powinniśmy wybierać doświadczonych fizjoterapeutów.
Zwykle też dobry efekt uzyskuje się przez unieruchomienie kończyny narażonej na urazy, czy to przy pomocy łupek, szyny, czy też elastycznego bandaża.
W zaawansowanych przypadkach stosuje się wstrzyknięcia z leków hormonalnych z grupy sterydów, oraz podaje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że po przejściowej poprawie te metody leczenia nie przynoszą trwałej poprawy.
Kiedy występują objawy przeciążenia, powinniśmy zrobić sobie odpoczynek, czyli przerwać wykonywanie czynności nasilających te objawy. Z powodu występowania urazów wiele osób decyduje się nawet na zmianę pracy. Czasami jest rzeczywiście jedyny sposób.
Powinniśmy zdecydować się na ten krok, jeśli rzeczywiście nie można zmienić nic w miejscu pracy, co spowodowałby, że moglibyśmy wyleczyć się z urazów. Niekiedy może to być jedyny sposób, żeby uniknąć długotrwałego leczenia.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT